Jau pāris gadu ieviests obligātais sociālais nodoklis. Bija slimības lapa, VSAA slimības pabalstu par B lapu aprēķināja no VID deklarētās algas, kas nesasniedz minimālo algu, bet ne no iemaksām, kas obligāti tiek maksātas. Vai VSAA pēc 3 mēnešiem veiks B lapas pārrēķinu? Kur paliek šīs obligātās VSAA iemaksas? Jautā Inga Z.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Solvita Zirnīte skaidro: “Saskaņā ar likumu Par maternitātes un slimības apdrošināšanu vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta aprēķināšanai nosaka no apdrošinātās personas apdrošināšanas iemaksu algas.”

Aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu slimības pabalstam ņem vērā arī personai aprēķinātās un VSAA Sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā pabalsta piešķiršanas dienā reģistrētās valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas (minimālās obligātās iemaksas), no kurām persona ir apdrošināta attiecīgajam sociālajam riskam.

Piešķirtos pabalstus nepārrēķina

Tas nozīmē, ja slimības pabalsta piešķiršanas dienā vēl nav pienācis termiņš, kad VSAA par noteikto ceturksni jāaprēķina minimālās obligātās iemaksas, slimības pabalstu aprēķina no informācijas, kāda tā ir reģistrēta Sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā pakalpojumu piešķiršanas dienā.

Gadījumos kad periodā, par kuru tika aprēķināta vidējā alga, pēc noteikta laika tiek aprēķinātas un reģistrētas minimālās obligātās iemaksas (jo pienācis normatīvajos aktos noteiktais termiņš to aprēķināšanai), saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu VSAA piešķirtos pabalstus un atlīdzības nepārrēķina.

Sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspējai

VSAA paskaidro, ka 

minimālo obligāto iemaksu objekts nav ienākums klasiskā nozīmē, kuru darba ņēmējs guvis strādājot, 

tomēr minimālo obligāto iemaksu objekta ieviešanas mērķis ir nodrošināt valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtspēju, paredzot, ka par visiem darbaspēka nodokļu maksātājiem, par kuriem netiek izmaksāta alga līdz minimālās mēneša darba algas apmēram, minimālās obligātās iemaksas tiek veiktas vismaz no minimālā obligāto iemaksu objekta.

VSAA aprēķinātās minimālās obligātās iemaksas sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrē noteiktajiem sociālās apdrošināšanas veidiem atbilstīgi iemaksu veicēja statusam, kādā persona ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (VID). 

Piemēram, ja cilvēks VID reģistrēts kā darba ņēmējs, sociālā apdrošināšana no aprēķinātajām minimālajām obligātajām iemaksām viņam VSAA Sociālās apdrošināšanas sistēmā tiks reģistrēta pensijai, bezdarbam, slimības, maternitātes, vecāku, darba negadījumiem, invaliditātes un veselības apdrošināšanai.

Der zināt!

Slimības pabalstu aprēķina no informācijas, kāda reģistrēta Sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā pakalpojuma piešķiršanas dienā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.