Kurš gan nav piedzīvojis situāciju, kad pasaule apkārt šķiet tik skaļa un trokšņaina, ka gribas tai nogriezt skaņu... No gaudojošām sirēnām pilsētā līdz uguņošanai svētku vakarā vai enerģiskiem “basiem” nedēļas nogales ballītē – troksnis mūs pavada ne tikai darbā un ikdienas steigā, bet arī nodarbojoties ar vaļaspriekiem un izklaidējoties.

Gan strādājot trokšņainā vidē, gan baudot koncertu vai mēģinot gulēt, kad blakus krāc partneris vai aiz sienas ballējas kaimiņi, mēs kaitējam ne tikai savai labsajūtai, bet arī veselībai. 

Dzirdes aizsardzība nepieciešama gan veselības apsvērumu dēļ, gan koncentrēšanās spēju uzlabošanai, garastāvokļa svārstību mazināšanai, gan atpūtas un miega kvalitātei. Dzirdi tūlītēji bojā jebkuras skaņas, kas pārsniedz 120 decibelus, taču dzirdes traucējumus var radīt arī zemāks trokšņa līmenis, ja cilvēks tam pakļauts ilgstoši. Nevienam nebūs pārsteigums, ka lielam troksnim sevi pakļauj būvniecībā un apstrādes rūpniecībā strādājošie, autobraucēji un motociklisti, rokmūziķi un dīdžeji. Taču pārmērīga dzirdes slodze var būt arī zobārstam, kas no rīta līdz vakaram strādā ar urbi, bārmenim aiz naktskluba bāra letes vai studentam trokšņainās kopmītnēs. Pat mazu bērnu vecākiem, kas skolēnu brīvlaikā cenšas strādāt no mājām, kamēr atvases kūleņo apkārt un spēlē kariņu... Ja troksnis ir regulāra ikdienas sastāvdaļa, ir vērts padomāt par dzirdes aizsardzības līdzekļiem. 

“Skaļajām” nodarbēm – viedie ausu aizbāžņi

Tādās trokšņa cauraustās profesijās kā būvniecībā, auto servisos, ražotnēs, lidostās, mežizstrādē strādājošajiem būtu noderīgi  ausu aizbāžņi, kas  gatavoti no izturīga materiāla, ko neietekmē skarbi vides apstākļi un nesaudzīga apiešanās. Tie neslāpē visas skaņas vienādi, bet gan bloķē tikai kaitīgākās – augsto frekvenču – skaņas.

Īpaši skarbiem apstākļiem ir pakļautas mednieku un šaušanas sporta piekritēju ausis. Eksplozijas troksnis auss tiešā tuvumā ir ārkārtīgi traumatisks dzirdei, tādēļ šāvējiem ausu aizbāžņi ir absolūta nepieciešamība. Vispiemērotākie būs aizbāznīši ar aktīvu dzirdes aizsardzības mehānismu – tie aprīkoti ar viedajām tehnoloģijām, kas milisekundes laikā, pirms ausi sasniedz šāviena troksnis, spēj samazināt skaņas caurlaidību līdz drošam līmenim. Bet jau brīdi vēlāk, kad iestājies klusums, atkal iespējams skaidri saklausīt apkārtni, dzirdēt sarunu biedrus un pat niansētas dabas skaņas. 

Koncertos un pasākumos – bez nepatīkamām atskaņām

Nav noslēpums, ka koncertu apmeklējums un naktsdzīve ir izaicinājums ausīm: mūzika, kas plūst no masīviem skaļruņiem, pūlis, kas kliedz līdzi mūzikai, cik vien plaušas to ļauj... Pat tie, kas šādā jandāliņā jūtas kā zivis ūdenī, būs pamanījuši, ka ausis pēc koncerta vai ballēšanās ir aizkritušas, galva kā vates pilna un pat pēc koncerta beigām ausīs džinkst un zvana. Kaut arī šīs sajūtas ar laiku pāriet, tomēr dzirdes zudums ir viltīgs – tas attīstās laika gaitā un var nebūt pamanāms uzreiz. Vai tā nav biedējoša doma? Tomēr no ballītēm un izklaides nav jāatsakās – ar pareizi izvēlētiem, trokšņa līmenim atbilstošiem ausu aizbāžņiem iespējams joprojām baudīt kvalitatīvu skaņu un pasākuma atmosfēru, tikai ausīm saudzējošākā veidā. 

