Jūsu žurnālā "Praktiskais Latvietis" lasīju par vējlauzēju joslām. Kādi nosacījumi jāievēro, lai šīs joslas neietekmētu platībmaksājumus? Jautā Kristīne Aizkraukles novadā.

Platību maksājumu saņemšanas noteikumi nosaka, ka ilggadīgo stādījumu laukiem, to skaitā arī augļukoku stādījumiem, ilggadīgo zālāju un aramzemes laukiem var veidot vējlauzējjoslas, grupas, un tie ir atbalsttiesīgi.

Jāievēro vien tas, ka šādu joslu, grupu platums nepārsniedz divus metrus un kopējā platība 500 m2/ha.

Visos minētajos laukos ir pieļaujami arī atsevišķi augoši koki, ja to skaits uz 1 ha nepārsniedz 100.

Aramzemē papildus jau minētajām koku rindām, grupām un kokiem pieļaujami arī ainavu elementi.

Vējlauzējjoslas ir labs veids, kā pasargāt augļudārzus no spēcīga vēja nodarītiem postījumiem un vienlaikus mazinātu stādījumu izžūšanu, ko sekmē tieši vējš. Vējlauzējjoslas samazina vēja stiprumu un aiztur auksto gaisa masu ieplūšanu teritorijā. Ierīkojot šādas joslas, jāņem vērā valdošo vēju virziens.

Šo joslu ierīkošanai izvēlas ātraudzīgus kokus, piemēram, bērzus, liepas, vītolus, papeles, vilkābeles. Šādas joslas kalpos arī kā filtrs, kas liekajām barības vielām neļaus nokļūt grāvī, kur tiks piesaistīts ogleklis, veidojot biomas

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.