Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja telpās līdz 9. novembrim apskatāma Helēnas Heinrihsones personālizstāde "Klejotāji". Izstādes kuratore ir Auguste Petre un scenogrāfe – Anna Heinrihsone.
Rīgā, Mārstaļu ielā 6, pirms nepilna pusgadsimta notika daudzas interesantas un pat šokējošas lietas, sarunas un ekspozīcijas, kas apliecināja mākslinieku brīvo garu. 20. gs. 80. gadu beigās, kad padomju okupācijas laiki jau bija tikpat kā laimīgi norietējuši, šīs ēkas pirmajā stāvā un pagrabstāvā sāka kurbulēties avangardiskas un rietumnieciskas idejas. Ēkā atradās leģendārā kafejnīca un deviņdesmito gadu sākumā – arī mākslas galerija "M6", ko pamatoti var uzskatīt par pirmo laikmetīgo mākslas galeriju Latvijā, jo tā pulcēja moderni domājošus māksliniekus un izstādīja viņu darbus.
Kafejnīcā un galerijā "M6" iemājoja arī Helēnas Heinrihsones brīvais un radošais gars, kā arī viņas vēlēšanās satikt līdzīgi un atšķirīgi domājošos. Tagad ar personālizstādi "Klejotāji" Rakstniecības un mūzikas muzejā ir sajūta, ka māksliniece atgriezusies mājās. 1995. gadā Helēna Heinrihsone "M6" ēkas iekšpagalmā uz sienas uzgleznoja četras rozes. Šie sienas gleznojumi ir viens no pirmajiem mākslinieces apliecinājumiem rožu glezniecībā, izvēloties ļoti abstraktu un krāsā balstītu atveidu.
Klejotāja alegoriskais tēls
Helēnas Heinrihsones izstādes "Klejotāji" apmeklējums sniedz iespēju apmeklēt jaunās Rakstniecības un mūzikas muzeja telpas, kur 2025. gadā atklās pastāvīgo ekspozīciju "Prokrastinācija & Radīšana".
Bet pašlaik Mārstaļu ielas nama divos stāvos uz dzīvi ir apmetušies Helēnas Heinrihsones gleznotie primāti. Tie ir spēcīgi, atmiņā paliekoši un fascinējoši tēli, kas mākslinieces darbos saprotamā un mērķtiecīgā valodā uzrunā jebkuru 21. gadsimta cilvēku, kuru satrauc un kurš domā par šodien pasaulē notiekošo.
Izstāde "Klejotāji" ir iespaidīgs un emocionāls ceļojums mūsdienu globālo norišu kartē, kas izteikts ar primāta tēlu tā plašākā nozīmē, akcentējot, cik primitīvi un dzīvnieciski cilvēks var domāt visos cilvēces attīstības etapos un cik nekaitīgs var būt pats primāts, ja viņš dzīvo savām spējām piemērotu dzīvi.
Intervijā LTV raidījumam "Kultūrdeva" Helēna Heinrihsone, runājot par globālajiem procesiem un konfliktiem pasaulē, sacīja: "Kaut kāda bīstamības sajūta ir radusies," un šos vārdus varētu attiecināt arī uz izstādē "Klejotāji" attēloto.
Helēnas Heinrihsones gleznotie primāti nav ne ļauni, ne neglīti, ne agresīvi. Viņi ir tādi, kādi ir – simpātiski savā pievilcībā un patiesumā. Viņi var izdarīt tikai to, ko var, viņi ir vadāmi un viņi ir lieliski, dzīvojot savai kopienai atbilstošu bara dzīvi.