Nolīgu firmu, kas uzņemas pārdot manu māju. Līgumā vienojāmies, ka par pārdošanu tā saņems 5% no pārdošanas summas. Tagad, kad process jau sācies, firmas pārstāvis paziņo, ka man būs jānomaksā arī ienākuma nodoklis no tās gūtā ienākuma (no šiem 5% no īpašuma pārdošanas summas). Vai tas ir likumīgi? Es negūstu šo ienākumu, bet firma. Kad teicu, ka lauzīšu līgumu, man paziņo, ka par līguma laušanu jāmaksā vairāk nekā 500 eiro. Jautā Veronika Balvos

Skaidro zvērināta advokāta Alda Liepiņa palīdze Seila Mieze: “Izdevumi par mākleru pakalpojumu saistībā ar nekustamā īpašuma pārdošanas darījuma noslēgšanu nav iekļaujami iedzīvotāju ienākuma nodokļa no kapitāla atsavināšanas aprēķinā.”

Kā to atzinis Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments, izdevumu pozīcijas likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 11. panta pirmajā daļā ir noteiktas pietiekami skaidri, un šis uzskaitījums ir galīgs, proti, izdevumi ir kapitāla iegādes izmaksas un ieguldījumi kapitālā. 

Māklera pakalpojumu saņemšana saistāma ar īpašumu pārdošanas darījuma noslēgšanu. 

Līdz ar to māklera pakalpojums nav saistāms ar īpašuma iegādi, tāpat šāds izdevums arī neveido ieguldījumu kapitālā.

Līdz ar to ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma ir aprēķināms arī no māklera uzņēmumam izmaksātās naudas summas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.