Overcast 16 °C
P. 11.07
Leonora, Svens
SEKO MUMS
Reklāma
Kaut gan tādas pašas preces, kā importētas no Krievijas, ražo Latvijā, tomēr robežu šķērso kravas ar nūdelēm, tēju, bērnu pārtikas produktiem,
alu un zivju izstrādājumiem.
Kaut gan tādas pašas preces, kā importētas no Krievijas, ražo Latvijā, tomēr robežu šķērso kravas ar nūdelēm, tēju, bērnu pārtikas produktiem, alu un zivju izstrādājumiem.
Foto: Timurs Subhankulovs / Latvijas Mediji

Neskatoties uz Maskavas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā un Latvijas stingro atbalstu Kijivai, Krievijas pārtikas preces joprojām gozējas Latvijas veikalu plauktos, radot dziļākas pārdomas par morāli, vērtībām un ekonomiku. Kaut arī vairāki tirdzniecības tīkli ir pilnībā atteikušies no agresorvalsts produkcijas, ir tirgotāji, kas turpina piedāvāt Krievzemē ražotus produktus, un Latvijā nopērkama gan Krievijas tēja, gan gatavās mērces un pat zīdaiņu pārtika.

Reklāma

Atbalsojoties Polijas nostājai, arī Latvijā darbakārtībā nonācis jautājums par Krievijas tirdzniecības tīkla darbību Latvijā, taču konkrēti soļi pret to pagaidām nav sperti. Kaimiņzemes pārtikas importa apjoms Latvijā joprojām ir samērā liels, taču jāņem vērā, ka pie mums bieži tiek deklarētas preces, kas nonāk citu ES valstu tirgū.

Tēja, mērces un zīdaiņu pārtika

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā vairāki tirdzniecības tīkli Latvijā pilnībā pārtraukuši agresorvalsts produkcijas tirgošanu, taču ne visi tā rīkojās. Lai novērtētu Latvijas tirdzniecības vietās pašlaik pieejamo Krievijas pārtikas preču klāstu, vispirms apmeklēju veikalus "Beta" un "Mego". Pārliecinājos, ka "Krievijas" vārds cenu zīmēs šajos veikalos sastopams reti, tomēr atsevišķus plauktus pilda arī Krievijas prece. Piemēram, abi tirgotāji plašā sortimentā piedāvā Krievzemes ražotāju tēju un gatavās mērces.

Pēc Krievijas "Greenfield" tējas iepakojuma to var noturēt par tējas lielvalsts ražojumu, kaut gan Krievija nav pat tējas eksportētāju TOP10. "Beta" veikalā pircēju tā var pievilināt tikai ar cenu.

Trīs Latvijas valstspiederīgajiem Aldonai Šlukai, Rimai Manukovai un Vitautam Teličenam piederošā mazumtirdzniecības tīkla "Beta" (SIA "Ranvus") plauktos cieši līdzās rindojas plašs Krievijas un Ukrainas mērču klāsts. Veikala apmeklējuma laikā abu valstu produkcijai ir akcija un tās nopērkamas par vienādu cenu. "Betas" atlaižu grozā pamanu arī pāris Krievijā ražotu zivju konservu – "gorbuša" un "ivasi" savā sulā, bet plašākā klāstā veikalā arī dažāda veida un zīmolu ātri pagatavojamās nūdeles no Krievijas.

Veikalos atrodamie biezenīši zīdaiņu pārtikai ir lētāki nekā SIA "Lat Eko Food" Latvijā ražotie "Rūdolfa" zīmola produkti, bet lauksaimniecības tirgus eksperte Ingūna Gulbe šaubās par pirmo atbilstību augstiem kvalitātes un drošības standartiem.

Krievzemes preču tirgošana gan panākumus nenes, un "Betas" veikaliem pašlaik ir grūti laiki – pērn uzņēmuma apgrozījums turpināja lejupslīdi, krītoties par 8%. Uzņēmuma peļņa nogāzās par 450% – no nepilniem diviem miljoniem eiro 2023. gadā līdz 614 eiro pērn. SIA "Ranvus" vadības ziņojumā situācija tiek skaidrota ar "Maxima", "Lidl" un "Rimi" konkurenci. Lai situāciju labotu, "Betas" īpašnieki apņēmušies pārskatīt preču sortimentu, lielāku akcentu liekot uz vietējo ražotāju produkciju.

