Esam trīs māsas. Mamma nomira, atstājot mums īpašumu. Viena māsa atdāvināja savu daļu mums. Vecākā māsa mājā ieņēma labākās istabas, bet man palika sabrukusi kūts un šķūnis. Tagad viņa uzmēra zemi un paņem sev labāko, man atstājot to, kas ir aizsargjosla. Kā šādā gadījumā jārīkojas, lai mantojuma daļas būtu vienlīdzīgas? Jautā Vija D.

Reklāma

Skaidro zvērināta notāre Sandra Romāne: “Jums ar māsu ir izveidojies kopīpašums. Civillikuma 1068. pants paredz, ka rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā kopumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu. Ja kāds no kopīpašniekiem rīkojas atsevišķi, šī rīcība nav spēkā.” 

Ja kopīpašnieki vēlas kopīpašumu sadalīt, pie zvērināta notāra iespējams noslēgt vai nu reālās sadales līgumu (uz pašvaldības lēmuma pamata), vai arī kopīpašuma lietošanas kārtības līgumu.

Ja kopīpašnieki nevar vienoties un ir strīds par to, kas kuram piederēs un ko kurš lietos, atliek vērsties ar prasību tiesā.

Civillikuma 1074. pants nosaka, ka nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā un katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.