Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Ziedu dienās (18., 19.03.) sēj, piķē un pārstāda vasaras puķes dēstiem. Stāda dekoratīvos krūmus. Apgriež veigelas, ceriņus, filadelfus. Modina kannu un begoniju gumus.
  • Lapu dienā (20.03.) sēj salātus, dilles un citus pavasara zaļumus, arī puravus dēstiem.
  • Augļu dienās (21.–23.03.) sēj, piķē un pārstāda paprikas, tomātu, baklažānu dēstus. Sēj gurķus audzēšanai segtajās platībās. Ja zeme nav sasalusi un laiks silts, stāda augļu kokus un ogulājus.
  • Sakņu dienā (24.03.) siltumnīcā sēj redīsus, ja telpa atļauj – 
    arī burkānus agrai ražai, sēj sīpolus dēstiem.

Padoms

Tuvojas Lieldienas: dekoriem un vārīto olu garšas bagātināšanai var diedzēt kressalātu zelmeni: lēzenā traukā uz vairākkārt salocītas, mitras papīra salvetes vienmērīgi izkaisa kressalātu sēklas un liek gaišā vietā. Jāuzmana, lai sējums neiekalstu. Olu krāsošanai noderēs arī rudzu zelmenis, kas saplūkts laukā. Spilgti zaļo krāsu pilnībā saglabāt vārot diezin vai izdosies, bet būs cita nokrāsa, brūnganāka.

Marts

12. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.