"Mego" veikalā ar Krievijas tēju un mērcēm līdzīga aina. Papildus šeit nopērkamas arī Krievijas saulespuķu sēklas.

"Mego" veikalā ar Krievijas tēju un mērcēm līdzīga aina. Papildus šeit nopērkamas arī Krievijas saulespuķu sēklas. Vairākos plauktos izkārtots arī kāda Krievijas zīmola zīdaiņu pārtikas sortiments. "Mego" nopērkama arī Krievijas limonāde, kuras etiķeti rotā stilizēta PSRS kvalitātes zīme, veikala piedāvājumā arī Krievzemē tapušie mākslīgie stores un laša ikri.

Mazumtirgotāja SIA "Mego" lielākais īpašnieks ir SIA "Gruodis" (62%), kas pieder Latvijas valstspiederīgajiem Aleksejam un Aleksandram Babenko, kā arī Ļubovai Paršinai piederošajai SIA "LP Holding". Uzņēmuma darbības pārskats par pagājušo gadu vēl nav pieejams, bet 2023. gadā "Mego" konsolidētais apgrozījums pakāpās līdz 203,5 miljoniem eiro, kompānijas peļņai augot par 84,8% līdz 4,5 miljoniem eiro. Uzņēmuma vadības ziņojumā par 2023. gadu citstarp secināts, ka pārtikas mazumtirdzniecībā bija novērojamas "klāsta izmaiņas, samazinot vai pilnīgi pārtraucot tirdzniecību ar Krievijā un Baltkrievijā ražotām precēm". 2025. gadā, kā redzams, "Mego" joprojām turpina atsevišķu Krievijas produktu tirdzniecību.

Spējam saražot paši

Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe nesaredz nekādu pamatojumu tam, kāpēc joprojām Latvijas veikalos būtu jātirgo Krievijas pārtikas preces. Piemēram, runājot par gatavajām mērcēm, viņa nosauc gan vietējos ražotājus "Spilvu" un "Pūri", kā arī plašu starptautisku zīmolu piedāvājuma klāstu. Līdzīgi arī Krievijas tēja Latvijai neesot vajadzīga, jo to ražo arī draudzīgas un miermīlīgas zemes. Gulbe īpaši atzīmē zīdaiņu pārtiku no Krievijas, sakot, ka noteikti censtos savam bērnam to neizvēlēties. "Tā ir ļoti jūtīga prece, kam nepieciešami augsti kvalitātes un drošības standarti. Es personīgi neuzticētos Krievijas zīdaiņu pārtikai, bet paļautos uz lielajām starptautiskajām kompānijām, kam rūp sava reputācija," viņa piebilst.

Reklāma
Reklāma

Starp citu, Zemkopības ministrijas (ZM) aprēķini rāda, ka pašlaik Latvija spēj pati sevi veiksmīgi nodrošināt ar svarīgākajiem lauksaimniecības produktiem. 2023. gadā pašnodrošinājuma līmenis virs 100% tika sasniegts: graudaugiem (265%), liellopu gaļai un tās produktiem (248%), olām un olu produktiem (182%), pienam un piena produktiem (131%), aitu un kazu gaļai (114%).

Krievijā ražotās ātri pagatavojamās nūdeles "Mere" veikala plauktā. Salīdzinājumam līdzīgu nūdeļu cena (kilogramā) "Rimi" veikalā ir apmēram tāda pati, bet veikala "Smart" zīmolam pat tikai 6,50 eiro.

Gulbe vērtē, ka produkta cena acīmredzot ir noteicošais faktors, kāpēc šie Krievijas produkti joprojām ir atrodami mūsu veikalos. "Latvijai nevajadzētu iegādāties Krievijas preces, jo mēs bez tām varam iztikt. Ceru, ka Krievijas preču sortiments aizvien saruks, īpaši ņemot vērā, ka Eiropas Savienība no 1. jūlija paaugstina muitas nodevas, kas padarīs šīs valsts ražojumus dārgākus," viņa piebilst. Gulbe arī vērtē, ka pret Krievijas importu efektīvāka var būt tikai kopīga ES politika, pretējā gadījumā atsevišķas valstis paliek zaudētājos. "Tāpēc, manuprāt, problēma šajā jautājumā ir Latvijas nespēja pārliecināt visu Eiropu rīkoties vienoti," rezumē eksperte.

