Daudzas mājas drīz priecēs Ziemassvētku kaktuss ar baltiem, rozā, oranžiem, sarkaniem vai pat dzelteniem ziediem. Bet ko darīt, ja kaktusiņš nezied? Lūk, daži padomi, kas var palīdzēt uzziedināt šo skaisto augu jau šoziem.

Konsultē Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas vadītāja Zane Purne.

Nodrošina miera periodu

Lai nodrošinātu skaistu ziedēšanu, augam jāiziet miera periods. Ziemassvētku kaktusiem tas ir aptuveni mēnesi garš – no oktobra vidus līdz novembra vidum. Miera periodā augam jānodrošina gaiša un vēsa vieta (15–18 oC). Augu nemēslo un laista pavisam nedaudz. Kad sāk ieriesties mazas pumpuru pērlītes, augs ir pamodies no atpūtas.

Pēc miera perioda to pakāpeniski sāk laistīt ar siltu, mīkstu ūdeni un pamazām atsāk mēslot ar sukulentiem paredzētu mēslojumu, kurā slāpekļa daudzums ir samazināts.

Daudziem šis kaktuss iegūts mantojumā no vecmāmiņas.

Pareiza laistīšana

Šis kaktuss patiesībā ir epifīts, kas aug koku stumbru un zaru iedobumos vai akmeņu spraugās. Tāpēc tā saknēm vienmēr piekļūst gaiss un ūdens, kas notek pa tām, nemērcējot augu peļķē. Mājās svarīgi nodrošināt līdzīgus apstākļus – augu laistīt, kad zeme ir izžuvusi, un ūdeni, kuru augs nav uzsūcis no paliktņa, stundas laikā vajag izliet.

Ziemassvētku kaktusam nepatīk slapjas kājas.

Kurš kaktuss ir mājās

Vizuāli var izšķirt trīs kaktusu sugas, taču to krustojumu ir tikpat daudz, cik audzētāju pieprasījums pēc tiem. Vērīgāk ieskatoties, var pamanīt vizuālas atšķirības lapu formā, zieda izskatā un ziedēšanas laikā. 

Pateicības dienas kaktusa zaru posmiem ir asi izvirzījumi.

Visagrāk ziedošais kaktuss sāk ziedēt oktobrī–novembrī. Sabiedrībā to plašāk pazīst kā Pateicības dienas kaktusu, bet nosaukums var atšķirties valstīs, kur šie svētki netiek svinēti. Šo kaktusu zinātniski dēvē Schlumbergera truncata, tā lapas ir ļoti smailas ar spīļveida izvirzījumiem malās. Ziemassvētku kaktusam (Schlumbergera bridgesii) lapām nav asu izvirzījumu. Tie zied decembrī–janvārī. 

Lieldienu kaktuss, lai arī vizuāli līdzīgs, nāk no citas augu saimes (Rhipsalidopsis gaertnerri). Tā ziedēšanas laiks ir marts–aprīlis, lapām ir vairāki mazāki noapaļoti izvirzījumi. Ziedi nav trompetveida, bet atgādina zvaigznes.

Lieldienu kaktusi izceļas ar atšķirīgo ziedu formu.

Ievēro!

  • Epifītiem nepatīk, ja izjauc to sakņu kamolu, tāpēc pārstādot augu pārceļ nedaudz lielākā podā, saknes neizbužinot.
  • Nodrošinot atpūtu un atbilstīgus apstākļus, kaktuss var ziedēt atkārtoti.
  • Ja kaktusa lapas izskatās savītušas, visticamāk, augs būs pārliets, nevis izslāpis.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.