Lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem iespēju iegādāties e-recepšu zāles citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, martā uzsākta pārrobežu e-recepšu datu apmaiņa.

Šobrīd zāles jau var iegādāties Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Portugālē un Spānijā, un pakāpeniski šo valstu skaits palielināsies. Arī Latvijas aptiekās jau bijuši pirmie gadījumi, kad izsniegtas ārzemēs izrakstīto e-recepšu zāles.

Ierodoties minēto valstu aptiekā, jāinformē, ka esat Latvijas iedzīvotājs un vēlaties iegādāties e-receptes zāles, kas izrakstītas Latvijā. Aptiekā jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments. Ja vēlaties izmantot e-recepti, kas Latvijā izrakstīta kompensējamo zāļu saņemšanai, jāņem vērā, ka par zāļu iegādi aptiekā būs jānorēķinās no saviem personīgajiem līdzekļiem. Šādā gadījumā, atgriežoties Latvijā, jūs varat vērsties Nacionālajā veselības dienestā, lai pieprasītu izdevumu atmaksu. Izdevumu atmaksa tiks piemērota atbilstoši Latvijā spēkā esošajiem kompensācijas nosacījumiem.

Vienlaikus jāņem vērā, ka citās dalībvalstīs ir iespējams iegādāties daļu no receptē izrakstītā daudzuma, piemēram, divus no sešiem izrakstītajiem ārējiem iepakojumiem (kastītes) vai iekšējiem iepakojumiem (blisteri). Atlikušo daudzumu varēs saņemt Latvijā vai citā dalībvalstī (nosacījums attiecas tikai uz tām dalībvalstīm, kuras atbalsta šādu zāļu dalītas iegādes iespēju). 

E-receptē būs redzama atzīme par pilnībā vai daļēji izsniegtajām zālēm un atlikušo zāļu daudzumu. 

Dalībvalstīs nevarēs iegādāties Latvijā izrakstītās e-receptes zāles, ja tās satur psihotropās vai narkotiskās vielas, kā arī zāles, kas e-receptē norādītas brīvā teksta formā (piemēram, zāles, kuras aptiekas izgatavo pēc pasūtījuma).

Informācija par valstīm, kuras veic e-recepšu datu apmaiņu ar Latviju, tiek regulāri atjaunota un ir pieejama dienesta tīmekļvietnē "vmnvd.gov.lv" sadaļā "Pārrobežu E-veselības pakalpojumi".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.