Overcast 13.3 °C
P. 11.10
Monta, Silva, Tince
SEKO MUMS
Reklāma
Eiropas Savienības statistikas biroja prognoze Latvijai turpmākajos gadu desmitos sola straujāko iedzīvotāju skaita kritumu visā ES. Pamatscenārijs liecina, ka Latvijā 2100. gadā būs nepilni 1,2 miljoni iedzīvotāju.
Eiropas Savienības statistikas biroja prognoze Latvijai turpmākajos gadu desmitos sola straujāko iedzīvotāju skaita kritumu visā ES. Pamatscenārijs liecina, ka Latvijā 2100. gadā būs nepilni 1,2 miljoni iedzīvotāju.
Foto: Linda Rasa / Latvijas Mediji

Kopš 2004. gada, kad pievienojāmies Eiropas Savienībai (ES), Latvijas iedzīvotāju skaits ir sarucis ar "vidējo ātrumu" 1686 cilvēki mēnesī. Kopā tie ir 450 tūkstoši jeb desmit Jelgavas pilsētas. Ozoli, Rauda, Arakste, Veselava, Vitrupe un vēl 300 citu apdzīvotu vietu pēdējos divdesmit gados zaudējušas vairāk nekā pusi savu cilvēku.

Reklāma

Ne tik strauji dilst arī pārējās pilsētas un pagasti, atskaitot vienīgi Pierīgu, kas kļūst aizvien piepildītāka. Ar pārliecību, ka mazapdzīvota vieta nav sinonīms nolemtībai, šajā rudenī "Latvijas Avīze" un žurnāls "Mājas Viesis" sāk jaunu pētniecisko projektu "Apdzīvota vieta". Veidojot publikāciju sēriju, tversim vietējo iedzīvotāju ikdienu, rūpes, sajūtas un nākotnes redzējumu lielākās un mazākās apkaimēs, analizēsim cilvēku dzīves kvalitāti dažādos aspektos.

"Man, protams, arī ir zināms sentiments par to, ka Latvijas lauki iztukšojas, un tā ir problēma. Bet, skatoties plašāk, redzu, ka tas tomēr ir process, kas notiek visā attīstītajā pasaulē," 

vērtē ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs.

"Cilvēki tiecas uz pilsētām, uz vietām, kur ir lielākas darba, karjeras attīstības, izglītības, izklaides un citas iespējas. Īpaši skaudri tas redzams valstīs, kas nav pārāk blīvi apdzīvotas. Piemēram, stundas sasniedzamības rādiusā ap Reikjaviku tagad dzīvo 80% visu Islandes iedzīvotāju, lai gan kādreiz apdzīvotības blīvums šajā valstī bija daudz vienmērīgāks," salīdzina eksperts un piebilst: "Diemžēl stundas sasniedzamība ap Rīgu ir tā robeža, aiz kuras ar attīstību ir visai bēdīgi. Pusstundas un 40 minūšu rādiusā ap Rīgu izaugsme ir acīmredzama."

"Latvijai atšķirībā no citām ES valstīm raksturīgs liels galvaspilsētas iedzīvotāju īpatsvars – 32% iedzīvotāju dzīvo Rīgā, bet novados ap Rīgu vēl 14%. Tas nozīmē, ka Rīgā un tās apkārtnē koncentrējas gandrīz puse (46%) valsts iedzīvotāju," atzīmē Centrālās statistikas (CSP) pārvaldes CSP priekšnieka vietniece Baiba Zukula.

"Ja skatāmies reģionus, iedzīvotāju skaits pieaug tikai novados pie Rīgas, piemēram, Mārupes, Ādažu, Ķekavas u.c., kur ir vairāk jaunu ģimeņu, līdz ar to arī augstāki dzimstības rādītāji. Tāpat vairāk cilvēku pārceļas uz šiem novadiem no citām attālākām vietām," viņa raksturo tendenci pēdējos gadu desmitos.

"Gan mirstībai būtiski pārsniedzot dzimstību, gan migrācijas dēļ Latgales iedzīvotāju skaits samazinās vairāk nekā citos reģionos. 

Būtiskākais iedzīvotāju skaita sarukums bijis pierobežas – Krāslavas, Ludzas – novados," piebilst Zukula.

