Kas noticis ar manām mārtiņrozēm? Gaišākajām pēkšņi sāk parādīties ziedi violeti rozīgos toņos. Arī daļa ziedu iekrāsojas pa pusei. Vai tās saziedas, ja sastādītas pārāk cieši? Varbūt ir mēslojuma problēma? Jautā Laima Aizputē.

Dažādu šķirņu un krāsu mārtiņrozes (krizantēmas) nevar saziedēties un tāpēc mainīt izskatu, pat ja sastādītas vienā dobē,” skaidro mārtiņrožu kolekcionāre Viktorija Birkenfelde. 

Šogad sevišķi bieži ir šādi gadījumi, kad pēkšņi kādā krūmā parādās zars ar atšķirīgu krāsojumu vai ziediem. Šādu parādību sauc par sportošanu. Iespējams, to rosinājusi laikapstākļu kaprīzes. Mārtiņrozēm nav garantijas, ka arī nākmagad šāds sports parādīsies un cik izteikts būs. Arī mēslojums šajā dabas untumā nav vainojams.

Dažām šķirnēm sportošana ir sevišķi izteikta. Piemēram, starp šķirnes ‘Kasandra’ sarkanajiem ziediem dažkārt uzzied kāds balts.

Mārtiņrožu šķirnes pavairo veģetatīvi ar spraudeņiem, dalot ceru. Ja neparastais zieds patīk, var mēģināt šo senču gēnu noķert un pavairot atšķirīgo dzinumu ar spraudeņiem. Šie pūliņi var arī neattaisnoties, un krizantēma uzziedēs tāda, kā šķirnei pieklājas

Krizantēmas var savstarpēji apputeksnēties, taču tad izmaiņas būs redzamas tikai tiem augiem, kas izaugs no mārtiņrožu sēklām. Taču šāds selekcijas darbs nav viegls, turklāt sēklas netīšām sasēties dobē nevar.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.