Man ļoti patīk tā sauktās spāņu kreses. Vai tās var sēt uzreiz dārzā vai arī jāaudzē stādiņi? Jautā Aina Siguldā.

Reklāma

Lielo kresi (Tropaeolum majus) mēdz saukt dažādi, arī par lielo kapucīņu kresi, indiešu vai turku kresi. Tā vairāk pazīstama kā plaši izplatīts dekoratīvs krešu dzimtas augs, bet īpatnējā aromāta un garšas dēļ izmanto arī kā garš­augu un ārstniecības augu. 

Lielajai kresei ir daudz hibrīdu: zemi un nestīgojoši, ar stīgojošu vai kāpelējošu stublāju, tā garums atkarībā no šķirnes īpašībām sasniedz 0,2–3 m. Ziedi ir vienkārši un pildīti, dzelteni, sarkani, oranži vai ar dažādām krāsu pārejām, to forma atgādina miniatūru mūka kapuci. Zied, sākot no jūnija. Viena no populārākajām ir Whirlybird sērija, piemēram, šķirne ‘Whirlybird Golden Yellow’, kas ievērojama ar to, ka ziediem nav nektāriju. 

Augi zied bagātīgi, ir tikai 20–30 cm gari, tāpēc piemēroti puķu dobēm.

Pieticīga augšanā

Krese ir pieticīgs augs, kas veido lielu zaļo masu, bagātīgi zied un ražo sēklas. Pavairo ar sēklām, maijā izsējot paliekošā vietā. Var audzēt arī dēstus: aprīlī, maija sākumā sēj pa 2–3 sēkliņām 8–10 cm diametra podiņos. Sēklas dīgst +15 °C temperatūrā 14–20 dienas. Augu dārzā stāda tikai pēc tam, kad beigušās salnas. Izvēlas saulainu, no valdošajiem vējiem aizsargātu vietu. Labi aug vidēji smagā smilšmāla augsnē. Treknā, ar kūtsmēsliem mēslotā zemē augi veido daudz lapu, bet maz ziedu.

Dekorācijām un ne tikai

Zema, kompakta auguma kreses var stādīt balkonu kastēs vai puķu dobēs. Garākās izmanto verandu vai balkonu, kā arī sētu apaudzēšanai, komposta kaudžu nosegšanai, jo stublājs ir kāpelējošs. 

Uz līdzenas augsnes augam vajadzīgs atbalsts, gar kuru vīties uz augšu. Kāpelējošās kreses var atbalstīt, piemēram, ar niedru, tīkla vai auklu vigvamu. Vislabāk kreses aug siltā vasarā.

Lapas un ziedus ievāc pēc vajadzības. Salātiem izmanto pārsvarā svaigus un kaltētus ziedus, bet var arī zaļas un nobriedušas sēklas (konservē kā alternatīvu kaperiem) un pat lapas (tām ir kodīga, pikanta garša, kas nedaudz atgādina sinepes). Krešu lapas dažkārt pievieno mīkstajam sieram, lai radītu asāku garšu. Vislabāk vākt jaunās, maigās lapas. Ziediem ir maiga garša.

Kresēs ir daudz C vitamīna un vielu, kam piemīt antibiotiska iedarbība. Smaržu dod ēteriskā eļļa. Restorānos pārsvarā lieto svaigas ziedlapiņas, kas ir vērtīgas un reizē arī dekoratīvas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.