Kājnieku nodaļa divās līnijās soļo pa zemes ceļu, visiem galvā ķiveres, uzkabe ar četrām aptverēm mugurā, rokās triecienšautene G-36.
Karsē saule, par ko tomēr prieks, jo sagaidīta viena no nedaudzajām siltajām bezlietus dienām. Patruļa iet uz priekšu, tās vadībā nodaļas komandieris, kas cenšas būt īpaši uzmanīgs, lai pēc iespējas ātrāk saklausītu drona sīkšanu. "Drons!" Tie, kas ceļa kreisajā malā, iegrimst, cik vien iespējams, garajā zālē. Otriem iespējams paslēpties labāk zem lapukoku vainagiem. Drons, kādu laiku pakarājies virs nodaļas, aizlido projām. Nodaļnieks ar roku parāda – jāturpina kustība. Kad nosoļotas dažas minūtes, atkal atskan brīdinājums: "Drons!" Un atkārtojas iepriekšējās darbības – rezervistu pamatapmācības kursa dalībnieki cenšas ātri kļūt neredzami bezpilota lidaparātam. Tiesa – vai tas izdevies vai ne, būs zināms tikai vēlāk, kad šī un pārējās nodaļas atgriezīsies no praktiskā vingrinājuma.
Tālāk lauka šķērsošana, nodaļa izveidojusi ķīli. Instruktors, kas soļo līdzās, atgādina par distanci, kas jāievēro citam no cita. Vēlams – seši septiņi metri. Aiz lauka grāvis. Visi cenšas uzmanīgi klausīties. Par atvieglojumu – drons šoreiz neatlido. Sagaidīt ienaidnieka lidaparāta pietuvošanos uz atklāta lauka ir bīstami, jo nav gandrīz nekādu iespēju no tā acīm paslēpties. Ja tā noticis, tad vienīgā pareizā rīcība ir ātrs skrējiens uz aizsegu katram karavīram savā virzienā. Nošķiršanās nepieciešama, lai drona uzbrukuma gadījumā iespējami samazinātu zaudējumu.
Atgriežamies Kājnieku skolas atbalsta bāzē "Meža Strautiņi" Alūksnes pusē. Tālāk video redzams viss, ko iepriekš no gaisa novēroja drona operators. Skaidro dižkareivis Roberts Bērziņš – bezpilota lidaparātu operators. Labi redzams, ka nav viegli noslēpties no drona. "Re, kur viens, tur otrais, bet tur trešais cilvēks. Visi labi redzami. Raudzīsim ceļa otrā pusē, redz – tur viens, bet tur otrs," skaidro dižkareivis.
Norāda uz kļūdu gājienā pāri laukam – nodaļa nez kādēļ nav strauji skrējusi uz dažādām pusēm.
Vēl viens skaidrojums: ja gaisā ir drons, vajag censties to visu laiku paturēt redzeslaukā – ja no tā tiek nomesta granāta, ir sekunde vai pusotra, lai censtos pamukt sānis. Dižkareivis piekrīt manis teiktajam, ka karā daudz atkarīgs no veiksmes. Dažreiz izglābšanās šķiet pilnīgi brīnumaina.
Rezervistos dodas inteliģence
Simts cilvēku ar augstāko izglītību no 158 – tāda ir statistika par šī gada rezervistu trīs nedēļas ilgo pamatapmācības kursu Alūksnes novada "Meža Strautiņos". Soli dzimumu līdztiesības virzienā apstiprina tas, ka trešā daļa rezervistu ir sievietes. Jau vēlāk apceru šos skaitļus, nonākdams pie atziņas, ka nepieciešamību apgūt karavīra pamatprasmes ātrāk apjauš zinošākā un patriotiskākā valsts iedzīvotāju daļa. Gandrīz vai varu iztikt bez jautājuma, kādēļ vēsturnieki, mākslinieki, uzņēmēji devušies sevi pārbaudīt, uz trim nedēļām uzvelkot Latvijas Bruņoto spēku karavīra formastērpu. Tā ir izpratne par to, ka mierīgie laiki, kādos šķietami vēl pirms nedaudz gadiem dzīvojām, ir pagājuši. Labāk ir mācēt rīkoties ar ieroci un iegūt karavīra amata pamatzināšanas.
Pēc garšīgajām pusdienām – otrajā ēdienā kupati – nedaudz vairāk par pusstundu brīva laika. Vads aiziet uz teltīm. Absolūts komforts – katrā no tām gultasvietas vienai nodaļai – desmit rezerves karavīriem. Otrajā stāvā neguļ neviens, tur somas ar privātajām mantām un ekipējumu. Padomāts arī par temperatūru – aukstā laikā iespējams uzsildīt telti, karstā atdzesēt.
Edgars Putāns pirms divdesmit gadiem aizbraucis uz Angliju, kur ieguvis skaņu režisora izglītību. Darbs ir interesants, netrūkst radošu projektu. "Kad sākās karš Ukrainā, sapratu, ka tas lielā mērā attiecas arī uz Latviju. Daudzi mani paziņas Londonā arī uzskata, ka tas ir ļoti bīstami. Viņi domā, ka arī pašiem britiem militārās spējas nav vajadzīgajā līmenī. T