Sausuma periodi pavasarī Latvijā mēdz būt gandrīz katru gadu. Ne katrā dārzā vai laukā ir iespēja laistīt pietiekami daudz un regulāri. Kā pareizi iesēt sēklas šādos apstākļos?

Sausā pavasarī augsni pirms sējas jācenšas sastrādāt iespējami sekli, lai novērstu augsnes izžūšanu.

Pēc sastrādāšanas ir vērts augsni pievelt, jo tas atjauno kapilāru tīklu, ar kuru palīdzību ūdens no zemākiem augsnes slāņiem var nonākt pie sēklas un augu saknēm. (Ja augsne ir pārmitra, no pievelšanas labāk atteikties, bet sausumā tā ir lieti noderīga.) Pēc pievelšanas uzirdina nedaudz augsnes virskārtu.

Dienu pirms augsnes sastrādāšanas vai sējas un stādīšanas aplaista augsni, bet ne pārmērīgi. Tas atvieglos darbu kā smagā māla zemē, tā arī smiltī.

Jāizvairās no augsnes dziļirdināšanas, lai pasargātu tajā esošo ūdens krājumu.

Pirms sējas aplaista augsni vadziņās, ļauj ūdenim iesūkties, tad sēj un apber sēklas ar irdeno, viegli mitro augsni.

Apsētas dobes labāk laistīt ar smalkiem pilieniem (jāizvēlas piemērots šļūtenes uzgalis vai lejkannas sietiņš), lai novērstu garozas veidošanos. Tāpat garozas veidošanos var novērst, apsedzot dobes ar audekla maisiem un laistot caur tiem. Tas dod iespēju labi kontrolēt mitrumu zem seguma. Dažas dienas pirms gaidāmās uzdīgšanas segums jānoņem. Tāpat dobes var apsegt ar perforēto plēvi vai balto agrotīklu.

Labs paņēmiens ir apsēto vadziņu apbēršana ar kompostu vai bagātinātu kūdru. Gan komposts, gan kūdra labi satur mitrumu, bet neveido garozu, tādēļ sēklu dīgšana uzlabojas arī sausā laikā.

Atceries: ja sāki laistīt, laistīšana jāturpina, līdz laika apstākļi normalizējas, citādi sēklas un dīgsti var iekalst.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.