"Policija saka paldies visiem, kas piedalījās sacensību nodrošināšanā un jo īpaši sacensību publikai," pēc pasaules čempionāta hokejā Tamperē paziņojumā vēstīja Iekšsomijas policija. Piecpadsmit dienu laikā policija veica 52 uzdevumus, no kuriem lielākā daļa bija iereibušu personu aizgādāšana prom. Aizdomas par vardarbību tika piefiksētas tikai divos gadījumos.
Policija atzinīgi ziņo, ka starp sacensību viesiem valdījis sportisks gars. Somu prese apjūsmoja latviešu hokeja fanu aizrautību, prasmes, pāri plūstošo prieku. Un tad pēkšņi: "Par Latvijas valstsvienības izlasi ir iesniegts ziņojums policijā." Tā pirmdien, 29. maijā, rakstīja vakara avīze "Iltalehti".
Iesniegums policijai par izlases krekliem, konkrētāk, par sponsora "Olybet" reklāmu, tika iesniegts pirmdien. Ziņojums ir piereģistrēts, un policija iepazīstas ar lietu. Iekšsomijas policijas kriminālizmeklēšanas komisārs Arto Partanens stāsta, ka šā iesnieguma izvērtēšana nav policijas prioritāšu sarakstā un ka šis ir pirmais šāda tipa iesniegums.
Iespējams, azartspēļu reklāmas pārkāpums
Uz Latvijas izlases kreklu piedurknēm esošā igauņu firmas "Olybet" reklāma, iespējams, ir pretrunā ar kontinentālajā Somijā likumā noteikto azartspēļu monopolu, kas pieder uzņēmumam "Veikkaus".
Saskaņā ar šo likumu, azartspēles, loterijas un sporta likmes (totalizatoru) kontinentālajā Somijā drīkst piedāvāt un reklamēt tikai "Veikkaus" saskaņā ar likumā noteiktajiem ierobežojumiem,
piemēram, azartspēļu reklāmas aizliegumu nepilngadīgām personām. Policijas paziņojuma iesniedzējs lūdz izvērtēt iespējamu likumpārkāpumu. Azartspēļu likumu uzrauga Azartspēļu pārvalde.
Loteriju monopols Somijā
Somu valsts loterijas monopols "Veikkaus" (burtiski "minējums") 1940. gadā tika nodibināts kā sporta likmju totalizators. 1971. gadā uzņēmums sāka organizēt arī nacionālo loteriju "Lotto", kas vēl aizvien ir visiecienītākā azartspēle. Deviņdesmitajos gados uzņēmuma piedāvāto azartspēļu klāsts jūtami paplašinājās ar ziemeļvalstu "Viking Lotto" un dažādiem sporta likmju totalizatoriem, un spēlēšana papildus tradicionālajiem papīra kuponiem kļuva iespējama arī internetā un pa telefonu. Šā gadsimta sākumā azartspēļu klāsts turpināja paplašināties.
Likumā ir noteikts, ka Izglītības un kultūras ministrija "Veikkaus" peļņu dala somu kultūrai: mākslas veicināšanai tiek piešķirti 38,5%, sportam un fizkultūrai 25%, zinātnes veicināšanai 17,5% un jauniešu darba veicināšanai 9%. Par vēl 10% tiek lemts katru gadu atsevišķi. Vēsturiski totalizatora peļņa tika izmantota sporta un fiziskās audzināšanas sponsorēšanai. Zinātne, kultūra un jauniešu darbs finansējamām jomām tika pievienots 1953. gadā.
"Veikkaus" maksā tikai loterijas nodokli 12% apmērā, kas uz laiku no 2020. līdz 2023. gadam ir samazināts līdz 5,5%.
Piemēram, 2020. gadā "Veikkaus" samaksāja loterijas nodokli 162,7 miljonu eiro apmērā.
Ja galvenais laimests tiek vienam laimīgajam vai oficiālai loterijas grupai, tad loterijas nodokli samaksā "Veikkaus". Savukārt, ja laimests tiek sadalīts starp vairākām personām, tad atkarībā no summas un citiem faktoriem katram saņēmējam ir jāsamaksā dāvanas nodoklis 8–19% apmērā par summu, kas pārsniedz 5000 eiro.