Clear 6.2 °C
O. 01.04
Dagne, Dagnis
SEKO MUMS
Reklāma
Latvijas valsts vēstniecībā Zviedrijā skaidro, ka tās redzeslokā gan ir nonākuši atsevišķi gadījumi par bērnu izņemšanu no ģimenes, tomēr tie ir reti un nenotiek regulāri.
Latvijas valsts vēstniecībā Zviedrijā skaidro, ka tās redzeslokā gan ir nonākuši atsevišķi gadījumi par bērnu izņemšanu no ģimenes, tomēr tie ir reti un nenotiek regulāri.
Foto: Shutterstock

Pagājušā gada nogalē plašu rezonansi sociālajos tīklos izraisīja kādas sievietes stāstīta pieredze portāla "la.lv" žurnālistei par viņas ģimenes bēgšanu no Zviedrijas. Tā tika atspoguļota divās publikācijās bez jebkādiem komentāriem no oficiālajām iestādēm, kurām, iespējams, būtu savs situācijas redzējums. Sievietes ieskatā Zviedrijas sociālais dienests bez reāla pamatojuma ir vēlējies atņemt ģimenei viņu skolas vecuma meitu – tas arī kļuvis par bēgšanas iemeslu.

Reklāma

Rakstu tonis ir emocionāli sakāpināts, un tajos sieviete pauž dažādas aizdomas, līdz pat tam, ka "tiek realizēts kāds augstāks plāns" un "atklātie fakti tomēr liekot domāt, ka spars, ar kādu cenšas atņemt viņas bērnu, tomēr ir ar stabilu segumu – kāds viņas bērnu ir noskatījis un par katru cenu cenšas iegūt".

"Latvijas Avīze" centās noskaidrot, vai tiešām Zviedrijas sociālie dienesti bērnus no ģimenes var izņemt bez būtiska iemesla un vai latviešu kopiena Zviedrijā regulāri cieš no šāda, kā varētu domāt, pārspīlēta Zviedrijas sociālā dienesta spiediena.

Latvieši iekrīt reti un neregulāri

Gan Latvijā, gan Zviedrijā ir pienākums ziņot bažu gadījumā par likumpārkāpumu pret bērnu. Zviedrijas Sociālās labklājības pārvalde savā mājaslapā aicina ziņot pat tad, ja ir tikai aizdomas par bērna dzīvību un veselību apdraudošu situāciju ģimenē. "Attiecīgās iestādes riskus izvērtēs, balstoties uz faktiem," skaidro Santa Slokenberga, vecākā lektore administratīvajās tiesībās, asociētā profesore medicīnas tiesībās Upsālas Universitātē. Viņa stāsta, ka pastāv gan tā dēvētie vides apstākļi, gan arī uzvedības apstākļi, kuru dēļ sociālais dienests varētu pievērst savu uzmanību ģimenei, kurā aug bērns, un sākt apstākļu noskaidrošanu. 

"Pat regulāra kliegšana vai atkārtota uzsišana bērna rociņām ir vardarbība," 

skaidro Santa Slokenberga, ieskicējot gadījumus, kādi var pievērst Zviedrijas sociālā dienesta uzmanību.

Latvijas valsts vēstniecībā Zviedrijā skaidro, ka tās redzeslokā gan ir nonākuši atsevišķi gadījumi par bērnu izņemšanu no ģimenes, tomēr tie ir reti un nenotiek regulāri.

Daudz drošības ventiļu

Upsālas Universitātes asociētā profesore Santa Slokenberga skaidro, ka, viņasprāt, ir pietiekami daudz drošības ventiļu, lai lēmums par bērna nodošanu aprūpē un izņemšanu no ģimenes tiktu pieņemts atbilstoši likumam. Piemēram, tas, ka bērna izņemšana no ģimenes, ja bērna veselība vai attīstība nav akūti apdraudēta, tiek sagatavota un izskatīta divās nošķirtās instancēs. Sociālais dienests sagatavo motivētu pieteikumu ārpus mājas aprūpes nepieciešamībai, bet tiesa lemj par to, vai šāda aprūpe ir nepieciešama. 

Pastāv arī gadījumi, kad tiesai ir atšķirīgs skatījums nekā sociālajam dienestam. Turklāt vecākiem un no 15 gadu vecuma arī pašam jaunietim vienmēr ir tiesības lēmumu pārsūdzēt.