Krievijas veikalu ķēdes uzplaukums

Apmeklēju arī Krievijas miljardiera, mazumtirdzniecības tīkla "Svetofor" dibinātāja Sergeja Šnaidera ģimenei piederošo "Mere" ķēdes veikalu Latvijā. Lai arī šīs tirdzniecības vietas pieder Krievijas pilsoņiem, viņu valstī ražotās pārtikas klāsts Latvijas veikalos nav plašs. Plauktos atrodu Krievijā ražotus rudzu grauzdiņus un ātri pagatavojamās nūdeles, Baltkrievijas produktu ir nedaudz vairāk.

Pirmais krievu "Mere" veikals Latvijā tika atvērts gadu pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, bet pašlaik mūsu valstī darbojas jau 11 veikali.

Pirmais krievu "Mere" veikals Latvijā tika atvērts gadu pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, bet pašlaik mūsu valstī darbojas jau 11 veikali. "Mere" pārvaldītāja Latvijā SIA "Latprodukti" apgrozījums pēdējo trīs gadu laikā trīskāršojies – no 10,9 miljoniem eiro 2022. gadā līdz 31,6 miljoniem eiro pērn. 2024. gadā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem 72 tūkstošu eiro apjomā.

Šnaideru ģimene veikalu biznesu izvērsusi vairākās Eiropas valstīs, bet Varšava izcēlusies ar aktīvu pretdarbību tam. Polijā pēc 2022. gada Krievijas iebrukuma Ukrainā tika slēgti visi desmit tobrīd valstī esošie "Mere" veikali. Tikmēr kompānija "Torgservis PL", kuras akcionāru vidū ir Šnaideri, Polijā ik pa laikam atvēra jaunus veikalus ar citiem nosaukumiem. Visbeidzot šajā pavasarī Polijas Iekšlietu ministrija gan "Torgservis PL", gan Sergeju un Antonu Šnaiderus iekļāva sankciju sarakstā. Prasību noteikt sankcijas bija iesniegusi Polijas Valsts nodokļu administrācija, norādot, ka uzņēmums "netieši atbalsta Krievijas agresiju Ukrainā".

Saeimas nepieņemtais lēmums

Sekojot Polijas piemēram, pirms Jāņiem arī Latvijas parlamentā tika izskatīts priekšlikums par veikalu tīkla "Mere" pārvaldītāja SIA "Latprodukti" un to īpašnieku iekļaušanu nacionālo sankciju sarakstā. Kā atzīmēts Nacionālās apvienības (NA) sagatavotajā attiecīgajā Saeimas lēmuma projektā, šobrīd "Mere" tirdzniecības tīklā ietilpst vairāk nekā 2000 veikalu Krievijā, Baltkrievijā un Kazahstānā, kur uzņēmums darbojas ar zīmolu "Svetofor", kā arī Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Spānijā, Serbijā, Rumānijā, Grieķijā un līdz pērnā gada aprīlim zem zīmola "MyPrice" – arī Polijā.

Latvijas arejā tirdzniecība ar Krieviju (miljoni eiro).

Lēmuma projektā secināts, ka minētais tirdzniecības tīkls aktīvi paplašina savu darbību Eiropas Savienībā un esot pamatots pieņēmums par iespējamu Krievijas valsts institūciju atbalstu šīs saimnieciskās darbības izvēršanai vai vismaz tās pieļaušanu. "Tas var liecināt par nodomu radīt papildu finanšu plūsmu Krievijas valsts budžetā un tādējādi – netieši atbalstīt Krievijas izvērsto agresiju pret Ukrainu," teikts dokumenta projektā. Ja Saeima šo lēmumu atbalstītu, ārlietu ministrei Baibai Bražei ("JV") tiktu uzdots sagatavot un iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumu iekļaut Latvijas nacionālo sankciju sarakstā "Latprodukti" un tā īpašniekus Krievijas pilsoņus Sergeju Šnaideru, Jevgēniju Pšeņicinu, Andreju Šnaideru, Valēriju Jakovļevu un Andreju Veikulainenu.

