Anna Babineta ir ukraiņu žurnāliste, kas dibinājusi un vada izmeklējošās žurnālistikas uzņēmumu "slidstvo.info", kas šobrīd koncentrējas uz Krievijas kara noziegumu izmeklēšanu.
Viens no Annas un kolēģu jaunākajiem veikumiem ir dokumentālā filma "Viņš sauca mani par savu meiteni": par četriem vīriešiem no Hersonas, ko okupantu armijas pārstāvji mocīja un izvaroja. Iepriekš Annas komanda veidoja filmu par žurnālistiem, kas bija okupācijas varas viens no pirmajiem mērķiem: viņus nolaupīja un mēģināja pārliecināt sadarboties, nostāties krievu okupantu pusē. Kādi ir veidi, kādos Kremļa vara tiecas pakļaut savai propagandai vai vismaz sēt bailes, kas piespiestu ļaudis padoties, par to šajā sarunā.
Anna Babineta: Mūsu pirmā filma bija par Krievijas Ukrainā nozagtajiem bērniem. Tas ir sevišķi smags noziegums, jo vērsts pret bērniem, kuri paši nespēj pieņemt nekādus lēmumus.
Otrā filma bija par Krievijas noziegumiem pret žurnālistiem okupētajās teritorijās. Okupanti nolaupījuši Ukrainas žurnālistus, centušies ietekmēt spīdzinot, ieslodzījuši un mēģinājuši panākt, lai žurnālisti sadarbojas ar okupācijas varu, lai viņi vairs nebūtu neatkarīgi. Tādā veidā Krievija ir noziegusies ne tikai pret šiem cilvēkiem, bet arī vārda brīvību, ko centusies ietekmēt.
Kāpēc, jūsuprāt, tieši žurnālisti bija viens no pirmajiem Krievijas mērķiem?
Daudzi Ukrainas žurnālisti ir autoritāte. Žurnālistiem ir spēks. Arī okupētajās teritorijās, izmantojot tīmekli, ļaudis joprojām varēja lasīt viņu rakstus, klausīties vai skatīties sagatavotos materiālus. Sabiedrība gadiem uzticējusies šo žurnālistu sniegtajai informācijai.
Ilgstošajos nestabilitātes gados sabiedrība arī ir diezgan daudz izglītojusies; ļaudis iemācījušies meklēt un atpazīt Krievijas propagandu, izvērtēt informācijas ticamību.
Domāju, ka tas ir iemesls, kāpēc Krievija, okupējot Ukrainas pilsētas, meklēja populārākos žurnālistus, aizturēja viņus un mēģināja piespiest sadarboties.
Ko tieši okupanti no žurnālistiem gribēja? Viņiem būtu savos informācijas kanālos – vai tās būtu avīzes vai tīmekļa vietnes, vai "Youtube" kanāli – jāizplata Krievijas propaganda. Ideja bija tāda: ja sabiedrība šiem žurnālistiem uzticējusies līdz šim, tad ticēs arī viņu izplatītajai propagandai un pamazām mainīs savu nostāju par labu Krievijai.
Vai kāds no žurnālistiem piekrita šādai sadarbībai?
Daži izlikās, ka piekrīt, bet tas bija tāpēc vien, lai tiktu brīvībā un varētu aizmukt no okupētajām teritorijām vai vismaz dabūt no turienes prom savas ģimenes. Bija arī gadījums, kad žurnāliste nodeva pieeju savai tīmekļa vietnei Krievijas pārstāvjiem, tomēr pati šajā vietnē neko vairs nepublicēja. Katrā ziņā mums nav informācijas, ka kāds no Ukrainas žurnālistiem būtu sācis reālu sadarbību ar okupantiem.