Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Lapu dienā (11.07.) laista telpaugus un jaunos dēstus.
  • Sakņu dienās (14.–16.03.) siltumnīcā sēj redīsus un burkānus. Ja laika apstākļi piemēroti, stāda kokus un krūmus.
  • Ziedu dienā (17.03.) sēj, piķē un pārstāda vasaras puķu dēstus.

Padoms

Ja pārtikai paredzēts lietot dīgstošās sēklas, tad diedzēšanai var izmantot stikla burku, kurā saber sēklas, nosedz ar marli un gaida parādāmies asnus. Tas prasīs dažas dienas. Diedzēšanas laikā sēklas ik dienas jānoskalo ar atdzesētu vārītu ūdeni gan tāpēc, lai uzturētu mitrumu, gan arī, lai novērstu nevēlamu mikroorganismu klātbūtni. Kas ir tik vērtīgs šādos diedzējumos? Tie satur mikroelementus, vitamīnus, citas vērtīgas lietas un ir garšīgi. Sēklām dīgstot, ciete pārvēršas cukuros, kas nodrošina saldeno garšu. Graudus, zirņus un pupas lieto uzturā, kamēr asni vēl nav kļuvuši zaļi. Otrs veids, kā bagātināt ēdienkarti, ir lietot jau zaļos dīgstus, tā saucamos mikrozaļumus. Tad izmērcētās sēklas iespiež augsnē un paaudzē dīgstus. Izmēģināšanai var sākt ar zirņiem, kam dīgstu garša parasti vilšanos nesagādā. Gan diedzētie graudi un sēklas, gan dīgsti jāapēd ātri, nedēļas laikā. Lai arī cik veselīgi tie būtu, speciālisti iesaka nepārspīlēt – dienā apēst ne vairāk kā ēdamkaroti produkta.

Marts

11. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.