Pavasarī Saeimā aktivizējās diskusija par vēl vienas oficiālās brīvdienas – Lāčplēša dienas 11. novembrī – ieviešanu, ko pagājušā gada nogalē portālā "manabalss.lv" atbalstīja vairāk nekā 10 000 vēlētāju.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija apņēmās vasarā apkopot ministriju viedokļus, lai rudenī jautājumu atkal izvirzītu darba kārtībā nākamā gada valsts budžeta kontekstā.
Ideja par papildu brīvdienu Lāčplēša dienas svinēšanai parāva vaļā diskusiju slūžas, saduroties divu viedokļu pārstāvjiem – darba devēju organizācijām, kuras uzskata, ka Latvijā jau tā ir nesamērīgi daudz svētku dienu/brīvdienu, un arodbiedrībām, pēc kuru domām, Latvijas darba ņēmēji kopumā strādā krietni vairāk nekā viņu kolēģi Rietumeiropā.
Neesam produktīvi, jāstrādā vairāk
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) uzskata, ka svētku Latvijai kā ne pārāk bagātai valstij jau tagad ir par daudz, nemaz nerunājot par vēl kādas papildu brīvdienas ieviešanu. "Attieksme pret darba dienām un brīvdienām parasti ir visai atšķirīga attīstītajās un attīstības valstīs," "Latvijas Avīzei" sacīja LDDK ģenerālsekretārs Kaspars Gorkšs. "Pēdējām vairāk ir jādomā par to, kā stiprināt ekonomiku. Arī Latvijā tā šobrīd stagnē, mums ir jāsamazina budžeta tēriņi, bet mēs te vēl runājam par to, kā ieviest vēl vairāk brīvdienu, lai gan šajā ziņā jau tā esam starp līderiem Eiropā."
LDDK ieskatā lielais brīvdienu skaits, kā arī darba dienu pārcelšana darba devējiem rada ne tikai zaudējumus dubultās darba apmaksas dēļ, bet arī praktiskas un loģistikas neērtības, kas visvairāk skar tieši Latvijas ekonomikas dzinējspēku – ražojošos un eksportējošos uzņēmumus.
Kā uzskata K. Gorkšs, ir valstis, kuras strādā produktīvāk un tādēļ var atļauties garākas brīvdienas, diemžēl Latvija produktivitātes ziņā ir vienā no pēdējām vietām ES.
Kā rāda "Eurostat" dati, Latvija 2023. gadā pēc nominālās darba produktivitātes uz vienu iedzīvotāju ieņēma trešo zemāko vietu ES, apsteidzot vienīgi Bulgāriju un Grieķiju. Mums tie bija 72,8% no ES vidējā, bet salīdzinoši Igaunijai 77,5% un Lietuvai – 88,9%.
Vienas brīvdienas slogs nav liels
Pēc LDDK aprēķiniem, vienas brīvdienas negatīvais iespaids uz Latvijas gada IKP ir 0,4%. K. Gorkšs gan atzīst, ka tas ir aprēķināts, tīri lineāri sadalot gada IKP darba dienās, kas nav īsti korekti. Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs provizoriski izrēķinājis, ka viena papildu brīvdiena var samazināt ekonomikas apjomu līdz 0,2%, kas naudas izteiksmē ir 80 miljoni eiro. Viņaprāt, Latvijā brīvdienu skaits, starptautiski salīdzinot, nav zems (lai gan nav arī ļoti augsts), tādēļ, ņemot vērā mūsu ekonomisko situāciju, vēl vienas brīvdienas ieviešana nebūtu vēlama.
Ar visai detalizētu vienas svētku brīvdienas ekonomiskās ietekmes vērtējumu klajā nākusi Ekonomikas ministrija. Tās Saeimas Cilvēktiesību komisijai nosūtītajā vēstulē teikts, ka, ieviešot papildu brīvdienu, IKP apjoms samazināsies krietni mazāk par LDDK piesauktajiem 0,4% – tikai par aptuveni 0,1% jeb 40 miljoniem eiro. Kādēļ?