Pastāvīga atgriešanās laukos nenotiek

Statistikas kartēs par Latvijas iedzīvotāju skaita izmaiņām pa brīdim parādās kāds pagasts, kur pēkšņi ir pieaugums, – novērojis Turlajs, kā piemēru minot Līgo pagastu Gulbenes novadā, kur pēkšņi iedzīvotāju skaits gada laikā pieauga par 66.

"Pagastam tas bija globāls satricinājums pozitīvā nozīmē. Tomēr izskaidrojums bija vienkāršs – novada pašvaldība vietā ar oriģinālu nosaukumu "Siltais" Līgo pagastā bija atvērusi sociālās aprūpes centru, un tā iemītnieki statistikas atskaitēs pagastam bija vērā ņemams papildinājums (+18%)," skaidro Turlajs.

Eksperts arī piemin pandēmijas laika mītu par to, ka cilvēki it kā atgriežas uz dzīvi laukos: "Kad spēkā bija ierobežojumi, daļa, kam bija dārza mājiņas vai lauki, patiešām uz kādu brīdi pārvācās un tur dzīvoja. Tomēr tāda pastāvīga atgriešanās laukos joprojām Latvijā nenotiek un statistika to nekādā veidā neapliecina."

Reklāma
Reklāma

Pēc Latvijas iestāšanās ES lielākais iedzīvotāju skaita samazinājums bija finanšu un ekonomiskās krīzes laikā – par 117 tūkstošiem trīs gadu laikā no 2008. līdz 2010. gadam. 

"Tas ir nedaudz vairāk kā iedzīvotāju skaits divās Jelgavās," salīdzina Zukula.

"Līdz 2016. gadam būtiskākais iemesls iedzīvotāju skaita samazinājumam bija migrācija, bet pēdējos gados tas ir negatīvs dabiskais pieaugums, mirstībai būtiski pārsniedzot dzimstību. Turklāt nevis pasliktinoties mirstības rādītājiem, bet gan mazinoties dzimstībai. Pēdējos divos gados migrācijas saldo jau ir pozitīvs," piebilst CSP pārstāve.

Tomēr pozitīvs migrācijas saldo aizvien vēl nav visā valstī. Pērn Rīgas reģionā imigrācija bija lielāka par emigrāciju, bet Latgales reģionā lielāka joprojām bija emigrācija, līdz ar to šo novadu turpināja tukšot gan negatīvs dabiskais pieaugums, gan migrācija.

Ne tikai tukšojas, bet arī noveco

Ja vērtējam pēdējos 20 gadus, lielākā daļa Latvijas emigrantu dodas uz ES valstīm, īpaši Vāciju, kā arī uz Apvienoto Karalisti vai Norvēģiju. Daļa attālāku novadu iedzīvotāju pārceļas uz dzīvi tuvāk Rīgai. 

Pierīgas augšana un lauku novadu iztukšošanās rada arī dziļākas sociāldemogrāfiskas plaisas, piemēram, attālāku reģionu straujāka novecošanās.

Vidējais iedzīvotāja vecums Rīgā ir 42,3 gadi, kamēr Latgalē – 45,5 gadi. Rīgas reģiona iedzīvotāju vidū bērnu un pusaudžu ir 16,2%, Latgalē – 13,3%.

Visjauneklīgākais ir Mārupes novads – šā gada sākumā vairāk nekā ceturtā daļa visu iedzīvotāju te bija bērni vecumā līdz 14 gadiem. Tikmēr Krāslavas un Augšdaugavas novadā bērnu īpatsvars bija attiecīgi tikai 10,6% un 11,4%. Krāslavas novadā ir visvairāk senioru (28,3% iedzīvotāju vecumā virs 64 gadiem), kamēr Mārupes novadā šāda vecuma cilvēku ir tikai 11,3%.

"Lielāks vecāka gadagājuma iedzīvotāju pārsvars ietekmē arī mirstības rādītājus – Latgales reģionā tie ir augstāki nekā citos Latvijas reģionos. Pērn Latvijā kopumā mirušo skaits vidēji uz 1000 iedzīvotājiem bija 14,9, Rīgas reģionā – 13,3, bet Latgales reģionā – 18,2," stāsta Zukula.

Vitrupe Limbažu novadā ir viens no trīs simtiem Latvijas ciemu, kur kopš 2000. gada iedzīvotāju skaits sarucis vairāk nekā uz pusi. 

Gadu tūkstošu mijā te bija 119 iedzīvotāji, līdz šā gada sākumam ciemā palicis mazāk nekā katrs ceturtais – kopumā 27 cilvēki.

CSP eksperimentālie dati ļauj izsekot vitrupiešu ceļiem pēdējos gadu desmitos. Lielākā daļa jeb 51 ciema iedzīvotājs ir pārcēlies uz dzīvi citviet Latvijā. Trešā daļa (31 iedzīvotājs) ir miruši. Uz ārzemēm aizbraukuši deviņi cieminieki.

Reklāma
Reklāma

Kopš 2020. gada no ārzemēm uz dzīvi Vitrupē neviens nav ieradies vai atgriezies. Tomēr 16 cilvēki šurp pārcēlušies no citām Latvijas vietām. Vēl Vitrupes demogrāfijas kontā 24 gadu laikā ir 11 jaundzimušie.

Sarūkot iedzīvotāju skaitam, no mazāk apdzīvotām vietām uz novadu centriem bēg arī dažādi pakalpojumi. Šajā vasarā tika reorganizēta arī Vitrupes bibliotēka. Turpmāk tā darbosies kā Viļķenes bibliotēkas pakalpojumu sniegšanas vieta.

Bibliotēka jāsaglabā kaut vienam cilvēkam

Skatoties Latvijas mērogā, pēdējo divdesmit gadu laikā kopumā slēgtas 153 bibliotēkas, darbību pagaidām turpinot kopumā 725. Vienlaikus kopējais izsniegumu skaits bibliotēkās ir sadilis vairāk nekā uz pusi – no vairāk nekā 20 miljoniem līdz 9,3 miljoniem grāmatu izsniegumu gadā. Skaidrs, ka šādas izmaiņas statistikā agrāk vai vēlāk noved pie izmaiņām arī pakalpojuma struktūrā. Un tas attiecas ne tikai uz bibliotēkām vien.

Ekonomģeogrāfs Turlajs uzskata, ka pēdējā lieta, kas kādā apdzīvotā vietā būtu jāsaglabā, ir bibliotēka: "Kaut vai, ja tur paliks viens kultūras cilvēks un pagastā varbūt būs pārdesmit iedzīvotāju, vienalga saglabājas iespēja baudīt šo kultūrvidi. Un, protams, tas neizmaksā tik daudz kā uzturēt skolu."

Tā tinas problēmu kamols

"Nekādā gadījumā negribētu dramatizēt, ka Latvijā viss ir slikti," teic Turlajs. 

"Piemēram, graudu eksportā, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, kopā ar Lietuvu esam pirmajā vietā pasaulē. Tas ir atzīstams sasniegums."

Viņš atzīmē, ka notikušas arī acīmredzamas pozitīvas izmaiņas: "Ja atceramies, kādi izskatījās Latvijas lauki vēl 2000. gadu sākumā un kādi tie ir tagad. Aramzemju vērtība ir pieaugusi vairākkārt, un faktiski atrast brīvas platības tagad ir teju neiespējami, jo viss ir apstrādāts, it īpaši Zemgalē, pat arī Latgalē."

Skaidrojot apstākļus, kas veicina lauku iztukšošanos, Turlajs īpaši atzīmē lauksaimniecības nozares attīstību: "Galvenais darba devējs Latvijas laukos ir lauksaimniecības nozare, mazākā mērā arī mežizstrāde un vietām – kūdras ieguve. Lauksaimniecība kopš valsts neatkarības atgūšanas ir starp nozarēm, kur darba ražīguma pieaugums bijis visstraujākais, – tas palielinājies vairākkārtīgi. Un tas neizbēgami noved pie tā, ka iedzīvotājiem laukos vienkārši ir ļoti ierobežotas iespējas nopelnīt naudu, jo izturēt konkurenci mūsdienu apstākļos spēj tikai augsti produktīvas saimniecības, kas darbiniekam spēj samaksāt arī konkurētspējīgu algu, lai viņš nebrauktu prom uz Rīgu vai Pierīgu."

Turlajs: "Lai samaksātu konkurētspējīgu algu vienam strādniekam laukos, graudkopībā, piemēram, ir vajadzīgi aptuveni 80 hektāri sējumu. Tas ir rādītājs, kādai būtu jābūt produktivitātei, lai viens lauksaimniecībā nodarbinātais netiektos uz Pierīgu vai sliktākā gadījumā – uz kādu citu valsti."

Reklāma
Reklāma

Salīdzinot ar pārējām ES valstīm, Latvijā ir ļoti daudz pašpatēriņa saimniecību. Šobrīd lauksaimniecībā, tostarp mežsaimniecībā, ir nodarbināti 6,8% Latvijas strādājošo (piemēram, Igaunijā šis rādītājs ir 2,6%) un kopproduktā tas dod ap 3% pievienotās vērtības. Iznāk, ka Igaunijā produktivitāte ir divas reizes augstāka.

Vēl 2019. gada dati rāda, ka 68% Latvijas lauku saimniecību galvenokārt ražo pašpatēriņam, proti, mazāk nekā puse produkcijas nonāk tirgū. 

"No šādām saimniecībām tikpat kā nekādi nodokļi neienāk. Līdz ar to arī pašvaldības ir ļoti nabadzīgas, jo galvenais ieņēmumu avots pašvaldību budžetā, ja neskaita izlīdzināšanas fondu, ir 75% no ienākuma nodokļa,"

norāda ekonomģeogrāfs.

Turlajs: "Ja pašvaldībā nav nodarbināto iedzīvotāju, tās budžets veidojas ļoti plāns. Un galvenie ieņēmumi nāk no budžeta iestādēs strādājošajiem. Līdz ar to šis kļūst par tādu izdzīvošanas jautājumu šajās pašvaldībās, kur ir maz tirgus ekonomikas dalībnieku, kuri ģenerē nodokļus un rada pievienoto vērtību. Tā veidojas šis problēmu kamols."

Izliekamies, ka varam tos atļauties

Kā šo kamolu šķetināt? Turlajs vērtē, ka cenšamies visu darīt pa vecam un nesaprotam, ka sūri grūti sastrādātās nodokļu naudas mums vienkārši nepietiek visam.

"Pakalpojumus, kurus mēs it kā baudījām, vairs nevaram atļauties. Bet mēs tos gribam un izliekamies, ka varam tos atļauties, un tāpēc mums viss ir tā pa pusei – ir it kā bezmaksas izglītība un bezmaksas veselības aprūpe. Bet ne līdz galam," 

vērtē eksperts. Viņš sagaida sabiedrībā gan lielāku izpratni, gan gribu mainīt attīstības vektoru uz to, ka arī laukos jākļūst pašpietiekamākiem, piemēram, ieguldot naudu vietējo ceļu uzturēšanā, nevis par katru cenu saglabājot mazo skoliņu ar padsmit skolēniem.

Turlajs: "Joprojām nesakārtotais skolu tīkls laukos noēd milzu naudu, tāpēc pedagogiem nevar samaksāt konkurētspējīgu atalgojumu. Esmu veicis aprēķinus, ka ir lauku skolas, kur uz vienu audzēkni izmaksas gadā iznāk 9000 eiro, kamēr citā vidusskolā tajā pašā pašvaldībā, kur ir aizpildītas paralēlklases, izdevumi uz skolēnu ir tikai 2,5 tūkstoši eiro. Tā ir milzīga starpība."

Darbs uz laukiem pats neatnāks

Turlaja vērtējumā lauku iztukšošanās ir diezgan neizbēgama parādība un prognozē, ka lielos vilcienos šī gaita turpināsies: "Darbs un pelnīšanas iespējas uz laukiem pašas neatnāks. Tev jādodas tur, kur ir darbs, vai arī pašam jāizdomā, kā vari produktīvi ģenerēt pievienoto vērtību un darboties."

Reklāma
Reklāma

Eksperts lēš, ka jau pavisam drīz vismaz uz pusi saruks lauksaimniecībā nodarbināto skaits. Tomēr laukos tā ir pamata nodarbinātības joma, tas nozīmē, ka varbūt ne uzreiz uz pusi, tomēr saruks arī iedzīvotāju skaits.

Vai vieta paliks tukša? Turlajs atzīmē, ka, augot sabiedrības labklājības līmenim, vairāk iedzīvotāju var atļauties uzturēt brīvdienu mājas. "Saredzu, ka, parādoties vairāk iedzīvotājiem, kas atalgojumu var nopelnīt, strādājot attālināti, pārvācoties uz laukiem, tur vairāk izmanto arī vietējos pakalpojumus. 

Te var parādīties biznesa iespēja laukos attīstīt specializētus servisus. Tas var kalpot kā ļoti pozitīvs faktors vietējās ekonomikas sildīšanai," 

viņš spriež.

Kā perspektīvu lauku attīstībai Turlajs vērtē arī tūrisma virzienu, kur esot vēl daudz neizsmeltu iespēju. Eksperts piemin arī tā saucamo sudraba ekonomiku, kas ir saistīta ar vecajiem ļaudīm un ar mūža ilguma pagarināšanos: "To vēl neesam līdz galam novērtējuši, bet pirmie iedīgļi Latvijā tam jau ir, ka pašvaldības, it īpaši tālāk no Rīgas, savā ziņā specializējas uz pakalpojumu sniegšanu senioriem. Faktiski tā jau šobrīd ir diezgan svarīga ekonomikas sastāvdaļa laukos, un domāju, ka tas ies tikai plašumā."

Kādas ir Latvijas vērtības? Uz šo Valsts kancelejas uzdoto jautājumu atbilžu variantus savulaik izvēlējās sarunu festivāla "Lampa" dalībnieki.

Tikmēr ES statistikas biroja prognoze Latvijai turpmākajos gadu desmitos sola straujāko iedzīvotāju skaita kritumu visā ES. 

Pamatscenārijs liecina, ka Latvijā 2100. gadā būs nepilni 1,2 miljoni iedzīvotāju. Līdz ar to Igaunijā, kur šajā jomā tiek prognozēta stabilitāte, nākotnē būs vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā.

"Jāatceras, ka tās ir tikai prognozes," šos datus komentē CSP pārstāve Zukula. "Pasaules klimats mainās, bet iedzīvotājiem nepieciešama dzīves telpa. Ekonomiskie satricinājumi nav prognozējami. Tāpat arī politiskie konflikti ietekmē iedzīvotāju pārvietošanos."

Pierīgā labi. Bet "mērīsim", kā citur

"Latvijas Avīzes" un "Mājas Viesa" žurnālisti un redaktori – par to, ar kādām pārdomām iesaistās projektā "Apdzīvota vieta".

Māra Libeka.

Māra Libeka, "Latvijas Avīzes" žurnāliste: "Atceros priesteri Teo Nieto no televīzijas raidījuma "Deutsche Welle", kurš vienmēr ir ceļā. Viņš dodas uz 43 ciematiem Spānijas Samoras provincē, kur iedzīvotāju skaits strauji samazinās, un pulcina kopā jaunus cilvēkus, lai kopīgi meklētu iespējas, kas viņus piesaistītu šīm vietām un ļautu neaizceļot. Arī mūsu valstī ir ne mazums pusmūža un jaunāki entuziasti, kuri cenšas neaizlaist klīniskajā nāvē un atdzīvināt vietas, kuras nav nolemtas tikai lapsām, stirnām un jenotiem. 

Arī es esmu apmetusies tādā ciemā, kur pirms daudziem gadiem bija džungļi, atkritumi un komunāli mājokļi. Patlaban Bilstiņi ir vieta, kur ierodas tūristi no visas pasaules."

Artis Drēziņš.

Artis Drēziņš, "Latvijas Avīzes" žurnālists: "Esmu latgaļa un kurzemnieces dēls, kurš dzīvo Vidzemē pie pašas Zemgales. Tā arī jūtos. Kā latvietis un visur Latvijā labi. Sen jau nav pilsētu Latvijā, kur žurnālista gaitās neesmu bijis. Nav arī pagastu, kuros neesmu pabijis darba vai citās darīšanās. Attieksme pret iedzīvotāju skaita samazināšanos Latvijā un lauku iztukšošanos man ir divējāda. 

