Vasarā matu, rokas vai tērpa rotas no dzīviem ziediem piedien vislabāk. Turklāt tās pagatavot var katra ziedu mīļotāja. Konsultē florista amata meistare Gaiva Mičule (floristikas darbnīca–skola “Ziedulaiva”)

Reklāma

Materiāli

  • Augu līme
  • Floristikas stieplītes (gabalos)
  • Floristikas teipa lente
  • Dekoratīvā lente
  • Dažādi zaļumi un ziedi
Mazas, sīkas puķītes līmē cieši citu pie citas. Tad vainags saglabās labu izskatu pat apvītis.

Izvēlas augus

Rotām der visi ziedi un zaļumi. Gan no pašu dārza vai pļavas, gan veikalā pirktie. Izvēloties ir svarīgi izlemt, cik ilgi tiem jāsaglabā skaistais izskats. Ja rotas paredzētas stundai, divām, tad var ziedus izvēlēties pēc sirds patikšanas. Ja pasākums ir vērienīgāks (piemēram, kāzas), tad augus atlasa rūpīgāk. Vislabāk un ilgāk dekoros saglabājas veikalos pirktie, ievestie ziedi un zaļumi. Tos var arī kombinēt ar pašu dārzā plūktajiem.

Puķu rotā iederas pat margrietiņas. Tās gan ātri vīst, tādēļ ievieto pēdējā brīdī pirms vilkšanas. To ievieto starp citiem polsteraugiem.

Veikalos pirktos ziedus un augus labi atdzirda (vismaz trīs, četras stundas) pirms dekora gatavošanas. Dārzā plūktos ziedus atdzirda ilgāk (vismaz nakti).

Katram ziedam ar asu nazi slīpi nogriež kātu 45 grādu leņķī, lai labāk ziedi uzsūc ūdeni. Tad tie ilgāk noturēsies rotās bez ūdens. 

Ziedus griež ļoti īsus, kātus atstāj tik garus, lai var ielikt ūdenī atdzerties. Lapas ziedkātam norauj. Jo īsāks kāts un bez lapām, jo labāk un ātrāk zieda galvas saņems ūdeni.

Šādās rotās kā pamatu (floristikā to dēvē par polstermateriālu) izmanto izturīgākos zaļumus. No dabas materiāliem derēs dažādas mētras, virši, smilgas, efejas. Ilgnoturības ziņā iecienīti ir ievestie augi. Labi kalpos un ilgi noturēsies ievestie zaļumi: pistāciju zari, ruskuss, eikalipta zariņi, asparāgi.

Grezns ziedu rotu komplekts – aproce...
... un pusvainags.

Profesionāli floristi rotu gatavošanai bieži izmanto krūmrozes, krūmu krizantēmas, lizantes, frēzijas, vaska puķes, plīvurpuķes, dažādas odziņas, gladiolas, pildītās tulpes, hortenzijas ar lieliem, stingriem ziediem, zilpodzes, peoniju un citu ziedu pumpurus. Jāņu laikam piedienēs arī margrietiņas, pavasarī romantiskas ir maijpuķītes. Diemžēl šīs puķes vītīs ātrāk. Taču, ja ziedus un augus līmē ļoti kompakti, ne pārāk garos kātos, tie pat savītuši saglabās formu un izskatu.

Rotu pamatnēm der arī vietējie augi, kuri ilgi saglabā nemainīgu izskatu. Piemēram, virši vai ģipsenes. Pirms svinībām pamatnei pielīmē ziedus.

Skaistas un smaržīgas, bet arī ar īsu mūžu būs rotas no ceriņiem un jasmīniem. Pozitīvais – tie vīstot smaržo vēl spēcīgāk.

Kad svētki beigušies, ziedu rotai ļauj sakalst. Tā kļūs par skaistu telpas dekoru.

Aprēķina laiku

Pirms gatavot rotas svarīgam pasākumam, izmēģina, cik laika šis darbs aizņems. Pārbauda arī, cik labi un ilgi svaigi turēsies izvēlētie ziedi, zaļumi. Jārēķinās, ka lapu un ziedu ilgmūžība ir atšķirīga dažādās auga attīstības fāzēs.

Ja jāpagatavo vairākas rotas, tām pamatnes var darināt jau iepriekšējās dienās. Šādām pamatnēm lieto ievestos zaļumus. Īsi pirms pasākuma pielīmē dzīvos ziedus.

Rotājumu var pagatavot arī iepriekšējā vakarā. Tad to apsmidzina ar ūdeni, ievieto plastmasas maisiņā un ieliek ledusskapī.

Veido karkasu

Rotu karkasam izmanto floristikas stieples. Katru notin ar teiplenti (nedaudz lipīga zaļa vai brūna speciāla lente), lai stieples neslīd. Tad no stieplēm veido rotas karkasam vēlamo formu.

Floristikas stiepli aptin ar teipu un izloka rotas karkasu.

Mazākām rotām – rokassprādzēm, nelielām matu rotām – karkasu veido no trim stieplēm. Vainagam – no sešām. Stieples savā starpā savij, izloka, izveidojot vēlamā platuma karkasu. Šajā pamatnē ievij un līmē augus un ziedus.

Rokassprādzei vai nelielai matu rotai karkasa galu stieplēs veido cilpiņas. Tajās var iesiet lentes, lai varētu apsiet dekoru ap roku. Šis ir arī labs variants vainagam, ja nav zināms, cik liela galva ir valkātājam.

Apaļu, klasiskas formas vainagu veidojot, visas stieples sastiprina aplī. Karkasu veido mazliet lielāku nekā galva. Piestiprinātie augi samazinās karkasa izmēru.

Ar līmēšanas metodi veidoti galvas vainagi ir vieglāki, gaisīgāki, ažūri, jo nav smagās, blīvās pīto ziedu kātu daļas.

Ja gatavo matu rotas vai vainagus, iepriekš pārrunā ar frizieri, kādu matu sakārtojumu veidot.

Vispirms pamatnei karkasā ievij dažādus zaļumus. Vislabāk, ja arī lapojumam ir krāsa.

Ievērībai!

Rotas var gatavot, par pamatni stiepļu vietā izmantojot lentes. Auduma lenti nogriež tik garu, lai apsietu ap roku vai galvu.

Vidū pie lentes piešuj vai pieskavo (ar parastu kancelejas skavotāju) lielākās, stingrākās lapas (efeja, eikalipts, kļava, ozols u. c.). Lentes otrā (kreisajā) pusē, noslēpjot stiprinājuma vietu, uzlīmē kādu lielāku lapu. Piemēram, labi noder pūkainās, vilnainās sārmenes – patīkamas rokai un uz tām neveidojas līmes pleķi (tā neizspiežas cauri).

Rotas labajā pusē līmē ziedus un augus vēlamajā kompozīcijā.

Ziedu rotu veido pieskaņotu tērpam. Uz karkasa līmētie ziedi ir viegli, tādēļ rotas svars netraucēs brīvi izbaudīt svinības.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.