Bieži vien cepeškrāsns mājās paliek pēdējā uzkopšanas darbu sarakstā. Piedegušo tauku un ēdienu palieku skrāpēšana neparocīgās piekļuves dēļ mēdz būt ilgs process, papildus tam degunā cērtas kodīgi tīrīšanas līdzekļi. Bet maigāki līdzekļi taukus līdz galam nenotīra.

Ilgu laiku plīts virsmas un cepeškrāsns tīrīšanai izvēlējos krēmveida tīrīšanas līdzekļus, kas nenotek no vertikālām virsmām. Bet jau kādu laiku interesi piesaistīja sociālajos tīklos manītais attaukošanas līdzeklis KH-7. Spānijā ražoto tīrīšanas līdzekli iesaka ne tikai ārzemju satura veidotāji, kas dalās ar mājsaimniecības padomiem, bet arī latviešu influenceri.

Prātoju, vai šis līdzeklis, kam veikalos ir diezgan augsta cena, var taukus izšķīdināt tā, kā tas parādīts sociālajos tīklos. Savu cepeškrāsni tīru salīdzinoši regulāri, tāpēc līdzekļa efektivitāti nevarēju pārbaudīt. Tāpēc devos ciemos pie draugiem, kur krāsns tīrīšana bija atlikta diezgan ilgu laiku.

Ieteicams sekot līdzi cenām internetveikalos, jo skaistumkopšanas preču veikalā KH-7 atradu uz pusi lētāku, nekā to pārdod pārtikas preču veikalos.

Izmantojot šķidru tīrīšanas līdzekli uz cepeškrāsns durvīm, ieteicams tās atstāt vaļā, lai līdzeklis nenotecētu un labāk iedarbotos uz piedegušajiem taukiem.

 

Restes mērcē, stiklus skrāpē

Kādreiz, kad gatavojot ēdiens pārgāja pāri pannas malai un nokļuva uz cepeškrāsns virsmas, uz uzlijušā mēdza uzbērt sāli, lai nākamreiz gatavojot tas nedūmotu. 

Pirms tīrīšanas izslaucīju sāli, cepamās restes un pannas sliedes noņēmu. Uz izņemtajām detaļām neizmantoju speciālus tīrīšanas līdzekļus. Parasti restes kopā ar nedaudz trauku mazgāšanas līdzekļa divas stundas mērcēju karstā ūdenī vannā. Atsevišķām cepeškrāsnīm var noņemt durvju blīvgumiju, ko arī mērcēju vannā kopā ar restēm. To vietā nofiksē metāla āķi blīvgumijas stūros.

Lai pārbaudītu KH-7 efektivitāti salīdzinājumā ar līdzekli, ko lietoju mājās ikdienā, tos uzklāju vienu otram blakus cepeškrāsns durvju iekšpusē un atstāju uz 20 minūtēm. Pēc tam taukus nokasīju ar stikla skrāpi. Abi līdzekļi stiklu notīrīja ļoti līdzīgi, tomēr KH-7 mazliet labāk. Eksperimenta nolūkos krāsns iekšpusi tīrīju tikai ar KH-7 attaukošanas līdzekli.

Izmanto piemērotus instrumentus

Pēc izmēģinājuma izņēmu durvju stiklus, lai tos kārtīgi notīrītu. Atkarībā no cepeškrāsns ražotāja mazliet atšķirsies veids, kā stiklus vai durvis var noņemt no korpusa. 

Visbiežāk stikliem sānā ir fiksējošas pogas. Tās nospiežot, var noņemt uzliku durvju augšpusē un izņemt stiklus. 

Vislabāk, pirms ķeras pie tīrīšanas, pārlasīt cepeškrāsns lietošanas instrukciju. Citām cepeškrāsnīm ir divi stikli, bet šim modelim ir trīs. 

Lai nesajauktu puses, kādā stikli jāieliek atpakaļ, uz vienas puses uzlīmēju izolācijas lentes gabaliņu. Uz stikliem un cepeškrāsns iekšpusē izsmidzināju attaukošanas līdzekli un atstāju uz 20 minūtēm. Ar smalku metāla trauku tīrīšanas sūkli, kas veidots no tērauda vilnas, apļveida kustībām tīrīju cepeškrāsni. Pēc tam līdzekļa atlikumus notīrīju ar papīra dvieli. Rezultāts patīkami pārsteidza.

Krāsns nebija ilgi tīrīta, tāpēc to vēlreiz apstrādāju ar tīrīšanas līdzekli un atstāju uz 20 minūtēm. Pēc noteiktā laika procesu atkārtoju. Cepeškrāsns durvju stiklus notīrīju ar tērauda vilnas sūkli. Grūtāk aizsniedzamo vietu tīrīšanai izmantoju zobu suku.

Kad lielākā daļa tīrīšanas līdzekļa pārpalikumu bija savākti ar papīra dvieli, krāsns iekšpusi vairākas reizes izslaucīju ar ūdenī samitrinātu mikrošķiedras drānu, lai maksimāli noņemtu tīrīšanas līdzekļa pārpalikumus cepeškrāsns iekšpusē.

Vannā mērcētās restes notīrīju ar tērauda vilnas sūkli. Smalko abrazīvo daļiņu dēļ nebija jāpieliek liels spēks, lai restes tiktu atbrīvotas no piedegušajiem taukiem un ēdienu paliekām. Pēc tīrīšanas restes un izņemtos stiklus noskaloju ar tīru ūdeni un noslaucīju ar papīra dvieli.

Cepeškrāns pirms..

 

...un pēc tīrīšanas.

 

Jāizvēdina telpas

Liekot detaļas atpakaļ cepeškrāsnī, uzmanība jāpievērš pareizam ievietošanas virzienam. Pēc stiklu ievietošanas cepeškrāsns durvīs noņēmu izolācijas lentes gabaliņus un virsmas papildus notīrīju ar stikla tīrīšanas līdzekli. Kad viss bija salikts atpakaļ cepeškrāsnī, vēl to izkarsēju 200 oC temperatūrā.

Jāpiebilst, ka sociālo tīklu satura veidotāji nepiemin, ka, cepeškrāsni izkarsējot pēc KH-7 tīrīšanas līdzekļa lietošanas, veidosies ļoti asa un kodīga smaka. Tāpēc ieteicams atvērt logu un aizvērt virtuves durvis, lai, karsējot cepeškrāsni, tvaiki nenokļūtu pārējās telpās. Izmantojot krēmveida tīrīšanas līdzekļus, karsējot nav šādas smakas.

Krāsns izkarsēšana pēc tīrīšanas svarīga, lai, pirmo reizi pēc tam gatavojot, ar ķīmijas smaku nepievilktos gatavotais ēdiens.

Lai pasargātu roku ādu, strādājot ar kairinošiem tīrīšanas līdzekļiem un abrazīviem kopšanas instrumentiem, obligāti jālieto gumijas cimdi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.