Katrs pavasaris nāk ar jaunu izstādi Ķīpsalas izstāžu hallē – izstādes ir kā pilsoniskās aktivitātes barometrs. Ja dalībnieki un apmeklētāji piepilda abas prāvās halles un vēl izkārtojas plašā āra ekspozīcijā, viss kārtībā, cilvēkiem ir interese, ir cerības. Izstādē "Māja 1" būvēties gribētāji tikās ar zinošākajiem nozares speciālistiem, kurus parasti tirdzniecības vietās nesastapt.

SIA "Māja elpo" izstādē demonstrēja jaunu rekuperatoru, kas domāts vienai telpai un kam nav vizuāli redzamas izejas uz ārējās sienas. Tās vietā ir ieplūdes/izplūdes vārsts iekštelpās un ar līkumu uz loga kārbas pusi novirzīts ārējais ieplūdes/ izplūdes vārsts. "Pats siltummainis ievietojas sienā. Ja nepieciešams, rekuperatora mehānismu izņemt, atskrūvē stiprinājumus loga ailē un tehnisko paneli izņem, virzot paralēli loga stiklam," stāsta uzņēmuma valdes loceklis Uldis Verners. Jaunums ir arī produkts, kas pazīstams kā šķidro kristālu plēve – to uzlīmē uz stikla vai laminē starp stikliem. Saņemot elektroimpulsu, plēve vienā mirklī kļūst matēta, padarot stikla virsmu necaurredzamu un nodrošinot privātumam nepieciešamo drošības līmeni – nav nepieciešami aizkari vai žalūzijas. Ja plēve atrodas necaurspīdīgā režīmā, to var izmantot arī kā augstas kvalitātes projekcijas ekrānu. Plēvi var aktivizēt ar gaismas releju, taimeri un citādi, tās kontroli var integrēt arī mājas automatizācijas sistēmās. Tā bloķē vairāk nekā 95% UV staru un līdz 60% karstuma, padarot telpas vēsākas, ērtākas un klusākas.
Veselīgai, skaistai un ērtai dzīvei
Katrs pavasaris nāk ar jaunu izstādi Ķīpsalas izstāžu hallē – izstādes ir kā pilsoniskās aktivitātes barometrs.
Reklāma

Videi draudzīgi

Vairums cilvēku nonākuši pie secinājuma, ka dzīvai būtnei vislabākā vide ir dabiska. Kura māja būs veselīgāka? Kurš materiāls cilvēkam draudzīgāks? Iespējams, tāds ir izstādē aplūkojamais kaņepju betons jeb biomūris, ko piedāvā SIA "FURE Biostone". Vārds "betons" būs neprecīzs, jo no cementa kaņepju betonā nav ne smakas. Biomūri izgatavo no kaņepju ražošanas pārpalikumiem – spaļiem. 

Kaņepes stumbrs ir porains, tādējādi spaļi ir labs siltuma un skaņas izolators. Frakcijas stingri satur kopā kaļķis, kas izžūstot ar laiku kļūst ciets kā kaļķakmens. 

Izmantojot biomūri, ēkas sienas iegūst dabisku risinājumu, kas nodrošina siltumu, akustisko komfortu, kā arī labu uguns noturību. Kaļķis ir antiseptiks materiāls, tas neļauj veidoties biopiesārņojumam, atbaida grauzējus, palīdz uzlabot gaisa tīrību utt.

SIA "FURE Biostone" piedāvātais kaņepju betons jeb biomūris izgatavots no kaņepju ražošanas pārpalikumiem – spaļiem, kas ir labs siltuma un skaņas izolators. Iekštelpu starpsienu veidošanai izmanto biomūra blokus, kurus pastiprina ar koka karkasu. Spaļu frakcijas stingri satur kopā kaļķis, kas izžūstot kļūst ciets, turklāt tas ir antiseptiks materiāls, tas neļauj veidoties biopiesārņojumam, atbaida grauzējus, palīdz uzlabot gaisa tīrību.

Kaņepju sienu paneļus slēgtā cehā var ražot augu gadu – biomūra maisījumu ievieto koka karkasā un izveido sienas moduli, kam garākās dimensijas var būt 3x4 m. Garākiem risinājumiem kopā savieno vairākus moduļus. Kad mājas sienas būvplacī ir samontētas, izveido starpsienas, ievieto logus un durvis. Vēlams pēc iespējas ātrāk sākt jumta montāžu vai vismaz šos izžāvētos, ekskluzīvos paneļus aizsargāt no ūdens. Mājas ārsienu un iekšsienu montāža var notikt pāris dienu laikā. Inženiertehnisko komunikāciju kanālus var viegli iestrādāt biomūrī būvlaukumā uz vietas, instalācijas caurules var iestrādāt cehā. Smagākām slodzēm projektā ieplāno koka karkasu. Lai nodrošinātu Latvijas būvnormatīviem atbilstošu siltumnoturības A klasi, pietiek ar 35 cm biezu sienu. Kaņepju mūra sienas no iekšpuses var apmest ar kaļķu vai māla (vislabāk kaļķu) apmetumu vai izmantot citu, tvaiku caurlaidošu sienas apdares veidu. Mājas ārsienas apdarei noder kaļķa apmetums vai cita ūdens tvaiku caurlaidoša apdare. Biomūri var izmantot ēkas sienu ārējai siltināšanai, tas sader ar koka vai ķieģeļu sienām. Ja māja ir arhitektūras piemineklis un tās fasāde saglabājama, biomūra siltinājuma kārtu var veidot no iekšpuses. "Vārds FURE ir saliktenis no "Future" (nākotne) un "Regenerate" (atjaunot, atveseļot). 

