Vecajā dārza mājiņā atklājām ķirmja postījumus. Kā no tiem atbrīvoties bez ķīmijas? Jautā Lilita Vecumniekos.

Tā kā ķirmis mēdz dziļi iegrauzties koksnē, tad, neizmantojot ķimikālijas, vienīgais veids, kā atbrīvoties no nelūgtā viesa, ir bojāto mājas konstrukcijas elementu nomaiņa.

Vispirms jāizpēta, kuri mājas konstrukcijas elementi ir bojāti. Tad var aplēst, cik dārgs un sarežģīts būs gaidāmais remonts. Piemēram, guļbūves ēkas nesošajām konstrukcijām būs nepieciešama pieredzējuša speciālista palīdzība, jo atsevišķa vainaga nomaiņa ir darbietilpīgs un sarežģīts process. Ja ķirmis sabojājis jumta konstrukciju, piemēram, spāri, remonts būs vienkāršāks.

Vislielākās problēmas sagādā ķirmji, kas par mājvietu izvēlējušies koka stāvbūves sienu. Šādā situācijā pirms bojāto koka daļu izņemšanas sienu nepieciešams nostiprināt. Nomaiņai vislabāk iegādāties ziemā cirstos, pēc iespējas sveķainākos kokmateriālus, jo šāda koksne nav sīko kukaiņu gaumē. Turklāt materiāliem jābūt pienācīgi izžāvētiem.

Dabiski koksnes aizsardzības līdzekļi ir arī priežu sveķi un lineļļa. 

Kokā jāiesūcina tik daudz lineļļas, cik vien tas spēj uzsūkt. Vispirms gan jānokasa ķirmju izgrauzumi. Lineļļa žūst lēni – vairākas dienas, taču iesūcas līdz pat centimetra dziļumam.

Vieglāk, protams, ir nevis cīnīties ar jau esošajiem ķirmjiem, bet gan novērst iespēju tiem ieviesties – nodrošināt labu ventilāciju un neļaut mēbelēm vai mājas koka konstrukcijas elementiem samirkt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.