Vēlos uzzināt par skābo ķiršu audzēšanas vietas izvēli, jo manā dārzā tos grūti ieaudzēt. Jautā Inta V.

Augsnes ziņā skābie ķirši ir mazāk prasīgi nekā saldie ķirši, tomēr jāievēro daži nosacījumi. Skābajiem ķiršiem piemērota saulaina vai daļēji noēnota vieta un trūdvielām bagāta, labi drenēta mālsmilts vai smilšmāla augsne ar pH 6,5–7,5. 

Ķiršiem nepatīk skāba augsne. Šādā augsnē koks nīkuļos un attīstīsies lēni. 

Arī smaga, mālaina augsne nav piemērota, un tā noteikti jāielabo, izmantojot kompostu, satrūdējušus kūtsmēslus, zaļmēslojumu un rupju smilti, lai uzlabotu augsnes ūdenscaurlaidību. Sablīvētās augsnēs stādīšanas bedres apakšā drenāžai var izmantot smalkas grants slāni aptuveni triju pirkstu biezumā, jo skābie ķirši ir ļoti jutīgi pret pārmērīgu mitrumu.

Vislabāk kokus stādīt nogāzēs, kas vērstas uz rietumiem, dienvidiem vai dienvidrietumiem. Nav piemērota ļoti vējaina, no ziemeļvējiem neaizsargāta vieta, kas veicina apsalšanu ziemā. Nepatiks arī ieplakas ar augstu gruntsūdens līmeni.

Nedrīkst saknes iekaltēt

ZS Pīlādži īpašnieks Jānis Zilvers norāda – stādot ķiršus, labāk izraudzīties konteinerstādus, jo ķiršiem saknes ir ļoti jutīgas pret izžūšanu. Nepiesegtas saknes, līdz stādīšanai atrodoties saulainā, vējainā vietā, ātri apkalst, un koks slikti ieaugas vai var aiziet bojā. 

Ja tomēr ir lielākas platības un nolemts stādīt kailsakņus, to dara pavasarī, līdzko zeme atlaidusies (marta beigās, aprīļa sākumā), līdz pumpuru plaukšanai (maija vidum), taču var arī rudenī. Pirms stādīšanas sakņu daļu kārtīgi salaista un tur polietilēna maisā, ņemot pa vienam augam ārā īsi pirms likšanas zemē.

Konteinerstādus var stādīt visu gadu.

Nav vēlams ķirsi stādīt vietā, kur jau iepriekš auguši ķirši, jo tas saistīts ar tā saukto augsnes nogurumu jeb konkrētu barības vielu iznesi no augsnes.

Skābie ķirši.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.