Lai gan sniegs jau ir sakritis, vai nav par vēlu apsegt hortenzijas? Kā segt hortenzijas, kuras dārzā zied ar rozā un zilganiem ziediem? Ir gadi, kad nezied. Jautā Jana Rīgā.

Rožaini sārtie toņi mēdz būt skarainajām dārza hortenzijām, krāsas intensitāte palielinās ziedēšanas laikā. Tās ir izturīgas un noteikti nav jāsedz. 

Ar izteikti rozā ziediem lepojas kokveida hortenzijas šķirne ‘Pink Annabelle’. Tā ir ļoti izturīga un nav jāsedz (zied uz jaunajiem dzinumiem). 

Robainās izturīgas

Pēdējos gados dārzos populāras un labi ziemo tā sauktas robainās (zāģzoblapu) hortenzijas, piemēram, ‘Forget Me Not’, jaunāka – ‘Cotton Candy’. Tās ir selekcionāru veidotas tā, lai spētu izturēt arī bargākas ziemas. Turklāt augums tām nav liels, un sniegotās ziemās kupenas tās labi piesedz. Bet, ja sniega nav, arī tām der piesegums, sevišķi pirmajos augšanas gados.

Robainā hortenzija ‘Forget Me Not’.

Savām robainajām hortenzijām daiļdārza saimniece Velta Breidaka  no Ādažiem uzliek divkāršo agrotīklu uz neapgrieztajiem dzinumiem un apakšā apsien. Pakojumi izskatās kā balti pūpēži. Lai sniegs nesalauzītu zarus, hortenziju cerā der saspraudīt par krūmu garākus kociņus. 

Hortenziju audzētāja ļoti iemīļojusi šo grupu. Tās sāk ziedēt jūlija sākumā – agrāk nekā skarainās vai liellapu hortenzijas podos. Šīm hortenzijām ir skrajāka ziedkopa ar sterilo ziedu vainadziņu gar malām, izskatās kā mežģīne. Turklāt spēj augt pat ziemeļu pusē un izziedēt visu sarkanīgi violeti zilgano gammu ziedos atkarībā no speciālā mēslojuma devas. 

Pirms ievīstīšanas agrotīklā augus noteikti atlapo.

Liellapu tīsta pamatīgāk

Pārziemo arī dažas liellapu hortenziju šķirnes un kloni, kas zied lielām, skaistām galvām (rozā, krāsojas arī zilganas). Vairums liellapu hortenziju, kas zied ar skaistajiem lielajiem, krāsainajiem ziediem un audzējamas podos, pārziemot spēj tikai pagrabā. 

Agrotīkls apsegšanai.

Pat ja augs pārziemo, tas dzen jaunus dzinumus, bet nezied, jo ziedpumpuri veidojas uz ieprieksējā gada dzinumiem, kas ir sala jutīgi. Tie iztur ne vairāk kā salnu dažus grādus mīnusā. Savukārt tās liellapu hortenzijas, kas mēdz uzziedēt arī ārā, vajadzētu piesegt.

Šiem augiem jārēķinās ar cikliskumu ziedēšanā, jo pēc bargākām ziemām nepiesegtajām ziedu var nebūt. Taču pēdējos gados tās daudzviet zied skaisti arī nepiesegtas. Ja krūms liels, dzinumus var pieliekt. Mazākos aptin tāpat.

Hortenziju ietīšanai izmanto agrotīklu divās kārtās. 

Vēro laiku

Taču segumu vajag tikai tad, kad sals ir zemāks par 5–6 grādiem. Ja augus aptin siltā laikā, tie var izsust, jo īpaši ietīšana neder, ja pie auga palikušas lapas. Taču, ja nevēlas riskēt, tad augus jau tagad var apsegt vai apsiet ar egļu zariem. Tie augiem nekad nenāks par sliktu. Ja tuvojas bargāks sals, egļu kārtai papildus var pārtīt agroplēvi. Taču, ja sals atkāpjas un atkal nāk siltuma viļņi, sintētisko audumu vajadzētu noņemt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.