Tomēr opozīcijā esošās NA iniciatīvai pret veikalu "Mere" darbību Latvijā parlamentā pietrūka balsu, un lēmuma projekts tika noraidīts. Tostarp balsojumā "atturējās" premjeres partija "JV". Skaidrojot savu pozīciju, "JV" frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics norāda uz NA sagatavotā priekšlikuma neatbilstošu formu, jo uz šāda dokumenta pamata sankcijas nemaz nevarot ieviest. "Te vairāk saredzama tāda NA politiskā pozicionēšanās," piebilst Jurēvics. ""JV" nav gatava populistiski vienkārši nobalsot par kaut ko, kas pēc tam neko nemaina. Tas nav "JV" stils." Vienlaikus premjeres partija konsekventi iestājoties par plašākām un efektīvākām sankcijām Eiropas līmenī. Bet, runājot par iespējamām nacionālajām sankcijām pret "Mere", Jurēvics atsaucas uz Ārlietu ministrijas (ĀM) pausto, ka šāda iespēja tiek vērtēta. "Ja ĀM saskatīs juridisko iespēju un ka nacionālās sankcijas te praktiski var strādāt un ir nepieciešamas, mēs to atbalstīsim," rezumē politiķis.

Pretēji vērtē "Mere" veikalus

Jāteic, ka sociālo tīklu lietotāji pretrunīgi vērtē NA rosināto "Mere" veikalu darbības ierobežošanu Latvijā. Cilvēki bieži norāda uz pārlieku augstām jeb uzskrūvētām cenām citos veikalos. Piemēram, žurnālists Oļģerts Tipāns vietnē "X" raksta: "Atbalstītu "Mere" slēgšanu, ja vien kāds vienlaikus gādātu par karteļa "Rimi & Maksima & Lidl" rijības ierobežošanu. Dīvaini neredzēt, ka tās ir saistītas lietas." Turpretī "Lursoft" valdes loceklis Ainars Brūvelis, komentējot "Mere" darbību Latvijā, sabiedriskajam medijam norādījis gan uz juridiskiem, gan morāliem riskiem. Viņš aicina apzināties, ka runa ir par tīru Krievijas uzņēmumu, kura izņemtā peļņa nonāk Krievijas pilsoņu rīcībā.

"Mere" Latvijā netrūkst ne pircēju, ne sadarbības partneru – veikalu plauktos plaši pārstāvēta arī vietējā produkcija, to vidū, piemēram, "Kurzemes gaļsaimnieka" ražojumi. "Strādājam ar "Mere", kopš viņi tika atvērti. Nav tā, ka mēs pēkšņi sākām šo sadarbību," teic SIA "Kurzemes gaļsaimnieks" valdes priekšsēdētāja Aksana Jansone, atgādinot, ka šī veikalu ķēde Latvijā ienāca vēl pirms kara Ukrainā. Ražotājam vissvarīgākais esot tas, ka veikals pērk un maksā par preci. "Ja viņi ņem mūsu produkciju un maksā, tas ir svarīgākais," piebilst uzņēmēja.

Jansone arī uzsver, ka "Mere" veikali neatrodas nekādā sarakstā, kas ražotājiem aizliegtu tiem piegādāt preci: "Šeit tas jautājums ir jāskata otrādi – ja reiz mūsu likumi un viss pārējais atļauj šādiem veikaliem te būt, kāpēc gan mums kā ražotājiem būtu jācīnās par to, lai viņiem kaut ko nedotu? Ja veikals te darbojas likumīgi, tad ražotājam nav ko šķirot. Man ir jādomā par savu uzņēmumu, par saviem darbiniekiem." Turklāt sadarbība ar "Mere" noritot veiksmīgi atšķirībā no citiem veikalu tīkliem, kur varot nākties gaidīt pat pusgadu, lai prece tiktu iekļauta sortimentā.

Latvijas veikalos biežāk sastopamie Krievijas produkti

  • Tēja (plašs sortiments, dažādi zīmoli).
  • Gatavās mērces (uz majonēzes un tomātu pastas bāzes)
  • Ātri pagatavojamās nūdeles, makaroni
  • Zīdaiņu pārtika (sausie maisījumi, biezeņi u. c.)
  • Ievārījumi un džemi

Avots: "Latvijas Avīzes" apsekojums

Raksta otrajā daļā par to, kas izplata Krievijas produktus un kā pret nevajadzīgu pārtikas importu Eiropas Savienība vēršas ar ievedmuitu, kuras kārtējais palielinājums stājās spēkā nupat – 1. jūlijā.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma