Kopābūšana, tautas kultūras vērtību saglabāšana, vienkārši prieks dziedāt – teic jaunieši, jautāti par viņu motivāciju piedalīties Dziesmu un deju svētkos.
Tuvojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, novembra beigās Mežaparka estrādē ierīkotajā Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja Dziesmu svētku telpā notika iedvesmas forums "Ceļš uz Dziesmu svētkiem kā vērtība", kurā piedalījās gan svētku organizatori, gan svētku procesā iesaistītie – kolektīvu vadītāji un dalībnieki.
Foruma noslēgumā norisinājās paneļdiskusija, kas bija veltīta Dziesmu un deju svētku tagadnei un nākotnei, uzklausot jauniešu viedokļus un idejas svētku attīstībai. Kāpēc jaunieši dzied? Kādi būtu jauniešu argumenti, lai draugus iesaistītu Dziesmu un deju svētku procesā? Kam Dziesmu un deju svētkos būtu jāmainās?
Par šiem un citiem jautājumiem viedokļus krustoja paneļdiskusijas dalībnieki – Madonas Valsts ģimnāzijas skolēns MATĪSS ELKSNĪTIS, Limbažu Valsts ģimnāzijas skolniece KATE UPMALE, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studente KETRĪNA GRĪGA un Mežciema pamatskolas tautas deju kolektīva "Irbe" un Pārdaugavas kultūras apvienības jauniešu deju kolektīva "Imanta" vadītāja AIJA KONSTANTE.
Diskusiju vadīja SABĪNE OZOLA, kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas soma" eksperte.
Ar kopābūšanas prieku
Sabīne Ozola: – Gatavojoties šai diskusijai, man pašai nācās daudz pārdomāt, ko man nozīmē būt daļai no Dziesmu un deju svētku procesa. Skolas laikā esmu dziedājusi koros, mācījusies mūzikas skolā, bet šodien, esot šeit un vienā no videoklipiem redzot kori, kurā arī pati esmu dziedājusi, varu teikt, ka man tas viss ir nozīmējis būt kopā. Būt kopā gan pašā Dziesmu un deju svētku procesā, gan arī svētkos. Bet kā ir ar jums? Ko jums katram ir nozīmējis būt daļai no Dziesmu un deju svētku procesa? Ko jūsu dzīvē ir nozīmējusi dziesma un deja?
K. Upmale: – Man ir līdzīgi, arī man viens no galvenajiem faktoriem ir bijusi kopābūšanas sajūta. Ir apziņa, ka tu esi kāda maza daļiņa no visa lielā pulka, kas veido Dziesmu un deju svētkus; ka tie nav tikai lēmumu pieņēmēji, bet arī mēs, parasti skolēni, kas vienkārši dara to, kas mums patīk.
M. Elksnītis: – Man Dziesmu un deju svētki ir sava veida pienākums, jo es savā ģimenē esmu kora dziedātājs jau trešajā paaudzē. Man ir būtiski, lai Latvijā šī skaistā tradīcija turpinātos. Bet vispār es kori sāku apmeklēt tikai pirms trim gadiem, mani pirmie, bet ne pēdējie Dziesmu svētki bija iepriekšējie – XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki. Tas man bija pagrieziena punkts, jo pirms tam es par sevi biju diezgan šaubījies – par savām dziedāšanas spējām, jo man faktiski nebija balss. Es atnācu uz kori un pirmajos mēnešos gandrīz salūzu, bet mana iekšējā balss teica – ja tagad izstāšos, es sev nekad to nepiedošu. Turpināju apmeklēt kori, strādāju, mani ļoti atbalstīja kora diriģents Oskars Jeske. Pēdējos Dziesmu svētkos sapratu, ka ar kora dziedāšanu nodarbošos visu savu mūžu.
K. Grīga: – Man vispirms ir bijusi pieredze ar dejošanu – mūsdienu deju uzvedumā 2015. gada Dziesmu un deju svētkos. Jau toreiz sajūtas bija tādas, kuras grūti izstāstīt – kopābūšana, uziešana uz skatuves, gods, kas tev ir dots, kad uz tevi skatās visa Latvija. Un tu aizbrauc mājās un pēc tam skaties uz sevi televizorā: es tur esmu, es biju daļa no šiem svētkiem! Otra mana pieredze ir pēdējos XXVII Vispārējos dziesmu un deju svētkos uzstāties kopkorī kā daļai no (Mūzikas) akadēmijas kora, būt arī daļai no diriģentu koncerta šeit, Kokara zālē, un stāvēt lielajā estrādē. Arī tā ir līdzīga sajūta, bet tomēr kaut kas nedaudz citāds. Estrādē tu vari vienoties vienā dziesmā, kas mūs visus saista, un izjust visu kori. Nedaudz līdzīgas sajūtas pārņem, muzicējot ģimenes lokā – Ziemassvētkos, valsts svētkos.