Zinot, ka daudzviet Eiropā cieš no pārapdzīvotības un tās radītām problēmām, cilvēku mazums šķiet pat pozitīvs. Protams, žēl, ka pazūd viensētas, 

nīkuļo apdzīvotas vietas ar senām kultūras un vēstures tradīcijām, tiek slēgtas skolas. Drāma ir latviešu skaita samazināšanās. Tādā pasaulē dzīvojam, un ar kaut kādām izmaiņām nāksies rēķināties. Cik tās būs būtiskas, precīzi nezina neviens."

Reklāma
Reklāma
Žurnāla "Mājas Viesis" galvenā redaktore Dace Terzena.

Dace Terzena, žurnāla "Mājas Viesis" galvenā redaktore: "Esmu dzimusi un augusi rīdziniece, bet jau sen saucu sevi par ķekavnieci, šo vairāk nekā divu gadu desmitu laikā vērojot, kā Ķekava no klusiem Pierīgas laukiem pārvēršas Rīgas guļamistabā ar aizvien pieaugošu iedzīvotāju skaitu. Pirms nebija uzbūvēts jaunais apvedceļš, dzīve privātmājā netālu no Bauskas šosejas rotācijas apļa aizvien vairāk pārvērtās par tādu kā nosodītu atrašanos dunoša atvara malā. Kopš satiksme ar Rīgu, ap un uz Ķekavu eleganti sakārtota, beidzot varam izbaudīt relatīvi mierīgu dzīvi reģionāla ceļa tuvumā. Arī pieredze ar pašvaldības sniegtajām iespējām līdz šim bijusi pozitīva – esmu piedalījusies gan bezmaksas vingrošanas nodarbībās dāmām, gan pastāvīgi izmantoju Ķekavas bibliotēkas grāmatu krājumu. Taču 

Ķekava un citas Pierīgas pašvaldības nav objektīvākais mērāmrīks, lai atklātu dažādu Latvijas apdzīvoto vietu "patieso dzīvi". 

Tāpēc ceru, ka kopā ar "Latvijas Avīzes" un "Mājas Viesa" kolēģiem mums to izdosies īstenot pētnieciskajā seriālā "Apdzīvota vieta", atklājot dažādu no lielpilsētām attālu kartes "punktu" pulsu un asinsriti – kas mainījies 20 gados, kopš esam Eiropas Savienībā un pēc administratīvi teritoriālas reformas."

Andris Tiļļa.

Andris Tiļļa, žurnāla "Mājas Viesis" žurnālists: "Mazpilsēta – šajā vārdā jau ietverts vietas nozīmīgums, vietējiem tā ir vistuvāk sirdij. Pats esmu dzimis, uzaudzis Saldū, tur arī beidzis 1. vidusskolu un pēcāk studējis Rīgā, taču tik un tā atmiņās, izjūtās esmu ar šo gleznaino pilsētu. Lai kādas laika, sociuma pārvērtības, reformas skar mūsu mazpilsētu, savā gribā paliekam lieli, stipri – apzināmies, ka druvas iesākumam noder arī nedaudz graudu. Jā, arī mani mulsināja administratīvi teritoriālā reforma, jo, optimizējot iestādes, rodas priekšstats, ka noplicinām laukus. Tomēr ceru, ka reforma mazinās arvien pieaugošo plaisu starp laukiem un pilsētām, turklāt, uzlabojot vietas infrastruktūru, ieplūdīs investīcijas, līdz ar to arī konkurētspējīgāks atalgojums. Mazapdzīvotu vietu izpēti sākšu ar Auci, vienīgo mūsu valsts pilsētu, kurai svin vārda dienu, turklāt šogad tai – 100. jubileja kopš pilsētas tiesību saņemšanas. Laba iedvesma izturībai."

Viesturs Sprūde.

Viesturs Sprūde, "Latvijas Avīzes" žurnālists: "Aknīste – neliela Sēlijas pilsētiņa pašā leišmales pierobežā, nost no lieliem ceļiem, taču ainaviski skaistā vietā Dienvidsusējas krastā un ar pamatīgu, pilsētas iedzīvotāju skaitam (tas krīt tāpat kā citur Latvijā un 2024. gadā ir 917) īsti neatbilstošu katoļu baznīcu. Šī krietnā baznīca un noslēpumainie parka malas ķieģeļu vārti caurbraukšanas reizēs ir bijusi pirmā lieta, kas man šķitusi drusku mulsinoša un allaž it kā skubinājusi uzzināt vairāk. Arī pilsētas estrāde uzbūvēta tāda paplašāka. Vai Aknīstes ļaudīm piemitis un joprojām piemīt vēriens? To nezinu, bet varētu mēģināt uzzināt. Galu galā Aknīstei ir sava vidusskola, savi pilsētas svētki, savs novadpētniecības muzejs un sava visnotaļ pieklājīga šosejas malas kafejnīca. Gan jau vēl kas, par ko, Rīgā dzīvojot, man nav ne jausmas. Piemēram, kā pareizi saukt Aknīstes iedzīvotājus. Bet 

pats galvenais un būtiskākais droši vien ir tas, kādu tie redz savu nākotni, pēc kādām praktiskām ikdienas lietām ilgojas un vai dzīve pēc Aknīstes novada likvidēšanas 2021. gadā kļuvusi labāka vai tomēr ne.

Lai gan esmu rīdzinieks, uzskatu, ka katram latvietim tomēr vajag vietu, kur pastaigāt basām kājām, parakties pa zemi un paskaldīt malku. Un jau kopš pagājušā gadsimta 80. gadu vidus man sanācis saistīties ar Sēliju, ar Seces pagastu."

Guntis Ščerbinskis.

Guntis Ščerbinskis, "Latvijas Avīzes" žurnālists, mācījies Suntažu vidusskolā, dzīvo Rīgā: "Šovasar nobērējām Dekšāru pamatskolu," tā ir pirmā lieta, ko min kāds Varakļānu paziņa, kad vaicāju viņa domas par lauku iztukšošanos. Mazliet skumīga atvadu ceremonija no savas kādreizējās, tagad slēdzamās lauku skolas ir viena no mūsdienu latviešu tradīcijām. Dažkārt nācies dzirdēt viedokli, ka ciema skola ir pēdējā gaismas sala, bez kuras apdzīvota vieta ir nolemta iznīcībai. Jāatzīst, ka šādi spriedumi vairo interesi ciešāk palūkoties un izzināt, kāda realitāte slēpjas aiz emocionālā priekškara. Manuprāt, svarīgi, ka lauku iedzīvotājus neuzlūkojam kā upurus un likteņa pabērnus. Arī tur ir piepildītas, radošas un skaistas dzīves."

Levits: "Modernie lauki" būtu ievērojams pienesums

Egils Levits, bijušais Valsts prezidents.

"Atcerēsimies, ka mums, latviešiem, lauku māja ir īpaša privilēģija – ļoti nedaudziem Londonas, Berlīnes vai Amsterdamas iedzīvotājiem blakus savam pilsētas dzīvoklim vēl ir "savi lauki"," intervijā "Latvijas Avīzei" teic eksprezidents Egils Levits, kurš savas prezidentūras laikā īpašu uzmanību veltīja jautājumiem par Latvijas kultūrvēsturiskās vides, kultūrtelpas saglabāšanu un attīstību. Neatņemama daļa tajā ir arī mūsu lauki. Kāds ir viņa skatījums? Kas mums jādara gudrāk, lai veicinātu Latvijas vienmērīgu attīstību? Par šiem jautājumiem iztaujājām bijušo prezidentu.

"Latvijas ekoloģiskajai ilgtspējai, dzīves kvalitātei un latviskumam "modernie lauki" būtu ievērojams pienesums. Ir nepieciešama mērķtiecīga, kompleksa politika, kas veicina "modernos laukus". 

Te nepieciešama nopietna ilgtermiņa koncepcija un konsekventa tās īstenošana bez politiskām svārstībām un kontraproduktīviem lobijiem.

Nepieciešama mērķtiecīga politika vispirms jau attiecībā uz hipotekārajiem kredītiem. Šeit banku žņaugšanās un valsts atturīga noskatīšanās un neiejaukšanās ir liels attīstības kavēklis. Tāpat būtu pārdomāti jāizplāno lauku infrastruktūras saglabāšana un attīstība – skolas, medicīnas pakalpojumi utt.," saka E. Levits.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Mediji”.
#SIF_MAF2024 #ApdzīvotaVieta

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma