Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Augļu dienās (9., 10.04.) sēj vasarāju labību, eļļas augus, pupas un zirņus. Potē augļu kokus. Ievāc drogām alkšņu un lazdu mizas.
  • Sakņu dienās (11.–13.04.) apstrādā un mēslo augsni. Stāda kokus. Sēj agros sakņaugus, pastinakus, melnsaknes, burkānus, bietes, sīpolus, redīsus. Stāda agros kartupeļus.
  • Ziedu dienā (14.04.) sēj vasaras puķes. Stāda dobēs atraitnītes, mārpuķītes un citas agrās ziedētājas.

Padomi

Dabas atmoda katru gadu nenorit vienādi. Zināms, ka aprīlī būs jāsēj un jāstāda, jāpotē augļu koki, jāatsedz un jāapgriež rozes, taču tas nekad nenotiek pēc viena scenārija. Ja runa ir par augļu koku pavasara potēšanu ar zariņu aiz mizas, tad par labāko laiku tiek nosaukts tas brīdis, kad tā kokiem atlec.

Pavasarī ievāktā alkšņu miza kā droga noderēs vēdera ligu dziedināšanai.

Kārkla un vītola mizā ir aktīvā viela salicilskābe, mums tik labi zināmā aspirīna priekštece. Šo koku mizas tēja lieti noder arī sāpju mazināšanai.

Miza vācama sulu laikā, kad vieglāk atlec, to drīkst žāvēt saulē. Der arī smalkās zaru galotnītes. Mizu vāc saudzīgi, labāk izvēlēties ciršanai paredzētus vai nupat kā nocirstus kokus.

Pavasarī ievāc ievas mizas un sasaldē, noder pirtī gājējam. Saldējot labi saglabājas ievas īpašā smarža, kas kaltējot zūd.  

Aprīlis

15. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.