Tomēr vispirms Zviedrijas sociālais dienests noskaidro visus lietas apstākļus. Vides apstākļi tiek pētīti, ja ir, piemēram, aizdomas par nelabvēlīgu situāciju ģimenē, fizisku vai emocionālu vardarbību, atbilstošas aprūpes trūkumu vai bērna izmantošanu. Savukārt uzvedības apstākļi tiek vērtēti, ja bērns pats savu veselību vai attīstību pakļauj ievērojamam kaitējuma riskam, piemēram, lieto atkarību izraisošas vielas, iesaistās noziedzīga rakstura aktivitātēs vai viņam piemīt sociāli destruktīva uzvedība.

Visos gadījumos tiek gaidīta ģimenes sadarbība ar attiecīgajiem dienestiem: gan vecāki, gan, ciktāl iespējams, arī bērni piedalās sarunās un var skaidrot savu redzējumu. Tikai tad, ja nav iespējams panākt brīvprātīgu sadarbību, bet tiek atzīts, ka pastāv ievērojams kaitējuma risks, tiek lemts par ārpus ģimenes aprūpes nodrošināšanu un bērns var tikt izņemts no ģimenes.

Reklāma
Reklāma

Zviedrijas Sociālās pārvaldes preses sekretārs Jans Ekmans komentārā "Latvijas Avīzei" raksta, ka Zviedrijas sociālais dienests rūpējas, lai bērni un jaunieši augtu drošos un labos apstākļos: 

"Parasti sociālie darbinieki vienojas ar ģimeni par piemērotāko atbalstu: tā tas ir gadījumos, ja viens no vecākiem ir garīgi slims, pastāv atkarība vai bērni ir pakļauti vardarbībai. 

Sociālo dienestu palīdzība galvenokārt ir balstīta uz brīvprātību, vecāku un bērnu piekrišanu. Bērniem tiek piedāvāta kontaktpersona vai atbalsta ģimene. Piemēram, ģimenei, kur mājās ir daudz strīdu, tiek piedāvāts tikties ar cilvēku, kurš ir kompetents konfliktu risināšanā."

Piecus gadus ilga cīņa par bērnu

"Latvijas Avīze" par savu pieredzi ar Zviedrijas sociālo dienestu aicināja izteikties Zviedrijā dzīvojošās ģimenes. Atsaucība bija liela un stāsti dažādi. Divos gadījumos atsaucās arī vecāki, no kuru ģimenēm bērni tikuši izņemti.

Katrīnas cīņa par bērna atgūšanu ģimenē ilgusi piecarpus gadus. Viņas meitiņa ir bērns ar īpašām vajadzībām, un arī viņai pašai ir diagnoze – autisms.

Trīs gadu vecumā viņu meita pirmo reizi nonāca slimnīcā pēc piekļuves tēva pretsāpju medikamentiem. Ģimenes vienīgā apgādniece bija Katrīna, pēc profesijas biomedicīnas analītiķe. Bērna tēvs bija ilgstošs bezdarbnieks ar psihiskām problēmām. Pēc bērna nokļūšanas slimnīcā kuratore ieteikusi nosūtīt "ziņojumu par bažām" sociālajam dienestam, lai ģimene varētu saņemt nepieciešamo atbalstu. Tas tika izdarīts. Kad pēc kāda laika bērns atkārtoti bija ticis klāt medikamentiem un nonācis slimnīcā, sociālie dienesti cēla trauksmi, jo uzskatīja, ka situācija ģimenē ir nelabvēlīga. Tā ticis secināts, ņemot vērā tikai faktus. Turpmākajos mēnešos ģimene tikusi izmeklēta "no galvas līdz kājām", iesaistot pirmsskolu un bērnu veselības centru. Tobrīd ticis konstatēts, ka bērna attīstība ir normas robežās. Pēc pārbaudēm sociālā darbiniece piedāvājusi ģimenei astoņas nedēļas ilgu atbalsta projektu. Kad tas bijis neveiksmīgs, dienests nosūtījis bērnu un vecākus papildu izmeklēšanai uz speciālu centru. Tur meitenīte apmēram astoņas nedēļas atradusies kopā ar mammu, bet pēc tam dažas nedēļas kopā ar tēvu. Veicot izmeklēšanu, sociālie dienesti pievērsuši pastiprinātu uzmanību Katrīnas autisma diagnozei. Tomēr diagnoze vien nedod pamatu apšaubīt mammas spējas audzināt bērnu. Galu galā tomēr darbinieki nolemj ievietot meitenīti audžuģimenē, bet Katrīna uzsāk izmisīgu cīņu, lai atgūtu bērnu, kas ilgst piecarpus gadus.

