Rīgā, Berga bazāra centrālajā ielā, ik ceturtdienu pulcējas savi pāris desmiti priecīgu un zinātkāru cilvēku, kas klausās priekšlasījumus, stāsta paši, uzdzied un uzspēlē zolīti. Tie galvenokārt ir bijušie trimdinieki, kas savu dzīvi pārcēluši uz Latviju. Tāpat kā Berga bazāra īpašnieku atvases Nikolajs un Aleksandrs Karlsoni. Te tagad mitinās muzejs "Latvieši pasaulē" jeb "LaPa" muzejs, kurā kopš pirmsākumiem strādā savulaik Austrālijas latviete Marianna Auliciema.
Kā nonāci Latvijā?
M. Auliciema: Īsā atbilde – ar lidmašīnu! Nopietni runājot, uz Latviju sāku braukt 1991. gadā, mani vecāki līdz tam laikam nevēlējās… Tagad visi esam Latvijā. Tolaik man bija 19 gadi.
Man Latvija vienmēr bija likusies tāda maģiska zeme, un nu, šeit ieradusies, es jutos ļoti iespaidota, apburta no dabas skaistuma, no tās domas, ka esmu savā tēvu zemē.
Austrālijā dzīvoju Brisbenā, vietā, kur valda tropu klimats, kur līst tropiskie lieti, kur ir gluži citāda daba. Tur tā arī nekad īsti nejutos kā austrāliete, tur vienmēr bija problēmas ar mana vārda un uzvārda izrunāšanu – Latvijā beidzot nebija tie jāburto! Pamazām radās doma, ka te varētu pavadīt arvien vairāk laika, un gan mans, gan mana vīra Džeremija darbs to atļāva. Arī viņam dzīve nule neatkarību atguvušajā Latvijā likās bezgala interesanta.
Un vēl – es studēju antropoloģiju, un man Austrālijas universitātē bija jāraksta noslēguma darbs. Izdomāju, ka tas būs labs iemesls bieži braukt uz Latviju. 1993. gadā atbraucu, lai te pavadītu pusgadu. Tolaik nemaz nebija viegli Rīgā noīrēt dzīvokli.
Atradu īres istabiņu komunālajā dzīvoklī, blakus mita kāda vecāku gadu krievu kundzīte, un man bija tā iespēja izbaudīt šo komunālo dzīvokļu "priekus", ieskaitot to, ka naktī bija spaiņos jāvāc ūdens, jo dienā tā biežāk nebija…
Dzīvoju tik nost, pētīju muzejus, jo biju arī specializējusies muzeoloģijā. Intervēju muzeju darbiniekus un pētīju, kā viņu darbs bija mainījies kopš padomju laikiem. Domāju, arī muzejniekiem likās interesanti mani naivie jautājumi. Tā mazpamazām, krājot naudu arvien jauniem braucieniem uz Latviju, nonācām šeit. Iepazināmies ar burvīgiem cilvēkiem, Džeremijs iepazinās ar mūzikas izdevniecību "Lauska", es – ar profesionāliem muzejniekiem, un tā te palikām. Pat nevaru nosaukt to gadu, kad pa īstam tas notika.
Bet gadu, kad tapa muzejs "Latvieši pasaulē" un tu kļuvi par tā veidotāju, gan vari nosaukt…
2007. gadā biju starp šī muzeja dibinātājiem. Jau biju Latvijā ar savu ģimeni, jau bija bērni, un tautas mutvārdu daiļrades pētniece no Amerikas Maija Hinkle palūdza mani iesaistīties kā muzeju speciālisti. Kopā ar Latvijas vēsturnieku Juri Zalānu sākām krājuma veidošanu. Tā tas pamazām veidojās.
"LaPa" muzejs ir tāds savdabīgs – sākotnēji virtuāls, tad iedzīvojāties Gaismas pilī – jau ar savu krājumu, bet birojs mitinājās te Kaļķu ielā, te Ausekļa ielā, līdz beidzot esat Berga bazārā.
Būdama muzeoloģe, skaidri zināju, ka muzejam galvenais ir krājums. To arī apliecina ICOM (Starptautiskā muzeju padome) toreizējā definīcija: muzejs ir krājums, kas tiek pētīts un parādīts sabiedrībai. Tātad – nav minēts nekas par mājvietu jeb muzeja ēku, un tāda, ņemot vērā ikvienas ēkas lielās izmaksas, nemaz nav vajadzīga.