1754. gada 20. maijā. Pirms 270 gadiem grāfa fon Mēdema un viņa dzīvesbiedres Luīzes Dorotejas fon Korfas ģimenē Skaistkalnē piedzima vācbaltu literāte, viena no sava laika Eiropas izglītotākajām sievietēm Elizabete Šarlote Konstance fon der Reke.

Reklāma

Laikmetam neparasti, ka, būdama aristokrāte, pēc desmit gadu laulības viņa tomēr uzdrošinājās šķirties no vīra, Jaunpils īpašnieka Georga Magnusa fon der Rekes, kuru iepriekš bija spiesta apprecēt dzimtas interešu dēļ. Eiropas atpazīstamību Elizabetei fon Rekei atnesa viņas 1787. gadā uzrakstītais darbs "Nachricht von des berüchtigten Cagliostro Aufenthalt in Mitau im Jahre 1779 und dessen magischen Operationen" ("Ziņojumu par bēdīgi slavenā Kaljostro uzturēšanos Jelgavā 1779. gadā un viņa maģiskajām operācijām"), kas izglītoto eiropiešu aprindās kļuva par bestselleru. 

Aristokrātu un valdnieku namos gaidītais un apjūsmotais itāļu mīlnieks, mistiķis un manipulators tajā tika atmaskots kā blēdis un krāpnieks. 

Kad ar darbu iepazinās Krievijas cariene Katrīna II, viņa pateicībā piešķīra autorei uz mūžu visus ienākumus no Palcgrāves muižas pie Jelgavas. Tas padarīja fon Reki, kura savus darbus parakstīja kā "Elīza", finansiāli neatkarīgu, un viņa varēja atļauties darīt to, ko vēlējās – daudz ceļoja pa Eiropu, rakstīja memuārus, ceļojumu aprakstus, mīlas un garīga satura dzejas. Elīza personīgi iepazinās un uzsāka vēstuļu apmaiņu ar daudziem tā laika vācvalodīgās telpas filozofiem un literātiem. Piemēram, Imanuelu Kantu, Johanu Georgu Hāmani, Johanu Volfgangu Gēti, Frīdrihu Šilleru, Karlu Filipu Emanuelu Bahu no slavenās mūziķu dzimtas un citiem. Fon Reke vairs neapprecējās, bet dzīvoja kā emancipēta sieviete; kā mecenāte rūpējās par 13 audžumeitām. Mūža otro pusi viņa lielākoties pavadīja Drēzdenē, tostarp kopā ar draugu, dzejnieku Kristofu Augustu Tīdgi. Elizabetes fon der Rekes un viņai līdzās 1841. gadā apbedītā drauga Tīdges kaps ir saglabājies līdz mūsdienām un atrodas agrākajā Leipcigas iekšpilsētas kapsētā.

Jaunākās Ziņas, 1924. gada 20. maijā

Plūdu posts. Par stāvokli Lubānas ezera apkārtnē Rēzeknes apriņķa priekšnieks ziņo: Borkovas pagastā, ezeram tuvāki pieguļošās Tropu un Ikannieku sādžas galīgi applūdinātas. Bokānu un Aizkraukles sādžas pa daļai un mazākā mērā Kalnagola un Ieceļnieku sādžas. 

Zem ūdens atrodas arī vairākas viensētas saimniecības. Satiksmi iespējams uzturēt vienīgi ar laivām. Vietām ūdens sniedzas pāri logiem.

Applūdums pienāk uz 1 versti tuvu Borkovas miestam. Borkovas pagastā zem ūdens 98 saimniecības. Varakļānu pagastā applūdinātas 127 saimniecības ar 245 pūrvietām rudzu, 400 pūrvietām pavasara aramzemes, 820 pūrvietām pļavu un 580 pūrvietām ganību. Bikovas pagastā applūdinātas 10 sādžas un atsevišķas saimniecības no Strūžānu novada. Applūdināto novadu iedzīvotāji spiesti atstāt savus mitekļus un inventāru un lopus pārvest uz augstākām vietām. Lopbarības krājumi sen jau izsīkuši, daudziem nav vairs pat jumtu salmu. Ūdens kritumu sagaida uz jūnija vidu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.