Krievijas pārtikas preces joprojām gozējas Latvijas veikalu plauktos, radot dziļākas pārdomas par morāli, vērtībām un ekonomiku. Raksta pirmajā daļā iepazinām to tirgotāju veikalus – "Mere", "Beta" un "Mego" –, kuri visvairāk piedāvā Krievijā ražotus produktus, neraugoties uz to, ka tos ražo Latvijā vai arī citur Eiropā.
Nesekmīgs pirms Jāņiem bija Nacionālās apvienības (NA) sagatavotais Saeimas lēmuma projekts par veikalu tīkla "Mere" pārvaldītāja SIA "Latprodukti" un to īpašnieku iekļaušanu nacionālo sankciju sarakstā. Taču veikali paši neieved preces no Krievijas. Tos izplata vairumtirdzniecības uzņēmumi.
Kas izplata Krievijas produktus?
Sazināšanās ar Krievijas pārtikas produktu izplatītājiem Latvijā ir sarežģīta. Dažkārt vairumtirgotāji nenorāda kontakttālruni vai arī uzrādītais tālruņa numurs nemaz nedarbojas. Pat ja izdodas uzņēmumu īpašniekus uzrunāt, jautājums par Krievijas precēm izrādās "tabu".
"Esam noslēguši tiešos līgumus ar lielākajiem tirdzniecības tīkliem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Jau ilgu laiku esam dažādu populāru zīmolu oficiāli pārstāvji," savā mājaslapā lepojas SIA "Varmat". Šī vairumtirdzniecības uzņēmuma sadarbības partneru vidū ir arī tējas ražotāji no Krievijas. Latvijas valstspiederīgajiem Andrejam Mihailovam un Oļegam Gorjunovam piederošais "Varmat" pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā 2021. gadā piedzīvoja apgrozījuma rekordu, sasniedzot 1,33 miljonu eiro atzīmi (799,2 tūkst. eiro peļņa), liecina "Firmas.lv" publicētā informācija. Taču turpmākajos gados rādītāji krītas. 2022. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 918,3 tūkstoši, bet 2023. gadā – nepilni 904 tūkstoši eiro. Sarūk arī peļņa, un 2023. gadu "Varmat" noslēdza ar 15,4 tūkstošiem eiro zaudējumu. Uzņēmuma 2024. gada pārskats vēl nav pieejams.
SIA "Varmat" līdzīpašnieks Andrejs Mihailovs "Latvijas Avīzei" labprāt raksturoja kopējās tendences tējas tirgū. Piemēram, viņš pastāstīja, ka pircēji Latvijā ir konservatīvi un visvairāk pirktā ir parastā melnā tēja maisiņos, kamēr eksotiskās garšas nav pārāk ejoša prece. Turpretī jautājumā par Krievijas tējas noietu un izplatīšanu Mihailovs atteicās no jebkādiem komentāriem, attraucot, ka par to neko nezinot.
Krievijā ražotās zīdaiņu pārtikas izplatītājs SIA "Perviz" pieder Latvijas valstspiederīgajam Parvizam Šihalijevam un šeit pastāvīgi dzīvojošajam Azerbaidžānas pilsonim Orkhanam Mirzazadam. "Firmas.lv" datubāzē ir atzīme, ka uzņēmums nav sniedzis kontaktdatus. 2013. gadā "Perviz" atvēris interneta veikalu, bet tas pastāvējis vien pāris mēnešu. Tagad uzņēmuma vienīgais saistītais objekts ir noliktava Dzelzavas ielā. Pirmajā kara gadā (2022) uzņēmums audzējis gan apgrozījumu (268,4 tūkstoši eiro), gan peļņu (37,26 tūkstoši eiro), bet turpmākos divus gadus sākusies lejupslīde. Pērn "Perviz" apgrozījums samazinājās līdz 179 tūkstošiem eiro, bet peļņa bija tikai piecu tūkstošu eiro apmērā.
Vairumtirgotājs SIA "Monolith Baltic" pēc sava darbības apmēra ieņem otro vietu Latvijas konditorejas izstrādājumu un saldumu vairumtirdzniecības sfērā, liecina "Firmas.lv" dati. Četriem Latvijas valstspiederīgajiem – Aleksandram, Andrejam un Sergejam Ivanoviem, kā arī Jūlijai Dorofejevai – piederošais uzņēmums izplata arī Krievijas preces. Piemēram, veikalu plauktos atrodami uzņēmuma piegādātie mākslīgie ikri no Krievzemes. Atšķirībā no iepriekšminētajiem uzņēmumiem "Monolith Baltic" laikā no 2021. gada pastāvīgi audzējis apgrozījumu, 2024. gadā sasniedzot 5,17 miljonus eiro, pērno gadu uzņēmums noslēdza ar peļņu 295,2 tūkstošu eiro apmērā. Kā teikts uzņēmuma vadības ziņojumā, šogad plānots saglabāt apgrozījumu sasniegtajā līmenī. Īpašu akcentu uzņēmums liek uz eksporta potenciāla attīstīšanu.
Kompānijas uzrādītais tālruņa numurs neeksistē. "Monolith Baltic" vārds atrodams arī Vācijā dibinātās starptautiskās "Monolith" tirdzniecības grupas tīkla sarakstā. Šis vairumtirdzniecības gigants izvērsis darbību Eiropā, ieņemot vadošās pozīcijas tirgū, izplatot NVS, tai skaitā Krievijā, un Austrumeiropas valstīs ražotos pārtikas produktus. ""Monolith" grupas uzņēmumi pilnībā apmierina tradicionāli veidojušās vajadzības klientu lokam, ko pamatā veido Vācijas krievi un emigranti no Austrumeiropas valstīm," sacīts uzņēmuma mājaslapā. Vācijā darbojas arī vairāk nekā 160 grupai piederošu veikalu. "Monolith" informē, ka tā apgrozījums Vācijā pērn sasniedzis 750 miljonus eiro, bet grupas apgrozījums ārvalstīs bijis 180 miljonu eiro apmērā.