Ja privātmājas pagalmā izkārts netīrs vai bojāts karogs (tas tur izkārts pastāvīgi), vai īpašuma saimnieku var sodīt? Un kas vispār to kontrolē? Jautā Olga V.

Valsts heraldikas komisijā norāda, ka šādās situācijās jāiesaista pašvaldības vai Valsts policija. Latvijas valsts karoga likums nosaka, ka aizliegts lietot bojātu, izbalējušu, netīru vai citādi nepiemērotu Latvijas valsts karogu. 

Tātad, ja karogā ir caurumi, tas kļuvis netīrs vai arī karmīnsarkanais tonis izbalojis, šādu karogu nedrīkst lietot un tas jāmaina. 

Lietošanai nederīgs Latvijas valsts karogs jāiznīcina diskrētā veidā (bez citu personu klātbūtnes sadalīt pa krāsu joslām, ievietot maisā un tad izmest).

Latvijas valsts karoga likuma 23. pants paredz, ka par normatīvajos aktos noteiktās Latvijas valsts karoga lietošanas kārtības pārkāpšanu fiziskajai personai un juridiskajai personai piemēro brīdinājumu. 

Savukārt par klajas necieņas izrādīšanu pret karogu piemēro naudassodu līdz 700 eiro. 

Administratīvā pārkāpuma pro-cesu par minētajiem pārkāpumiem veic Valsts policija, kā arī līdz lietas izskatīšanai arī pašvaldības policija, bet lietu izskata pašvaldības adminis-tratīvā komisija vai apakškomisija.

Uzziņa:

  • Pie publisko personu ēkām, privāto tiesību juridisko personu un personu apvienību ēkām, kā arī dzīvojamā ēkām Latvijas valsts karogu izkar: 4. maijā, 21. augustā, 11. novembrī un 18. novembrī.
  • Latvijas valsts karogu sēru noformējumā pie publisko personu ēkām, privāto tiesību juridisko personu un personu apvienību, kā arī dzīvojamajām ēkām novieto 25. martā, 14. jūnijā, 17. jūnijā, 4. jūlijā un decembra pirmajā svētdienā.
  • Latvijas valsts karogu var lietot tautas, reliģiskajos un ģimenes svētkos, atceres dienās un citos gadījumos, garantējot tam pienācīgu cieņu.
  • Aizliegts valsts karogu lietot pie ēkām, kas ir avārijas stāvoklī, kuru fasāde tiek remontēta, citās nepiemērotās vietās un apstākļos.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.