Kur var iegūt informāciju par īpašuma robežu plānu vēsturi? Kādas bijušas robežas, un uz kāda pamata tās mainītas? Jautā Sintija K.

Informācija no kadastra arhīva

Lai iegūtu informāciju par zemes vienību zemes robežu plāniem, kas patlaban reģistrēti Nekustamā īpašuma kadastra informācijas sistēmā, jāvēršas Valsts zemes dienestā un jāpasūta pakalpojums Informācija no arhīva materiāliem, atbild Valsts zemes dienesta (VZD) pārstāve Baiba Kantiņa.

Šādu pakalpojumu iespējams pasūtīt dažādos veidos:

  • izmantojot portālā Kadastrs.lv pieejamo e-pakalpojumu Arhīva materiāli. Lai pasūtītu pakalpojumu, nepieciešams autentificēties portālā Kadastrs.lv, izmantojot portāla Latvija.gov.lv elektroniskās identifikācijas līdzekļus (piemēram, eID, eParaksts, eParaksts mobile, banku autentifikāciju);
  • iesniedzot elektroniski ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu, parakstītu pieteikumu (sūtot uz jebkuru VZD klientu apkalpošanas centra e-pasta adresi vai VZD oficiālo e-adresi);
  • pēc iepriekšēja pieraksta klātienē jebkurā VZD klientu apkalpošanas centrā. Šajā gadījumā jāuzrāda personu apliecinošs dokuments: 

pase vai personas apliecība (ID karte) pilnvarotajai personai – arī pilnvarojuma dokuments;

  • pa pastu, nosūtot pieprasījumu uz jebkura VZD klientu apkalpošanas centra adresi.

Pirmskara robežplāni – Latvijas Nacionālajā arhīvā

Pakalpojuma ietvaros VZD izsniedz arhīvā esoša dokumenta atvasinājumu – apliecinātu vai neapliecinātu kopiju, norakstu vai izrakstu, vai elektroniskā dokumenta oriģinālu.

Jāņem vērā, ka pasūtījumu par arhīva materiāliem, kas satur ierobežotas pieejamības informāciju, VZD sāk izpildīt tikai pēc personas identitātes pārbaudes VZD klientu apkalpošanas centrā. Plašāk par pakalpojuma Informācija no arhīva materiāliem pasūtīšanu un tā izpildi var uzzināt VZD mājaslapā, sadaļā Pakalpojumi > Informācijas saņemšana > Portāla Kadastrs.lv pakalpojumi > Informācija no arhīva materiāliem. Jārēķinās arī, ka tas ir maksas pakalpojums.

Ja vēlas iegūt informāciju par senākiem (pirmskara) zemes robežu plāniem, Valsts zemes dienests iesaka vērsties Latvijas Nacionālajā arhīvā Šķūņu ielā 11 Rīgā LV-1050.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.