Ko darīt, ja dziļais sniegs pa ziemu lavandas krūmus padarījis pavisam neglītus?

Lavandu audzētāja Ilze Ziediņa no audzētavas LavanDulla teic – lai cik neglīti izskatītos lavandu krūmi, agri pavasarī tiem nevajag ķerties klāt, jo augi nav pamodušies un nav arī zināms, kuri dzinumi ir pārziemojuši.

Apzina kļūdas

Ja lavandu krūms būtu pareizi cirpts, tagad tam vajadzētu izskatīties kā ezītim – apaļam un kompaktam. Taču, kā liecina pieredze, daudziem ir žēl lavandas apgriezt pietiekami zemu. Laikus neapgrieztie dzinumi pārkoksnējas, un tad krūmam būs grūti atgūt kompaktu, zemu augumu. Tieši šie garie dzinumi izgāžas.

Pareizi apcirptām lavandām jāizskatās kā ezīšiem.

Gaida siltāku laiku

Augus var apgriezt maijā, jūnija sākumā. Tad apgriež dzīvo un lapaino daļu, atstājot aptuveni 5 cm garu no vietas, kur sākas plikais, koksnainais stumbriņš. Nedrīkst apgriezt pārāk zemu, jo lavandas nav čaklas snaudošo pumpuru raisītājas.

Taču, ja dzinumi ziemā nosaluši un jaunus neveido, ar izrakšanu nevajag steigties, jo nereti mazi dzinumiņi nāk no saknēm, veidojas pie sakņu kakliņa. Tad gan nokaltušos var nogriezt un ļaut augt jaunajiem.

Lavandas ziedi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.