Baltā ziemā pagalma attīrīšanai no sniega un ledus talkā jāņem dažādi instrumenti, lai atsegtu segumu un pārvietotos bez grūtībām. Mazākā pagalmā pietiks ar lāpstu, bet, ja tīrāmā platība liela, jāapsver sniega frēzes iegāde ziemas instrumentu arsenālā. Par to konsultē veikala "Agrolatvija" klientu konsultants Jānis Černovskis.

Pūtējs maziem, bet frēze lieliem darbiem

Visvienkāršākais jeb vienpakāpes sniega pūtējs savāc nelielu sniega daudzumu un to izmet pa šahtu. Motoram ir maza jauda, tāpēc ierīce piemērota nelielai platībai, piemēram, bruģētam piemājas celiņam.

Frēzes ir aprīkotas ar divpakāpju vai trīspakāpju izmešanas sistēmu. Divpakāpju frēze sniega masu sasmalcina un pa izmetēja šahtu novada tālāk, bet trīspakāpju frēzei papildus piestiprināts urbis, kas sašķeļ arī ledu. 

Galvenā detaļa sniega frēzē ir gliemezis, kas sniegu novāc no seguma. Tas var būt rievots, taisns vai zobains.

Lietojot divpakāpju frēzi pēc atkušņa un piesalšanas vai atkalas, to var sabojāt. Sasmalcinātais ledus var sabojāt reduktoru vai deformēt gliemezi, ja ledus slānis biezs. Atsevišķiem ražotājiem drošības mehānismi aiztur ledu no detaļām.

Ierīce jāsaudzē

Eļļa benzīna dzinēja piedziņas sniega frēzei jāmaina pēc instrukcijā norādītajām motorstundām. Parasti pēc 40 darba stundām eļļas viskozitāte mainās, tāpēc veco eļļu izsūknē un iepilda jaunu. Jāizmanto tieši šādai tehnikai paredzēta eļļa. Ierīci nedrīkst pārslogot, un jāuzmanās no lielākām kupenām. Lai lietotu ierīci, nepieciešamas tehniskās zināšanas par pareizu tās darbību, jāizlasa lietošanas instrukcija. Jāseko tās norādījumiem par frēzes pareizu uzglabāšanu un apkopi.

Jānovērtē platums un jauda

Benzīna frēzes motoram ir tas pats zīmols, kas frēzei, kaut ražotājs vadības blokam visiem vienāds. Tādēļ uzmanība jāpievērš dzinēja jaudai, tā izmēram. 

Ierīces platums neietekmē platību, kādu var notīrīt, bet gan tīrīšanas laiku. 

Nav iespējams izmērīt, cik lielu platību var notīrīt. Uzmanība jāpievērš, vai frēzes platums atbilst dzinēja jaudai. Mazjaudīgs dzinējs ar pārāk platu darba lauku sprostosies ar sniegu, apgrūtinot tīrīšanu. Svarīga sniega izmetēja deflektora vadība, virziena maiņa.

Veikals Agrolatvija izplata tikai benzīna dzinēja sniega frēzes. Klientu konsultants Jānis Černovskis paskaidro, ka elektriskie un akumulatora sniega pūtēji pilnvērtīgi nepilda funkciju. Tie piemēroti ļoti mazai platībai ar plānu sniega kārtu.

Pērkot frēzi, uzmanība jāpievērš piedziņai – stumjams vai pašgājējs – un piedarbināšanas veidam. Startēšana ar vadu vai akumulatoru ir daudz ērtāka, nekā motoru iedarbināt ar auklu. Izvēloties sniega frēzi vai pūtēju ar hidrostatisko transmisiju, tīrīšanas process ir ievērojami komfortablāks, sniega tīrītāja vadība uz priekšu un atpakaļgaitā notiek ar vienas sviras starpniecību. Apgaismes lukturi ir iebūvēti lielākajai daļai tehnikas, lai ērtāka tīrīšana tumšajā laikā.

Pieprasījums aug

Pēdējos gados pieprasījums pēc sniega tīrīšanas tehnikas ir pieaudzis. Jānis spriež, ka tas varētu būt aiz slinkuma, jo izmaiņas jūtamas visā dārza tehnikas sortimentā – klienti dod priekšroku zālespļāvējam–traktoram. Tehnika sezonas laikā kļūst par deficītu – pirms dažiem mēnešiem viss bijis izpārdots – komforta dēļ cenām uzmanība netika pievērsta.

Ievēro!

Bojājumiem, kas radušies nepareizas lietošanas dēļ, garantija netiek piemērota. Tā attiecas tikai uz rūpniecības defektiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.