1844. gada 24. maijā. Pirms 180 gadiem amerikāņu gleznotājs un reizē izgudrotājs Semjuels Morze atklāja vienu no pirmajām telegrāfa līnijām pasaulē.

Reklāma

Tā savienoja ASV Kongresa ēku Vašingtonā – Kapitoliju – ar Baltimoru. 64 km garumā ar Morzes ābeces palīdzību tika noraidīts citāts no Bībeles "What hath God wrought?" jeb aptuveni: "Ko Dievs darījis." Telegrāfa gaisa vads bija izvilkts paralēli dzelzceļa līnijai. Tehnikas vēsturē šis notikums ilgi ticis slavināts kā revolucionārs brīdis un komerciāla telegrāfa triumfa sākums. 

Tomēr mūsdienās aizrāda, ka piešķirt visus laurus Morzem un amerikāņiem nav korekti. 

Elektromagnētisko telegrāfu kā praktisku sakaru līdzekli vēl 1833. gadā izstrādāja vācu zinātnieki Vilhelms Eduards Vēbers un Karls Frīdrihs Gauss. Viņu izveidotā līnija savienoja Getingenes observatoriju ar fizikas institūtu. Angļu izgudrotāji Viljams Kuks un Čarlzs Vītstons telegrāfa prototipu patentēja 1837. gadā, turklāt noslēdza līgumu par 21 km garas sakaru līnijas iekārtošanu ar dzelzceļa kompāniju "Great Western Railway", kas uzturēja satiksmi starp Londonu un Velsas pilsētām. Morzi iedvesmoja eiropiešu eksperimenti. Starp viņa nopelniem minams, ka, būdams viens no pirmajiem telegrāfa entuziastiem, Morze spēja atrisināt vairākas tehniskas problēmas, kas līdz tam ierobežoja signāla nosūtīšanas attālumu. Otrkārt Morze bija līdzautors vienkāršajai un ērti lietojamajai Morzes kodu ābecei, par kuras ideju lielākais gods pienākas viņa palīgam Alfrēdam Veilam, kuram trūka naudas novešanai līdz patentam. Šī kodu sistēma, kā zināms, balstās īsāku vai garāku signālu un paužu kombinācijās, kur katram burtam ir sava kombinācija, un, jo biežāk lietojams burts, jo mazāks ir to apzīmējošo punktu un svītru skaits. Bet izšķirošākais droši vien bija tas, ka 

Morze pārliecināja ASV Kongresu iedalīt pasākumam federālo budžetu, līdz ar to visā valstī turpmākajos gados sākās strauja telegrāfa līniju būve starp lielākajām pilsētām.

 Telegrāfs kļuva populārs, pieprasīts un cita starpā padarīja drošāku un veicināja arī dzelzceļu satiksmi. Jāpiebilst, ka Latvijas teritorijā pirmā elektriskā telegrāfa līnija parādījās 1852. gadā. Tā savienoja Rīgu un Bolderāju.

Jaunākās Ziņas, 1924. gada 24. maijā

Jaunās konversācijas vārdnīcas organizēšanas sēde notika vakar Izglītības ministrijā, piedaloties izglītības ministram, vārdnīcas virsredaktoram prof. dr. Endzelīnam un vairākiem universitātes pazīstamiem zinātniekiem. Nolēma tūlīt stāties darbā, aicinot virsredaktoram palīgā redakcijas kolēģiju, kura uzņemsies atsevišķu zinātnisku nodaļu vadīšanu. Kā vārdnīcas līdzstrādnieki piedalīsies visi mūsu labākie zinātnieki un speciālisti. Izdodot šo monumentālo darbu, izlietos visus modernos grafiskās mākslas paņēmienus, pasūtīs sevišķu papīru un gādās par glītu ārējo ietērpu. Šo darbu uzņēmušās kopīgi A. Gulbja un Valtera un Rapas akciju sabiedrības izdevniecības.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.