Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Ziedu dienā (15.04.) sēj, piķē, stāda un pārstāda vasaras puķes. Stāda ziedošus košumkrūmus.
  • Lapu dienā (16.04.) sēj lapu dārzeņus audzēšanai dobēs un dēstiem. Sēj zālājus. Stāda kokus.
  • Augļu dienās (17., 18.04.) sēj graudaugus un pākšaugus, stāda augļu kokus. Sēj dēstiem ķirbjus.
  • Sakņu dienā (21.04.) sēj sakņaugus. Stāda kartupeļus.
  • Nelabvēlīgajā laikā (19.04., 20.04.) labas dienas drazu vākšanai un citiem talkas darbiem.

Aicinājums

Redzam, ka depozīta sistēma nespēj atrisināt visas iepakojumu un neaudzinātības radītās problēmas. Katru pavasari lielāku un mazāku ceļu malas rotā maisiņi, skārdenes, stikla un plastmasas pudeles. Tik ērti izlidināt pa mašīnas logu taru, gan atradīsies kāds muļķis, kas savāks. Ja ne, gan ieaugs zālē un skatu nemaitās. Tas nekas, ka savainosies kāds meža dzīvnieks, mājas mīlulis vai cilvēks. Uz mežu ceļiem izliktas brīdinājuma zīmes ar āpsīti, kas aicina mežā nedrazot, protams, ir vērtējamas pozitīvi, bet vēl joprojām problēmas sagādā savu laiku nokalpojušie dzeloņstiepļu un drāšu pinuma žogi, sintētisko auklu un tīklu mudžekļi, kas var radīt traumas un savainojumus. Var jau teikt, ka svešos īpašumos nav ko meklēt, taču par kārtību un drošību īpašumā ir jāatbild. Bez liekas moralizēšanas gribas aicināt – novāciet visus bīstamos žogus un citus objektus, kamēr tie ir labi redzami un nav ieauguši zālē. Sadurtas kājas pašiem un bērniem, sapinies un varbūt pat nožņaudzies suns var būt smaga mācība par nevīžību.

Aprīlis

16. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.