Mēs radām vidi, kas laba cilvēkiem, kopienai un dabiskajai ekosistēmai. Šāda metode vēsturiski Latvijā ir zināma, taču, izmantojot industriālas metodes, var panākt labu kvalitāti, krietni ieekonomējot laiku. 

Esam pārliecināti – dzīvot dabiskā vidē vairs nav elitāra alternatīva. Dzīvot veselīgi, nekaitējot dabai, ir iespējams jau šodien," pārliecināts uzņēmuma līdzdibinātājs Uldis Baumanis. 

SIA "FURE Biostone" piedāvātais kaņepju betons jeb biomūris izgatavots no kaņepju ražošanas pārpalikumiem – spaļiem, kas ir labs siltuma un skaņas izolators. Iekštelpu starpsienu veidošanai izmanto biomūra blokus, kurus pastiprina ar koka karkasu. Spaļu frakcijas stingri satur kopā kaļķis, kas izžūstot kļūst ciets, turklāt tas ir antiseptiks materiāls, tas neļauj veidoties biopiesārņojumam, atbaida grauzējus, palīdz uzlabot gaisa tīrību.

Siltums krājas smiltīs

Viena no mikroenerģētikas iekārtu – saules bateriju vai vēja ģeneratoru – problēmām ir liekās enerģijas uzglabāšana. Īpašnieks vispirms izmanto saražoto savām vajadzībām, bet vējš pūš, saule spīd, iekārtas darbojas. Lieko elektroenerģiju vai nu jākrāj akumulatoros, vai jānodod elektrotīklos, kas bieži ir nerentabili. Speciālās elektroakumulatoru baterijas ir dārgas un ar diezgan mazu elektroenerģijas ietilpību. Tādēļ visā pasaulē aktīvi tiek meklēti alternatīvi enerģijas uzkrāšanas risinājumi. Tāds inovatīvs risinājums ir smilšu baterija, kurā elektroenerģiju pārvērš siltumenerģijā. Kā siltumu akumulējošu vielu izmanto speciāli sagatavotas un līdz 400 °C uzkarsētas smiltis. Uzkrāto siltumenerģiju var izmantot, pēc laika objektā nodrošinot karstu ūdeni, tvaiku vai karstu gaisu. Šo smilšu bateriju tehnoloģiju izgudroja divi somu zinātnieki, kuri nodibinājuši uzņēmumu "Polar Night Energy". Šobrīd tehnoloģiju izmanto Somijā, tā izpelnījusies interesi arī pasaulē. 2024. gadā Kaspars Zauls apmeklēja "Polar Night energy", iepazinās ar procesiem un atveda šo ideju uz Latviju. Šobrīd uzņēmums "INOVAT" veic izpēti par smilšu baterijas izbūves iespējām vairākiem uzņēmumiem.

Manšetes ugunsdrošībai

SIA "Knauf" lielu uzmanību velta produkcijas pilnveidošanai un šogad izstādē demonstrēja dekoratīvo fasādes apmetumu no silikona sveķiem un akrila. "Apmetums ir mehāniski ciets, drošs pret sūnu un aļģu veidošanos. To ražo 16 toņos un var izmantot interjerā, tiesa, tas prasa ideālu virsmas sagatavošanu, jo ir plāns," stāsta Artūrs Zeps, "Knauf" reģionālo projektu vadītājs. "Rūpējoties par ugunsdrošību, "Knauf" piedāvā jaunas speciālās komunikāciju ugunsdrošības manšetes, kas uzpūšas, temperatūrai paaugstinoties, un neļauj liesmām un dūmiem izplatīties starp telpām."

SIA "Knauf" lielu uzmanību velta produkcijas pilnveidošanai un šogad izstādē demonstrēja dekoratīvo fasādes apmetumu no silikona sveķiem un akrila. "Apmetums ir mehāniski ciets, drošs pret sūnu un aļģu veidošanos. To ražo 16 toņos un var izmantot interjerā, tiesa, tas prasa ideālu virsmas sagatavošanu, jo ir plāns," stāsta Artūrs Zeps "Knauff" reģionālo projektu vadītājs. "Rūpējoties par ugunsdrošību, "Knauf" piedāvā jaunas speciālās komunikāciju ugunsdrošības manšetes, kas uzpūšas, temperatūrai paaugstinoties, un neļauj liesmām un dūmiem izplatīties starp telpām."

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu