Ir patīkami pamostoties basām kājām pieskarties mīkstam grīdas segumam jeb kovrolīnam. Šādu segumu ir salīdzinoši viegli ieklāt, taču jārēķinās, ka kopšanai būs nepieciešams putekļsūcējs. Izvēloties mīksto grīdas segumu, jāpievērš uzmanība ne tikai cenai un izskatam, bet arī citām konkrētā seguma īpašībām, no kurām tieši atkarīga seguma izturība un komforts.

Paklājs un mīkstais grīdas segums atšķiras 

Izvēloties šāds jautājums patiešām var rasties. Mīkstais grīdas segums no klasiskā paklāja atšķiras ar neierobežotu garumu, smalku rakstu, kas atkārtojas. Visbiežāk tam ir pastiprināta struktūra no dažāda veida materiāliem, kas viens otru papildina, un pamatnes, kas konstrukciju fiksē vienā veselumā. Tādējādi, pienācīgi kopjot, grīdas segums kalpos ilgāk.

No kā izgatavota plūksna

Viens no būtiskiem aspektiem – no kāda materiāla izgatavotas grīdas seguma plūksnas. Tās var būt no polipropilēna, poliamīda, poliestera, mikrošķiedras, vilnas. 

Vilnas diegi. Pat ja to daudzums materiālā ir 50–60%, segums būs nodilumizturīgs, dabīgā vilna lieliski saglabā siltumu. Segums būs vēl izturīgāks, ja papildus vilnai būs pievienoti neilona diegi. Tomēr segumi no šāda materiāla ir ļoti dārgi. Vilnas diegiem ir arī kāds trūkums – kā jau dabīgs materiāls tas ir uzņēmīgs pret patogēniem mikroorganismiem, sēnītēm un parazītiem.

Poliamīdšķiedras (neilona) diegi tiek uzskatīti par izturīgākajiem, tos ir viegli vienmērīgi nokrāsot. Taču segumi, kas izgatavoti no neilona diegiem, ātri kļūst netīri. Tāpēc šis segums bieži būs jāmazgā, izmantojot īpašus līdzekļus. Jāņem vērā, ka poliamīds būtībā ir plastmasa. 

Polipropilēns. Lēts materiāls, ko izmanto mīksto grīdas segumu ražošanai gan mājas, gan biroju telpām. Tā nodilumizturība tieši atkarīga no dūrienu izmēra un materiāla blīvuma. Izstrādājumi ar ļoti mazām šuvēm ilgstoši saglabā savu izskatu un ir viegli tīrāmi. Arī poliestera dzija ir salīdzinoši lēts materiāls, taču salīdzinājumā ar polipropirēna šķiedrām  šāda veida audumiem ir vairāk pozitīvo īpašību. Poliesters spēj atgrūst netīrumus un mitrumu. Diemžēl arī poliestera pavedieni visai ātri nolietojas. 

Mīkstais grīdas segums nopērkams dažādu platumu (pat 4 m plats) un jau no 5 eiro par kvadrātmetru.

Austs vai neausts

Izturīgāki ir mīkstie grīdas segumi, kas izgatavoti, izmantojot aušanas tehnoloģiju – tāpat kā klasiskos paklājus. Vienlaikus tiek izgatavota gan pamatne, gan tai tiek pievienota plūksna. Šo metodi galvenokārt izmanto, lai izgatavotu paklājus no dabīgas vilnas vai tai pievienojot neilona pavedienus.

Mīkstajiem grīdas segumiem izmanto arī filcēšanas metodi, un gatavais materiāls atgādina filcu. Šāda materiāla priekšrocība ir lieliska skaņas izolācija, augsta nodilumizturība un pieņemamas izmaksas, turklāt šāds pārklājums ilgstoši saglabā siltumu. 

Tomēr ap 60% gadījumu mīkstais grīdas segums būs izgatavots ar plūksnu, kas piešūta pie pamatnes un papildus nostiprināta ar līmi. Tas ir nedaudz stingrāks par austajiem variantiem, tajā pašā laikā mīkstāks nekā segums, kas izgatavots ar filcēšanas metodi. Šāds paklājs ir piemērots gan mājās, gan biroja telpās. 

Kā ar pamatni?

Vēl viens aspekts, kam jāpievērš uzmanība, ir seguma pamatne. Tā var būt gan no dabīgiem, gan sintētiskiem materiāliem. 

Džuta. Džutas audekls gan vairs navpopulārākais mīkstā grīdas seguma pamatnei. Šī dabīgā šķiedra ir ļoti kaprīza, ātri smērējas un pēc mitrās tīrīšanas ilgi žūst. Ja telpa ir mitra, segums var sapelēt.

Gumija. Gumijas pamatne ir izturīga pret jebkāda veida tīrīšanu, taču ļoti ilgi žūst. 

Tekstilaudums. Tekstilizstrādājumus, kas satur sintētiku (vismaz 20%), var tīrīt, izmantojot putekļsūcēju ar mazgāšanas funkciju. Pilnīgi dabīgus audeklus tīra tikai ar sausām metodēm.

Putots latekss. Segumus ar lateksa putu pamatni var kopt ar jebkuru tīrīšanas vai mazgāšanas līdzekli. Taču laika gaitā šāds materiāls nolietosies un sāks drupt.

Filcs. To var tīrīt, izmantojot jebkuru līdzekli vai metodi, turklāt filcs nodrošina papildu skaņas izolāciju, kas var būt svarīga, ja dzīvojat augstākos stāvos.

Plūksnas garums

Mīkstā seguma plūksnas garums var būt dažāds – no 2 līdz pat 25–30 mm. Tas, kuru variantu izvēlēties, atkarīgs no personīgajām vēlmēm. Protams, īsus matiņus ir vieglāk kopt, tie tik ātri nesasmērējas, kā arī netīrumi neiespiežas starp šķiedrām. Tīrot visi netīrumi tiek viegli noņemti, un ikdienas kopšanai pietiks ar parasto putekļsūcēju.

Ja plūksna garāka, cietu netīrumu daļiņas, piemēram, zāģskaidas, kā arī vilna, mājdzīvnieku spalva var dziļi ieķerties starp plūksnām, un tās nevarēs savākt ar standarta putekļsūcēju. Bieži vien šādiem segumiem nepieciešama bieža tīrīšana, kam jābūt gatavam, ja plūksnas garums ir vairāk nekā 12–15 mm. Ja sākotnēji šķiet, ka izvēle ir vienkārša, tomēr tā nav. Pareizāko risinājumu varēs ieteikt pieredzējis konsultants tirdzniecības vietā.

MĪKSTĀ GRĪDAS SEGUMA PRIEKŠROCĪBAS UN TRŪKUMI

PRIEKŠROCĪBAS

  • Skaņas izolācija. Mīkstais grīdas segums ievērojami slāpē trokšņus, īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni, kuri uz grīdas spēlējas un pa to skraida. Tāpēc zemāk esošie kaimiņi nesūdzēsies par troksni. 
  • Siltumizolācijas īpašības. Pateicoties materiāla uzbūvei, segums labāk saglabā siltumu, tāpēc pa to var staigāt basām kājām. Arī tas ir liels pluss, ja ģimenē ir mazi bērni. Ietaupot siltumenerģiju, kas no mājas mēdz izplūst arī pa aukstu grīdu, var rūpēties par CO2 emisiju samazināšanu.
  • Izturība pret izbalošanu un deformāciju. Kvalitatīvs mīkstais grīdas segums neizbalos un pilnībā saglabās sākotnējo krāsu. Tas arī nedeformēsies zem mēbeļu svara, pat ja tās būs masīvkoka. Grīda tiek pilnībā nosegta. Lai kā jūs vēlētos atrast paklāju, kas noklātu visu telpas grīdu, diez vai tas izdosies. Protams, var pasūtīt paklāju pēc individuāliem izmēriem, taču tas maksās teju vai veselu bagātību. Turklāt maz ticams, ka šis paklājs jūs apmierinās ilgtermiņā. Mīkstais grīdas segums nopērkams dažādu platumu (pat 4 m plats) un jau no 5 eiro par kvadrātmetru. 
  • Viegla ieklāšana. Pats vienkāršākais veids, kā ieklāt mīksto grīdas segumu, – to nostiprināt ar profesionālu abpusēju līmlenti. Daudzi gan šo metodi neuzskata par efektīvu, jo, neievērojot tehnoloģiju, segums var kustēties vai salocīties. Drošāk, ja gar malām segumu stiprina ar speciālām skavām un pielīmē.
  • Viegla kopšana. Ikdienas kopšanai izmanto putekļsūcēju, vislabāk ar mazgāšanas funkciju. Ģenerālās tīrīšanas laikā var izmantot kopšanas un dezinfekcijas līdzekļus, kas paredzēti mīkstajām mēbelēm. Mīkstais grīdas segums līdz pat 50% samazina putekļu daudzumu telpā.

TRŪKUMI

  • Nepieciešama regulāra kopšana, un salīdzinājumā ar cietajiem grīdas segumiem tam ir īsāks ekspluatācijas laiks.
  • Ar laiku putekļi mīkstajā grīdas segumā tomēr uzkrājas un var iemājot arī putekļērcītes.
  • Mīkstais grīdas segums nav ieteicams, ja ir mājdzīvnieki.

Der zināt!

Mīkstie grīdas segumi atšķiras pēc nodilumizturības: mājsaimniecībām piemēroti 21.–23. klases, sabiedriskajām telpām, nelieliem birojiem –31. un 32. klases segumi.

Telpām ar lielu noslodzi, piemēram, viesnīcu vestibiliem, veikaliem, lidostām, derēs 33. klases mīkstie segumi

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.