Pārcēlos uz jaunu mājvietu. Iepriekšējie īpašnieki atstājuši mantojumā istabas augu krīniju. Kā par to pareizi rūpēties? Jautā Ilze K. Konsultējis Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas dārzkopības speciālists Oskars Vanags.

Reklāma

Krīnija (Crinum moorei), tautā saukta arī par istabas liliju, ir telpaugs, kas sava plašā lapojuma dēļ – diametrā var sasniegt metru – aizņems diezgan lielu vietu, turklāt lapojums vērsts uz visām pusēm, tāpēc augs atgādina nelielu palmu. Savu patieso krāšņumu krīnija parāda vasaras beigās, rudenī, kad zied lieliem, smaržīgiem trompetveida ziediem, izkārtotiem uz gara ziedkāta.

Kā stādīt

Augsnes ziņā krīnija nav prasīga. Nacionālajā botāniskajā dārzā krīnija aug neitralizētas kūdras substrātā. Stādot sīpola lielākā daļa jāatstāj virs zemes, ar augsni apsedzot trešdaļu no tā. Kad augsnes virskārta ir sausa, laista no poda augšdaļas, lai visām saknēm vienmērīgi piekļūst ūdens. Ar laiku ap lielo sīpolu veidosies vairsīpoliņi, tos var atdalīt un audzēt atsevišķi, taču krīnija neiebildīs, ja to nedarīsiet. 

Ar laiku mazie sīpoliņi saaugs, pods būs piepildītāks, un arī jaunie sīpoli pēc laika ziedēs. Pārstādīt vajadzētu, kad vizuāli pods ir pilns.

Kā rūpēties

Rudens otrajā pusē augs sāk nomest lapas un aiziet ziemas atpūtā. Tad to laista pavisam nedaudz un podu noliek vēsākā vietā – ideāli, ja var nodrošināt 10–15 oC temperatūru. 

Pavasarī sīpols sāk mosties, sāk parādīties jaunas lapas. Augu atkal pārvieto gaišākā vietā pie loga, kas vērsts uz dienvidiem, dienvidaustrumiem. Mēnesi pēc lapu parādīšanās sāk mēslot ar zaļajiem augiem paredzētu mēslojumu, jo augs ņems spēku no lapām, lai vēlāk krāšņi uzziedētu. Kad lapas saaugušas, var sākt mēslot ar ziedošajiem augiem domāto mēslojumu.

Krīnijas dzimtene ir Dienvidamerika, kur tā aug zem lieliem kokiem filtrētā gaismā, tāpēc arī vasarā, nesot ārā, to vajadzētu novietot pusēnā, ēnā. Spēcīgi saules stari var apdedzināt skaistās lapas, un augs zaudēs savu pievilcību.

Vasaras otrajā pusē no sīpola sāna sāk augt ziedkāts, kas izstiepjas 1,2 metru garumā vai pat vairāk. Uz ziedkāta veidojas pieci vai vairāk pumpuru, kas uzplauks cits pēc cita.

Pēc noziedēšanas ziedkāts jānogriež, lai sīpols netērē spēkus sēklu nogatavināšanai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.