Kā rīkoties, lai 82 gadus vecam pensionāram nebūtu pašam jāaprēķina ienākuma nodoklis, ja visu pensiju gan no Igaunijas, gan Latvijas ieskaita mūsu valstī bankā un ienākumi ir redzami. Pensionāram katru gadu no Igaunijas jāpieprasa izdruka par izmaksājamo pensiju un jāiemaksā ienākuma nodoklis. Jautā Maiga A.

Reklāma

Ja ārvalsts pensija tiek izmaksāta ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) starpniecību, iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur VSAA. Savukārt, ja persona saņem ārvalsts pensiju, kas netiek izmaksāta ar VSAA starpniecību, persona iesniedz gada ienākumu deklarāciju, skaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Santa Pēkale stāsta, ka patlaban ar VSAA starpniecību tiek izmaksātas triju līgumvalstu – Ukrainas, Baltkrievijas un Krievijas – piešķirtās pensijas un šādu izmaksas kārtību paredz noslēgtie divpusējie līgumi sociālās drošības jomā.

Latvija un Igaunija ir Eiropas Savienības dalībvalstis, kuru sadarbību pensiju nodrošināšanā koordinē saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu nosacījumiem – katra valsts pati gan piešķir, gan izmaksā savas pensijas. 

Attiecīgi VSAA nav paredzēts iesaistīties Igaunijas kompetentās iestādes piešķirto pensiju izmaksā.

Tas nozīmē, ka konkrētajā situācijā, ja ārvalsts pensiju neizmaksā ar VSAA starpniecību, 

pensionāram nekas cits neatliek kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.