Kā pareizi paplašināt bišu ligzdu? Esmu lasījusi dažādu literatūru, un tur ieteikumi atšķiras. Jautā Sabīne Pierīgā.

Reklāma

Biteniece Baiba Tikuma atzīst, ka dravošanas metodes atšķiras, un katrs turas pie savas patiesības, galvenais, lai ir rezultāts. Precīzi pārņemt kaimiņa pieredzi nevar, jo dravošanas veiksmi nosaka daudzi faktori. 


Biteniece par labāko uzskata veidu, kad tukšos rāmjus liek blakus bišu lig­zdai – vai nu tieši līdzās, vai aiz pirmās barības kāres. 

Ja saime ir liela un attīstās strauji, ligzdu var paplašināt, saimes ligzdas malā liekot blakus pat divus tukšos rāmjus. 


Kad bites sāk apdzīvot tukšos rāmjus, vilkt šūnas un māte sāk dēt, ligzdā rāmjus pārvieto, vecos rāmjus, no kurām iznākušas daudzas peru paaudzes, bīdot uz malu.


Biteniece novērojusi: ja tukšo rāmi ievieto ligzdā, tas ir gluži kā šķirdēlis. Saime var turpināt savu attīstību tikai vienā stropa pusē. Tad gribētās paplašināšanas vietā iznāk sašaurināšana un saime var sākt domāt par spietošanu.


Ar pirmo spietu prom dodas vecā māte, spiets parasti nosēžas zemu un ir viegli saņemams.

Pērn bitēm bija nelabvēlīgs gads, tāpēc pieredzējuši biškopji iesaka gaidīt intensīvu spietošanas vasaru, jo, lai saglabātos populācija, tā dabā iekārtots.


Var veidot atdaleņus, taču pēc izveidošanas tos vajadzētu aizvest vismaz uz piecus kilometrus tālu vietu. Aptuveni pēc mēneša jauno saimi ved atpakaļ uz veco dravu. Var arī atņemt lielākajām saimēm peru kāres un pastiprināt vājākās. Jāuzmanās, ar peru kārēm pastiprinot jaunas spieta saimes, jo, pārāk strauji uzaudzējot bišu masu, tās var atkal plānot spietošanu. Labāk, lai spiets attīstās pats savā ātrumā. Nav vērts darboties ar saimēm, kas ir pārziemojušas, bet ir ļoti vārgas, slikti attīstās. Šādas vājas saimes ir pakļautas dažādu slimību un kaitēkļu riskam. Turklāt saimēs vienmēr vajadzētu turēt jaunas mātes.UZMANIES!


Saimes, kas līdz vēsuma periodam vēl nebija paplašinātas, sākoties siltam laikam, var izspietot.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.