Laika apstākļi ir mainīgi, un nevaru saprast, vai pakot bites vēl vairāk vai mazināt pakojumu? Kazimirs Olainē.

Bitēm, kas rudenī pienācīgi piebarotas, patlaban ir miera periods; galvenais – laba ventilācija. Nekāda pakošana siltumam nav vajadzīga, skaidro bitenieks Mārtiņš Gaiķēns. Nav vēlams arī baudīt stropus un pētīt situāciju saimē. Katrs traucējums bitēm izraisa stresu, un tām jāpatērē vairāk enerģijas, tātad barības krājumu.

Mārtiņš Gaiķēns uzskata, ka katram biteniekam jāatrod sava labākā dravošanas un ieziemošanas metode.Viņš savām bitēm par labāko ziemošanai atzinis pavisam ekstrēmu variantu – rāmīši tiek atstāti pilnīgi nepiesegti vai arī sedziņu gali krietni atlocīti. Tiek noņemts ne tikai spilvens, bet arī sedziņa. Bitenieks novērojis, ka šādi ziemojošu bišu kamols vienmērīgi pārvietojas pa rāmjiem, sākot no apakšas. Nevis, kā dažkārt gadās, ka uzturas tikai ligzdas augšpusē zem sedziņas un pakojuma. Šādos apstākļos samazinās arī tik nevēlamā perošana nelaikā.

Bitenieks praksē pārliecinājies, ka pat šķirdēļi nav vajadzīgi, tie tikai uzkrāj lieku mitrumu. Kad saimes sagatavo ziemošanai, šķirdēļus noliek sausumā. 

Pavasarī, martā, kad sāksies perošana, šķirdēļus sausus liek stropā kopā ar pakojuma spilvenu.

Saimes bez šķirdēļiem labi pārziemo. Tas ir līdzīgi, it kā tās būtu dobumā, kad ligzdas malas sedz tikai šūnas. Vienīgi jāuzmana, lai ligzda nebūtu par šauru un bišu kamols neapņemtu pēdējo rāmi ar barības krājumiem. Tad, iestājoties salam, var rasties situācija, ka malā esošās bites sastingst un nobirst.

Šādiem – vaļēji atstātiem – rāmjiem ir lieliska ventilācija, stropa iekšpuse nekad nav appelējusi, kā tas mēdz gadīties mitros rudeņos un ziemās. Daudziem šogad mitrajā un siltajā laikā pakojumu pat vajadzējis mainīt.

Bitenieks brīdina, ka visām metodēm jāpieiet kritiski, jo šāda plikā ziemošana labi derējusi pēdējo gadu rudenīgajās ziemās. 

Taču, ja atgriezīsies auksta ziema ar stabilu salu, iespējams, būs jāatgriežas pie veco bitenieku ieteiktās pakošanas.

Arī savām bitēm dravnieks jau sagatavojis sedzamos spilvenus, kurus uzlikt, ja pēkšņi sola stabilu un ilgstošu aukstumu (–15, –20 grādu salu).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.