Klusums mierīgai atpūtai un spirdzinošam miegam

Nekas nav saldāks par miegu. Un nekas tā nekaitē dzīves kvalitātei kā miega bads un saraustīts naktsmiers. Tomēr tikai retajam nakts laikā ir pieejams tāds luksuss kā pilnīgs klusums. Dažam blakus guļ hronisks krācējs, dažam aiz loga pulsē pilsētas dzīvākā iela, bet citam jāsamierinās ar mūžīgi rejošu kaimiņu suni. Taču arī neizgulēta miega radītu nogurumu iespējams risināt ar ausu aizbāžņiem. Gulēšanai paredzētie aizbāznīši ir mazāki nekā citām dzīves situācijām paredzētie un izgatavoti no mīkstāka materiāla, lai garajās nakts stundās nespiestu ausis. Tie slāpē traucējošus fona trokšņus, bet ļauj sadzirdēt ikrīta modinātāju un citas svarīgās skaņas. Turklāt šādi īpaši ausu aizbāznīši ir arī ļoti noderīgi ceļotājiem. Pirmkārt, to trokšņu slāpēšanas funkcija ir īpaši aktuāla, bieži lidojot un apmetoties viesnīcās, kur skaņas izolācija mēdz būt neprognozējama. Otrkārt, tie spēj mazināt spiediena starpību, paceļoties un nolaižoties ar lidmašīnu, tādējādi samazinot vai pat pilnībā atbrīvojot no diskomforta un sāpēm ausīs, ko rada spiediena maiņa lidojuma laikā.   

“Nē” peldētāja ausij!

Auss aizbāžņi pasargā ne tikai no trokšņa. Ūdens stihijas piekritējiem nav nekā nevēlamāka par “peldētāja ausi” jeb auss iekaisumu, ko izraisa nesterila mitruma uzkrāšanās ausīs. Mūsu ausis nav radītas garām stundām ūdenī, tādēļ ilgstoši mitra vide auss iekšienē izraisa ne vien diskomfortu, bet arī veselības problēmas. “Peldētāja auss” var skart ne tikai profesionālus peldētājus, triatlonistus, sērfotājus vai cita ūdenssporta piekritējus, bet arī jebkuru atpūtnieku, kurš atvaļinājuma sezonā nolēmis aktīvi baudīt ūdens priekus, tādējādi pakļaujot auss kanālu dažādām ūdenī mītošām baktērijām vai sēnītēm. Īpaši piesardzīgiem jābūt cilvēkiem, kam ir bungādiņu perforācija un kurus bieži nomoka ausu infekcijas. Lai nebūtu jāatsakās no ūdens sniegtās labsajūtas, radīti īpaši ausu aizbāžņi, kas neļauj ūdenim iekļūt ausīs, bet vienlaikus saglabā spēju skaidri sadzirdēt apkārt notiekošo. Tādi lieliski noderēs arī apceļojot eksotiskas zemes, kuru ūdeņiem raksturīga cita, mums neierasta mikrovide un bakteriālais fons. 

Vislabākā dzirdes aizsardzība – individualizēta

Universālie ausu aizbāžņi ir pietiekami laba izvēle gadījumos, kad dzirde jāpasargā īslaicīgi. Savukārt, meklējot konkrēti sev piemērotu ilgtermiņa risinājumu (piemēram, ja cilvēkam ir īpaši šaurs vai izlocīts auss kanāls), visērtākie un efektīvākie būs individuāli gatavotie ausu aizbāznīši, kurus dzirdes speciālists izgatavo pēc cilvēka auss atlējuma. Tie visprecīzāk atbilst auss kanāla formai un vislabāk slāpē nevēlamo troksni. Šāds individuāli izgatavots auss aizbāznis, pienācīgi kopts un pareizi lietots, var kalpot gadiem ilgi, nodrošinot dzirdes veselību arī vissarežģītākajos skaņas apstākļos.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.