Latvijas medniecībā ir saglabājušās un attīstījušās daudzveidīgas tradīcijas, kas ietver gan simboliskas rituālu darbības, gan praktiskas un sabiedriski nozīmīgas norises. Taures pūšana, zariņa pasniegšana veiksmīgajam medniekam, kolektīvās apsveikšanas un medību galda etiķete ir tikai daļa no bagātīgā mednieku kultūras mantojuma. Tomēr viena tradīcija, kas ir diezgan jauna, taču jau ieņēmusi savu vietu Latvijas mednieku kalendārā, ir festivāls "Minhauzens".

Reklāma

Īstais barons – armijas virsnieks

Varētu teikt, ka Minhauzena festivāls aizsākts jau pagājušajā gadsimtā, proti, 1999. gadā. Šogad tas atzīmē savu 25. norises reizi. Laiki un apstākļi mainās, taču tradīcijas, kas dzimušas no kopīgas pieredzes un vērtībām, saglabājas. Minnhauzens simbolizē mednieku stāstu garu, asprātību un radošumu, jo tieši viņš taču ir bijis pasaulē lielīgākais un lepnākais mednieks ar fantastiskākajiem piedzīvojumiem.

Barons fon Minhauzens ir īsta vēsturiska persona – vācu muižnieks un kavalērijas virsnieks Karls Frīdrihs Hieronīms fon Minhauzens (1720–1797), kurš kalpoja Krievijas armijā un piedalījās karadarbībā pret Osmaņu impēriju. Atgriezies dzimtenē, viņš kļuva slavens ar savu prasmi stāstīt neticamus, asprātīgus un fantastiski pārspīlētus stāstus par saviem "varoņdarbiem". Tieši šīs stāstu vakaru izklaides iedvesmoja vācu rakstnieku Gotfrīdu Augustu Birgeru izveidot literāro tēlu – Baronu Minhauzenu, kas pats sevi ar vienu roku izrauj no purva, lido uz lielgabala lodes un pārlauž brieža galvu, kurā aug ķiršu koks. Laika gaitā Minhauzens kļuva par leģendu – simbolu izdomas bagātībai, ironijai un bezbailīgai stāstnieka fantāzijai.

Katrā kolektīvā pa Minhauzenam

Barons fon Minhauzens ir ideāli piemērots tēls mednieku festivālam Latvijā, jo viņš apvieno mednieku labākās īpašības ar veselīgu pašironiju un pārmērīgu iztēli. Minhauzens bija karavīrs, mednieks un stāstnieks – tāds, kādu mēs visi pazīstam savos medību kolektīvos: cilvēks, kurš pēc katrām medībām spēj pastāstīt stāstu, kas ir tik neticams, ka gribas tam ticēt. Viņš iemieso ne tikai medību romantiku, bet arī mednieku sabiedrības būtību – draudzību, humoru, pārspīlētu lepnumu par labi pavadītu dienu un spēju pasmaidīt pašam par sevi. Latvijā, kur medības ir ne tikai tradīcija, bet arī kopienas pamats, Minhauzens ienes dzīvīgumu un prieku, kas atspoguļo to, kāpēc mēs sanākam kopā – ne tikai šaut, bet arī smieties, dalīties stāstos un svinēt to, ka esam mednieki.

Gadu no gada Minhauzena festivāls ir gājis plašumā, taču saglabājot savu kodolu – kolektīvo dalību, draudzību, sacensību un pieredzes apmaiņu. Pasākumā piedalās komandas no visas Latvijas, līdzjutēji, ģimenes un interesenti, kas vēlas izbaudīt mednieku daudzpusīgo ikdienu. Festivāla programmā ietilpst gan medību zinību konkurss, gan praktiskas šaušanas sacensības, gan veiklības un asprātības izaicinājumi. Vienlaikus norisinās arī Latvijas staltbriežu piebaurošanas čempionāts, paraugdemonstrējumi, izstādes un semināri.

Uz Minhauzena festivālu nav liegts ierasties arī kopā ar saviem medību palīgiem.

Sanākšana Višķos

Šogad Minhauzena festivāls notiks no 1. līdz 2. augustam Višķos, kur tas norisināsies jau otro reizi. 2014. gadā Minhauzena festivāls Višķos sakrita ar laiku, kad Latvijā pirmo reizi tika konstatēts Āfrikas cūku mēris. Toreiz sabiedrībā valdošā neziņa un aizspriedumi pret medniekiem izraisīja diskusijas par festivāla norises iespējamību. Sabiedrība īsti nesaprata, ko nozīmē mednieku festivāls, bažījoties, ka notiks īsta dzīvnieku šaušana. Tagad ikvienam zināms, ka festivāls ir simboliskas un sportiskas sacensības, ietverot kultūras pasākumus un tradīciju godināšanu.

Atklāšanas parādes tēma šogad ir "Latgales plēsēji" ar mērķi attēlot plēsēju dzīves ciklu no riesta līdz tā pēdējai elpai.

Pasākuma sagatavošanā lielu darbu ieguldījuši gan vietējie mednieki, gan Višķu pagasts, kas apliecina spēcīgo saikni starp medniecību un vietējo kopienu. Pasākuma rīkotājs jau tradicionāli ir Latvijas Mednieku asociācija (LATMA). Haralds Barviks, LATMA valdes priekšsēdētājs, aicinot medniekus piedalīties festivālā "Minhauzens 2025", saka: "Kolēģi mednieki! Aicinu ikvienu no jums piedalīties mednieku festivālā "Minhauzens 2025"! Tas nav tikai pasākums – tie ir mūsu kopības, tradīciju un gara spēka svētki. Jau 25. reizi mēs pierādām, ka mednieki nav tikai tie, kuri dodas mežā, bet arī tie, kuri spēj būt radoši, saliedēti un ar humora izjūtu. Šogad – ar īpašu Latgales plēsēja tēmu – mums būs iespēja gan sacensties, gan atpūsties, gan parādīt, cik daudzpusīgi mēs esam. Mednieks ir atbildīgs sabiedrības loceklis, bet arī cilvēks, kurš prot baudīt dzīvi. Un "Minhauzens" ir īstā vieta, kur to darīt kopā! Tiekamies Višķos – no 1. līdz 2. augustam!"

Minhauzena festivāls nav tikai mednieku izprieca – tas ir pierādījums, ka medības Latvijā ir ne tikai stāsts par dabu un dzīvniekiem, bet arī – par kopību, kultūru, izglītību un nemainīgajām vērtībām. 25 gados festivāls kļuvis par nacionāla mēroga notikumu, kas ikreiz pierāda – mednieki ir forši. Un tradīcijas turpina dzīvot.

Medību saimniecības attīstības fonds

Raksts tapis sadarbībā Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu