Partly Cloudy 15.3 °C
S. 12.07
Indriķis, Ints, Namejs
SEKO MUMS
Reklāma
Edgars Vītols: "Mākslinieciskā vadītāja loma nav tikai goda nosaukums, tā nes līdzi arī ļoti lielu atbildību."
Edgars Vītols: "Mākslinieciskā vadītāja loma nav tikai goda nosaukums, tā nes līdzi arī ļoti lielu atbildību."
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Šonedēļ Rīgā visapkārt skan mūzika, pa ielām staigā koristi un pilsētā valda pacilāta svētku noskaņa. Dziesmu svētku nedēļā "Kultūrzīmes" tiekas ar XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta "TE-AUST" māksliniecisko vadītāju un virsdiriģentu Edgaru Vītolu.

Reklāma

Kādas ir sajūtas tagad, kad gatavošanās posms aiz muguras?

E. Vītols: Šobrīd joprojām jūtams zināms satraukums par to, kā viss izdosies. Šis ir arī atbildīgs brīdis, kad vēl pēdējo reizi jāpārliecinās, vai viss ir pārdomāts līdz pēdējam sīkumam. Pagājušajā piektdienā jau norisinājās koru finālkonkurss, un šonedēļ visi pulcējamies Mežaparka estrādē uz kopmēģinājumiem. Labā ziņa ir tā, ka 301 koris, kas pieteicās dalībai svētkos, ir apstiprināts. Šonedēļ vēl būs laiks atkārtot repertuāru, lai to varētu izmēģināt kopā ar solistiem, pavadošo grupu, orķestriem, dejotājiem un folkloras kopām.

Ko saka paši dalībnieki? Kādas ir viņu sajūtas un pārdomas?

Runājot par svētkiem, domāju, ka dziedātāji ir patīkami satraukti. Priecājos, ka parādās jautājumi par to, kā viss notiks, ko vajadzētu ņemt līdzi, kāds būs mēģinājumu grafiks. Daļa bērnu svētkos piedalās pirmo reizi, tāpēc viņiem vēl nav skaidrs, ko īsti sagaidīt, bet viņi ir gatavi mesties nezināmajā. Viņi vēl nenojauš, ka šis ceļš būs arī izaicinošs, būs nogurums un būs vajadzīga disciplīna un iekšēja motivācija. Vienlaikus viņi vēl tikai atklās, cik daudz prieka un iedvesmas sniedz kopā būšana – brīdis, kad Mežaparka estrādē ierauga tūkstošiem citu dziedošu bērnu un saprot, ka tie būs viņu topošie draugi, paziņas, ar kuriem kopā tiks piedzīvoti neaizmirstami mirkļi. Pats galvenais, ka viņi vienosies dziesmā!

Turklāt iespēja muzicēt kopā uz vienas skatuves ar tādiem meistariem kā Raimonds Pauls, Raimonds Tiguls, Ance Krauze vai Renārs Kaupers ir vienreizēja. Piemēram, ejot uz "Prāta vētras" koncertu, tu atceries, ka esi dziedājis ar šiem pašiem mūziķiem uz vienas skatuves. Tā varbūt ir vērtība, ko jaunietis šobrīd neapzinās, bet šīs atmiņas paliek – slapjās kājas un nostaigātie kilometri kļūst par sīkumu. Pat ja šī apziņa nenāk agrā vecumā, vēlāk tā atmostas. Un jaunieši turpina dziedāt studentu koros un arī saviem bērniem stāsta par šo kustību.

Kā sagatavojat savus Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas koristus?

Manam korim šis gaidīšanas laiks ir bijis ļoti piepildīts – esam aizvadījuši vairākus koncertus un uzstāšanās, tāpēc jau ir bijušas daudzas saturīgas sarunas. Bet vēl ir gaidāma izsmeļoša saruna, ko saucu par "drošības instruktāžu", lai gan patiesībā tā aptver daudz vairāk nekā tikai drošību. Būtiski ir arī izrunāt mēģinājumu kultūru – kā uzvesties, kā justies, ko ņemt vērā dažādos brīžos. Iesaku arī citiem diriģentiem vismaz nedaudz to ieskicēt saviem dziedātājiem. Es pastāstīšu, kā notiek mēģinājumi – ka tie mēdz būt ilgāki un intensīvāki, nekā skolā pierasts. Iesaku bērniem līdzi ņemt piezīmju blociņu un pildspalvu – gan lai pierakstītu svarīgo, gan lai vāktu autogrāfus. Atgādināšu, ka pats svarīgākais ir Dziesmu svētku izbaudīšana. Šis ir īstais brīdis nolikt malā telefonu un būt klātesošam.

Mūsu skolai ir sava tradīcija: pirms gājiena satiekamies ģimnāzijā, uzņemam kopīgu foto pie skolas, sapulcējamies ārā un sagatavojamies – iesākam gājiena dziesmas, izdomājam saukļus un sveicienus. Tas ir brīdis, kad mostas kopības sajūta un visi saprot – nu ir īstais brīdis, vairs nav ko taupīt spēkus – tuvojas kulminācija, uzvaras mirklis!

Ko jūs pats visvairāk sagaidiet no svētku nedēļas?

Varbūt tas izklausīsies neierasti, bet visvairāk gaidu Noslēguma koncerta finālu – to brīdi, kad varēšu atviegloti uzelpot un nodomāt: viss ir izdevies un godam izdarīts. Protams, tas nav tāpēc, ka vēlos, lai svētki ātrāk beidzas. Taču mākslinieciskā vadītāja loma nav tikai goda nosaukums, tā nes līdzi arī ļoti lielu atbildību. Tā prasa nemitīgu klātbūtni un spēju saglabāt vēsu prātu arī tad, kad apkārt mutuļo emocijas. Noslēguma koncerts ir tas brīdis, kad tām var ļaut vaļu.

Kā pats atceraties savu skolēna laiku Dziesmu svētkos?

2000. gadā piedalījos svētkos gan kā dejotājs, gan korists. Atceros, kā pēc jau nodejota koncerta stāvēju kopkorī un dziedāju – šķita, ka spēka vairs nav nemaz. Tomēr es stāvu, dziedu un pēkšņi sajūtu, kā cits caur citu dodam viens otram enerģiju. Un skan! Dziedājām Raimonda Paula "Atdziedi dvēsele". Likās, ka tā nav īsti piemērota bērniem, tāda nopietna, pieaugušo dziesma. Bet līdz pat šai dienai atceros, kā tā skan – liekas, ka tā man vēl aizvien skan sirdī. Tieši atceros, ka šo dziesmu pirmoreiz iepazinu Skolēnu dziesmu svētkos.

Reklāma
Reklāma

Kā tas ietekmē to, kā šodien veidojat svētkus citiem?

Tagad, veidojot repertuāru, saprotu, ka nevajag izvēlēties tikai tās dziesmas, kas šķiet bērniem atbilstošas. Ir jābūt saturam, kas viņus izaicina, vedina uz izaugsmi. Tāpēc arī šoreiz atļāvos iekļaut skaņdarbus, kas sākotnēji var šķist nopietni, piemēram, "Saule, Pērkons, Daugava". Jo bērni to spēj. Un ir svarīgi viņos veidot apziņu, ka arī viņi ir spējīgi paveikt tās lietas, ko pieaugušie.

Valda Pūces dziesmā "Latvijai" ir rinda: "Godināsim varoņus, kas kaujās krita." Šī dziesma tapusi par godu Latvijas Republikas Satversmes simtgadei. Lai Satversme tiktu pieņemta, bija jāizcīna Brīvības cīņas – tajās piedalījās arī Cēsu skolēnu rota, kurā bija puiši 15–16 gadu vecumā, pat jaunāki. Kad šos faktus pastāstu vidusskolēniem – kas ir dziesmas pamatā un kam tā veltīta –, viņi to dzied citādi, mainās viņu stāja, dziesma iegūst raksturu. Tāpēc šīm dziesmām ir arī izglītojošs spēks. Tā ir kā latvietības pote katram jaunietim.

Pieskaroties svētku pārmantojamībai – ko vajadzētu darīt tagad? Kā operatīvi un sistemātiski vajadzētu virzīties tālāk?

Līdzko noslēdzas vieni svētki, uzreiz sākas gatavošanās nākamajiem. Svarīgi ir saprast, kas bija izaicinošs aizvadītajos svētkos, un skaidri saskatīt, kā uzlabot vispārējo procesu. Tas sākas jau ar pašiem pamatiem – veiksmīga kustības nākotne iespējama tikai tad, ja kora darbība skolās un interešu izglītības centros tiek sistemātiski stiprināta tūlīt pēc svētkiem. Viena no lielākajām kļūdām pašā būtībā ir politiskās un administratīvās vadības ignorējošā attieksme, ka "svētki būs pēc pieciem gadiem". Koru kustībai ir jābūt nepārtrauktai. To mēs šobrīd redzam ļoti skaidri – šie ir pirmie svētki pēc desmit gadu pārtraukuma, un tas ir jūtams: atšķiras dziedāšanas un kopmuzicēšanas prasmes, sociālās iemaņas.

Jau nākamajā mācību gadā pēc svētkiem koriem jāatsāk darbība ar tādu pašu jaudu. Jāparedz pietiekams stundu skaits diriģentiem, jāveido pasākumi, kuros skolēni un dziedātāji var piedalīties arī starp svētkiem. Ir nepieciešami novadu virsdiriģenti, kuri var palīdzēt skolām un pedagogiem. Tikpat steidzami jārisina arī mūzikas skolotāju un diriģentu trūkums skolās. Nevar būt tā, ka pēc svētkiem par to visu aizmirstam un domājam "redzēs, kas būs tālāk". Par to jāsāk domāt jau tagad – steidzami. Piemērs ir pavisam vienkāršs – ja šogad skolēns ir ceturtajā klasē un nepiedalās svētkos, tad nākamajos viņš jau būs īstajā dalības vecumā. Bet, ja tagad viņam nebūs iespēju regulāri dziedāt korī, viņš nespēs organiski iesaistīties procesā. Tāpēc ir jāveido sakārtota un atbalstoša vide kora darbībai visos līmeņos arī pēc svētkiem. Šim procesam jābūt nepārtrauktam, sistemātiskam un paralēlam. Un, protams, tam visam apakšā ir jābūt stabilam finansiālam pamatam, kas nedrīkst tikt samazināts.

Bieži runājam, ka nepieciešams lielāks finansējums drošībai, taču drošība nav tikai par ieročiem. Viena no tās būtiskām sastāvdaļām ir kultūra. Jo ciešākas ir cilvēku kultūras saiknes ar savu zemi, jo spēcīgāka kļūst patriotisma izjūta, nacionālā identitāte un piederība valstij. Tieši tur veidojas arī pilsoniskā un sociālā atbildība, līdzcietība. Tas viss ir drošības jautājums. Un vēl – arī Latvijas mazākumtautību skolu kori piedalās svētkos: viņi velk latviešu tautastērpus, dzied latviski par Latviju un tās vērtībām. Tas ir milzīgs ieguvums integrācijas procesam. Turklāt Noslēguma koncertā piedalīsies sitaminstrumentu grupa ar bērniem ar īpašām vajadzībām, zīmju valodas koris. Tas ir vēl viens apliecinājums tam, ka Dziesmu svētki ir ne tikai par tradīciju, bet arī par iekļaušanu un piederību.

Kāds ir jūsu novēlējums svētku nedēļā?

Jūniju esam izdzīvojuši gandrīz vai caur sniegu un krusu. Protams, vasarā gribas sauli, varbūt pat karstumu, bet arī pārmērīgs karstums Mežaparkam nav pats pateicīgākais. Tāpēc: lai šajā nedēļā mūs pavada piemēroti un labvēlīgi laikapstākļi. Kā arī ceru, ka diriģentu, solistu, dziedātāju un skatītāju sajūtas saplūdīs vienā lielā, kopīgā noskaņā – ar dabu, ar šo īpašo brīdi, kad mēs visi esam vienoti, pacilāti un skaisti. Lai šie svētki katram tiešām nes svētku sajūtu. Un, kad viss būs beidzies, lai nogurums ātri izzūd, atstājot vien siltas un patīkamas atmiņas!

Kas ir pirmais, ko darīsiet, kad svētki būs galā?

Nākamajā rītā pēc Noslēguma koncerta gribu pavisam izslēgt telefonu. Ar kafijas krūzi iziet dārzā, ieklausīties dabā un sevī. Saprast, kas man pašam svētkos ir visvairāk paticis, kas visvairāk skan galvā un kādas ir manas sajūtas, ne tikai kādus vērtējumus izsaka prese, iesaistītie vai citi diriģenti.

Edgars Vītols.

Uzziņa

Edgars Vītols: dzīves fakti

  • Dzimis 1985. gada 21. oktobrī Rīgā. Aizraušanās ar mūziku un kori radusies jau vidusskolā.
  • Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ieguvis bakalaura grādu mūzikas pedagoģijā ar specializāciju kordiriģēšanā (2009); maģistra grāds kordiriģēšanā (2011).
  • 2004. gadā kopā ar savu mūzikas skolotāju Dzintru Krastiņu nodibinājis Rīgas Centra humanitārās vidusskolas skolotāju kori, kuru tagad pazīst kā LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes jaukto kori "Aura". Jau kopš kora dibināšanas viņš ir tā mākslinieciskais vadītājs.
  • Kopš 2008. gada strādā Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā, bet no 2011. gada ir arī Rīgas vīru kora "Absolventi" mākslinieciskais vadītājs. 2021. gadā dibinājis jaukto kori "Aurum" un ir tā mākslinieciskais vadītājs.
  • 2015. gadā bijis XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta "Manā dziesmā tu…" mākslinieciskais vadītājs un virsdiriģents.
  • Debitējis virsdiriģenta godā 2023. gada XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII deju svētkos.

Aptauja

Vai Dziesmu un deju svētku tradīcija jauniešiem ir svarīga?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma