Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Augļu dienā (1.07.) lasa ogas. Novāc gurķus un tomātus. Konservē un gatavo ievārījumus. Veido, izgriež tomātus, gurķus, vīnogas.
  • Sakņu dienās (2.–4.07.ravē, retina un stāda biešu un kāļu dēstus. Mēslo sakņaugus.
  • Ziedu dienās (5., 6.07.) sakopj un mēslo krāšņumaugus. Sēj nektāraugus. Ravē.
  • Vakarpusē lapu dienā (7.07.) laista augus. Sēj zaļmēslojuma augus un ātri augošus garšaugus.

Padoms

Saule augstu un debesīs kavējas ilgi. Liepas un lilijas zied un smaržo kā trakas. Rodas mānīga eiforijas sajūta, ka tā vēl būs ilgi. Viss intensīvi aug, tāpēc ir lietderīgi kultūraugus palutināt ar slāpekli saturošiem mēslošanas līdzekļiem. No dabiskiem tās ir dažādas izcelsmes vircas un raudzējumi. Derēs gan sakņaugiem, gan tomātiem, gurķiem un ķirbjiem. Uzmundrinājums patiks arī krāšņumaugiem, lai tie spētu būt skaisti un priecēt acis vēl ilgi. Jāatceras tikai tos laiku pa laikam sapucēt, apgriezt sēklaizmetņus, apkaltušos un izstīdzējušos dzinumus. Skaistuma uzturēšana prasa rūpes. 

  • Lielisks augu imunitāti stiprinošs līdzeklis ir baldriāna ziedu sula, ko pievieno mēslošanai pie nātru vircas. Baldriāns zied jūlijā, tāpēc tagad ir īstais laiks ievākt ziedus: salasa, samaļ un izspiež caur marli. Duļķaino sulu pilda stikla pudelēs un nostādina. Duļķes nostāsies augšā. Tās nolej un tīro sulu pilda tīrās pudelēs, aizkorķē un noliek pagrabā. Sula glabājas pat astoņus gadus! Deva – 1 tējas glāze uz mucu nātru vircas, iesaka tomātu audzētāja Elga Bražūne.

Jūlijs

27. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.