Kopsavelkot visu pieredzēto, Katrīna pauž viedokli, ka Zviedrijas sociālā dienesta darbinieki ir pārslogoti: nereti uz viņu darba galda atrodas vairākas sarežģītas izskatāmās lietas. 

Viņasprāt, darbiniekiem nereti trūkst arī pieredzes, laika un zināšanu, lai iedziļinātos konkrētajā gadījumā.

Šobrīd mamma ir priecīga par atgūto bērnu un turpina saņemt nepieciešamo palīdzību no sociālajiem dienestiem.

Izglāba dēlu no sevis paša

Annas (vārds mainīts) gadījumā dēls arī tika izņemts no ģimenes, bet Anna uzskata, ka šāds sociālo dienestu lēmums ir bijis pareizs. Viņa saka, ka nevienā brīdī ne toreiz, ne tagad nav apšaubījusi darbinieku kompetenci. Pārrunu process no brīža, kad tika konstatēta dēla atkarība no narkotikām, līdz brīdim, kad dēls tika ievietots speciālā ārstniecības iestādē, ilga vairākus mēnešus. Anna stāsta, ka sarunās kopā ar sociālajiem darbiniekiem, skolas pārstāvjiem un policiju piedalījies arī pats pusaudzis un kopā ar viņu tikuši pārrunāti nākamie soļi. Kad situācija neuzlabojās, sociālie dienesti ieteica izņemt pusaudzi no ģimenes ar pamatojumu "izraut pusaudzi no vides, attālināt no bīstamajiem draugiem un glābt mazākos brāļus un māsas". Anna atceras, ka pirmā reakcija ir bijusi egoistiska: "Kā kāds no malas var norādīt, kas ir vislabākais manam dēlam? Es gribu paturēt dēlu!" 

Tagad Anna saprot, ka sociālie dienesti palīdzēja paskatīties uz situāciju no otras puses un saprast, ka pusaudzis bija jāglābj "no sevis paša". 

"Bažu gadījumā par savu bērnu ir noteikti jāsazinās ar sociālajiem darbiniekiem. Viņiem ir resursi un kompetence, lai palīdzētu un atbalstītu," uzskata Anna.

Sociālais dienests glābj bērnus

Līgas Bērziņas toreizējais vīrs terorizēja ģimeni emocionāli un bērnus arī fiziski. Pirmsskolas pedagogi par to ziņoja sociālajam dienestam, lai pasargātu bērnus. Šobrīd Līga turpina saņemt atbalstu, meitai ticis piedāvāts terapijas kurss un Līgai – psihologa palīdzība, lai tiktu galā ar pēctraumatisko stresu.

Reklāma
Reklāma

Ināras gadījumā sociālā dienesta darbinieki, kā viņa uzskata, izglāba viņas septiņpadsmitgadīgo meitu, kas bija iepazinusies ar "nepareizo" puisi. Meitas paziņa bija lūdzis paglabāt meitai mājās "maisiņu". 

Drīzumā meita tika izsaukta uz policiju un mājās tika veikta kratīšana, jo izrādījās, ka tajā "maisiņā" bija sprāgstvielas, ar kurām tika uzspridzināta blakus kāpņu telpa.

Gadījumos, kad nepilngadīgais ir nonācis policijas redzeslokā, policijas pienākums ir ziņot sociālajiem dienestiem. Lai glābtu meitas dzīvību, policija un sociālie dienesti ierosināja atrast meitai audžuģimeni ārpus Stokholmas. Visu laiku, kamēr meita bija audžuģimenē, dienesta darbinieki uzturējuši pastāvīgu kontaktu un apmeklējuši meiteni, lai pārliecinātos par apstākļiem, kuros viņa uzturas. Ināra šobrīd ir pārcēlusies uz citu dzīvesvietu prom no Stokholmas.

Kliegšana uz bērnu nav pieņemama

Gunta Rišķe, sešu bērnu mamma, uzskata, ka sociālo dienestu mērķis nav atņemt bērnu, bet gan palīdzēt ģimenei. Izņemt bērnu no ģimenes ir pēdējais, ko sociālais dienests vēlas darīt. Viņas paziņu lokā bijis gadījums, kad paziņa tika izsaukta uz sociālo dienestu, jo bērns bija minējis savai skolotājai, ka mamma viņu sit. G. Rišķe piebilst, tas nav pieņemami. Rokas pacelšana vai kliegšana uz bērnu ir emocionālā un fiziskā vardarbība. Vecākiem jāpaliek mierīgiem pat tad, ja bērns kliedz. "Mums, pieaugušajiem, jārāda piemērs, jāsaglabā miers un jāpalīdz bērnam attīstīties," turpina Gunta Rišķe. "Tas, kā mēs izturamies pret bērnu, atstāj iespaidu uz visu mūžu."

Arī Ivars Pelšs uzskata, ka līdz problēmām ar sociālo dienestu var nonākt vai nu nezināšanas, vai ignorances gadījumā: "Vecāki nenonāk sociālā dienesta uzraudzībā, ja ir informēti par sava bērna aktivitātēm."

Piemēram, Hudinges pašvaldībā, kur viņš dzīvo, ir labi sakārtots preventīvais darbs. Pašvaldībā ir izveidots vecāku atbalsta dienests sadarbībā ar skolām, kur tiek rīkotas regulāras tikšanās. "Skola palīdz un dara visu, lai abi dēli apmeklētu skolu. Katra skolas kavēšana tiek reģistrēta, un ar zināmu kavējumu procentu tiek ziņots sociālajam dienestam," pieredzē dalās Ivars.

Atšķirīga audzināšanas tradīcija

Saskaņā ar sociālā dienesta mājaslapā atrodamo statistiku no ģimenes izņemtie bērni Zviedrijā visbiežāk tiek ievietoti audžuģimenē. 2022. gadā audžuģimenēs tikai ievietoti 19 200 bērni un jaunieši, gadu iepriekš par apmēram 500 mazāk.

Evita Soleimani, kura ikdienā pati uzņem bērnus audžuģimenē, uzsver, ka sociālie darbinieki nopietni izskata katru gadījumu, vispirms izvērtējot, vai var atrast piemērotu audžuģimeni starp bērna radiniekiem vai vecvecākiem. E. Soleimani aprūpē ir nonākuši visdažādāko tautību bērni. Viņa, tiekoties ar bērnu aizbildņiem, novērojusi, ka vecākiem no citām valstīm ir atšķirīgs redzējums par pieļaujamo rīcības slieksni attiecībās ar bērnu; viņa kā problēmu vecāku saskarsmē ar sociālajiem dienestiem saredz arī komunikāciju.

Arī Taiga Burgele, pašvaldības deputāte, uzņēmēja ar pieredzi sociālā dienesta darbā, apgalvo, ka bērnu izņemšana no ģimenes ir garš process un izņemšana nenotiek uz visiem laikiem. Sociālie dienesti izskata, piemēram, visus gadījumus, ja bērns ierodas skolā ar zilumiem. Protams, ka dažos gadījumos nostrādā cilvēciskais faktors, jo ir dažādi skolotāji un sociālie darbinieki, un daži, iespējams, izpilda likumu normas, neiedziļinoties cēloņos.

T. Burgele stāsta, ka viņa ir satikusi latviešu ģimenes, kuras nezina un neievēro Zviedrijas likumus attiecībā uz bērnu audzināšanu. 

Ir nācies dzirdēt, ka bērni tiek atstāti vieni paši bez uzraudzības, kas nav pieļaujams Zviedrijā līdz bērna 14 gadu vecumam.

Viņa ieteiktu, dodoties uz citu valsti, iepazīsties ar tās valsts likumiem par bērnu aprūpi. Viņa pati atbraucot iedziļinājusies Zviedrijas likumos, lai saprastu, kā sistēma strādā.

Vēstniecība mudina meklēt atbalstu

Latvijas valsts vēstniecība Zviedrijā mudina Latvijas valstspiederīgos problēmsituācijās nekavējoties vērsties vēstniecībā vai Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā, lai atbildīgās institūcijas tiktu iesaistītas pēc iespējas drīzāk. Situācijās, kas skar bērnu intereses, vēstniecība ir kanāls saziņai ar Latvijas Republikas Tieslietu ministriju, kas ir atbildīgā institūcija šajos jautājumos. Vēstniecība attiecīgajā valstī var ieteikt arī advokātus un tulkus. "Jāņem vērā fakts, ka gadījumā, ja Zviedrijas institūcijas jau ir pieņēmušas lēmumu, tad jautājums nokļūst Zviedrijas jurisdikcijā un vēstniecības iespējas iesaistīties samazinās," informē vēstniecībā.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma