Kā precīzi aprēķināt pensijas apmēru? Plānoju pēc četriem gadiem doties priekšlaicīgā pensijā. Saprotu, ka pa šiem četriem gadiem apmērs var vēl mazliet pamainīties, taču gribētos saprast, vismaz aptuveni ar kādu pensiju varu rēķināties. Jautā Antra Ģ.

Reklāma

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Sanita Letapura stāsta, ka informāciju par savu prognozējamo vecuma pensijas apmēru iespējams iegūt portālā: www.latvija.gov.lv (autentificējoties ar internetbanku vai e-parakstu), e-pakalpojumā VSAA informācija un pakalpojumi, sadaļā Mana pensija → Vecuma pensijas kalkulators.

Personām, kurām ir mazāk par 10 gadiem līdz valstī noteiktajam pensijas vecumam, iespējams e-pakalpojuma VSAA informācija un pakalpojumi sadaļā Mani pakalpojumi → Izziņas, izvēloties un sagatavojot izziņu Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru, iegūt informāciju par provizorisko vecuma pensijas apmēru.

Šī izziņa ir pieejama personām, kurām:

  • nav piešķirta vecuma pensija;
  • ir uzkrāts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais apdrošināšanas stāžs (patlaban 15, bet no 2025. gada 1. janvāra 20 gadu).

Izziņā atspoguļotais prognozētais pensijas aprēķins ir balstīts uz VSAA rīcībā esošo informāciju par personas uzkrāto apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim, ja tas reģistrēts VSAA datu bāzē, pamatojoties uz personas iesniegtajiem dokumentiem, kā arī sociālās apdrošināšanas iemaksām no 1996. gada 1. janvāra un pensiju 2. līmeņa kapitālu, ja persona ir pensiju 2. līmeņa dalībnieks un izvēlējies tā izmantošanu vecuma pensijas apmēra noteikšanai.

Ja uzkrāts vismaz 30 gadu apdrošināšanas stāžs, ir iespēja saņemt informāciju arī par prognozējamo priekšlaicīgās vecuma pensijas apmēru.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksājamais apmērs līdz vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanai ir 50% no piešķirtā pensijas apmēra, ja persona nestrādā.

VSAA gan uzsver – prognozējamajam vecuma pensijas apmēram ir tikai informatīvs raksturs, kā arī prognoze var mainīties, ja persona pensijas piešķiršanas brīdī nedzīvo Latvijā vai tiek saņemta papildu informācija no personas vai citām institūcijām, to skaitā ārvalstu.

Uzziņa!

Ar detalizētāku informāciju par vecuma pensijas aprēķina kārtību persona var iepazīties VSAA mājaslapā: www.vsaa.gov.lv, sadaļā Pensijas → Vecuma pensija → Plašāk par pakalpojumu, vai arī personīgi vēršoties jebkurā VSAA klientu apkalpošanas nodaļā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.