Light rain 13.3 °C
O. 22.10
Irīda, Īrisa
SEKO MUMS
Reklāma
Arhitektūras Gada balvu 2024 saņem Zaigas Gailes biroja arhitekti.
Arhitektūras Gada balvu 2024 saņem Zaigas Gailes biroja arhitekti.
Foto: Kristīne Madjare/Publicitātes

Šogad arhitektūras lielo Gada balvu jeb "Grand Prix" saņēma Jaunais Rīgas teātris, kura ēku kompleksa pārbūve tapusi ar arhitektes Zaigas Gailes idejām. Savukārt trīs Gada balvas tika privātmājai Pierīgā, ko tās formas dēļ dēvē par "W māju", Viesturdārza kvartālam un procesam "Astra Zariņa – dabas spēks".

"Grand Prix" Jaunajam Rīgas teātrim. Teātra telpās saglabāta vēsturiskā interjera gaisotne.
Arhitektūras Gada balva – Jaunajam Rīgas teātrim
Šogad arhitektūras lielo Gada balvu jeb "Grand Prix" saņēma Jaunais Rīgas teātris, kura ēku kompleksa pārbūve tapusi ar arhitektes Zaigas Gailes idejām.
Reklāma

Šogad Latvijas Arhitektu savienības konkursam bija pieteikti 54 pretendenti, kas ir pēdējos gados lielākais darbu skaits, no tiem 16 nacionālā žūrija virzīja finālam, kurā laureātus noteica starptautiska žūrija: arhitekte, pētniece, lektore, Igaunijas Mākslas akadēmijas Arhitektūras fakultātes dekāne un biroja "PART" līdzdibinātāja Sille Pihlaka no Igaunijas, arhitekte, Lēvenes Katoļu universitātes pētniece un kinorežisore Elodī Degavra no Beļģijas, kā arī arhitekts, arhitektūras studijas "Büro Hacke" dibinātājs un šā gada Mīsa van der Roes balvas laureāts Makss Hāke no Vācijas.

Apbalvošanas ceremonija 18. oktobra vakarā notika Rīgas cirkā, kas pagājušajā gadā iekļuva arhitektūras konkursa pusfinālā. Pirms svinīgās balvu pasniegšanas arhitektūras nozares profesionāļiem un interesentiem bija īpaša ekskursija, izrādot Rīgas cirka telpas – varēja redzēt pārbūves projekta veikumu, atklājot 135 gadus senās ēkas slēptos vēsturiskos slāņus un radot jaunu telpas raksturu. Vakara gaitā, izvērtējot pieteiktos darbus dažādās kategorijās, tika nosauktas gan Gada balvas, gan izteikta īpašā fināla žūrijas atzinība un piešķirti vēl citi apbalvojumi, piemēram, šogad pirmoreiz tika sumināts Jaunā Eiropas "Bauhaus" atzinības ieguvējs.

"Grand Prix" par mājām teātrim un cilvēkiem

Tie, kuri jau pabijuši Jaunajā Rīgas teātrī, ir savām acīm redzējuši un novērtējuši iespaidīgo ēku kompleksa pārbūvi, kur atklājas moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas un vienlaikus jūtama vēstures elpa. Arhitekti veikuši milzu darbu un ar sarežģītu pazemes konstrukciju izbūvi raduši risinājumu, lai divtik palielinātu ēkas apjomu. Vēsturisko teātra ēku papildina un ar stiklotu eju savieno jauns piecstāvu nams ar divām bezlogu jeb tā dēvētajām "Black Box" zālēm, mēģinājumu zālēm un aktieru telpām. 

Starptautiskā žūrija novērtēja arhitektu veikumu ar "Grand Prix", uzsverot, ka "papildu teātra tiešajai funkcijai to patiesi var saukt par mājām lielām cilvēku grupām".

Sabiedrības uzmanības un karstu diskusiju centrā Jaunā Rīgas teātra pārbūve ir jau kopš 2013. gada, kad projektu uzsāka "Zaigas Gailes birojs un partneri" (tas tika likvidēts 2020. gadā). Vēlāk izmaiņu projektu izstrādāja pilnsabiedrība "SBSC", piesaistot SIA "Sarma & Norde arhitekti", kur SIA "Zaigas Gailes birojs" bija apakšuzņēmējs, tā skaidroja Latvijas Arhitektu savienība.

"Grand Prix" Jaunajam Rīgas teātrim. Teātra telpās saglabāta vēsturiskā interjera gaisotne.

"Zaigas Gailes biroja" arhitekti par vēsturiskā nama pārbūves uzdevumiem stāstīja: "Jaunā Rīgas teātra ansambļa galvenā ēka būvēta 1902. gadā pēc civilinženiera Edmunda fon Trompovska projekta kā Rīgas Latviešu amatnieku palīdzības biedrības nams. Drīz pēc tam biedrība lielo zāli sāka izīrēt teātriem. Ēkā darbojušies pieci dažādi teātri, kas viens otru dažādos laikos nomainījuši." Veicot pārbūvi, arhitektu uzdevums bijis palielināt telpu platību no 5145 m² līdz 9767 m², izbūvēt trīs teātra zāles ar 840 vietām (pirms rekonstrukcijas – 400), trīs jaunas mēģinājumu zāles, aktieru spārnu un pazemes apjomu, vienlaikus saglabājot vecās teātra mājas sajūtu.

Arhitektu uzdevumi un izaicinājumi

Gada balva jeb sudrabs individuālo dzīvojamo ēku kategorijā tika piešķirts oriģinālas formas objektam "W māja". Ēka celta blīvā apbūvē uz neregulāras formas zemes, kas arī noteica unikālo W konfigurāciju, skaidroja SIA "Space in" arhitekti Normunds Kagainis, Mikus Hercs un Matīss Šteinerts. No ielas puses ēka izskatās atturīga un eleganta, taču tā slēpj pārsteidzoši sarežģītu interjeru. Sētas pusē izveidota trīsstūra terase, ap ko kārtots viss pārējais, tādējādi sniedzot saikni ar apkaimes dabu. Mājas iekštelpās ziemeļnieciska noslēgtība apvienota ar telpu saplūdināšanu un atvērtību, meklējot mūsdienu latviskas telpas kodu. Trīs apjomi ļauj nodalīt un apvienot ģimenes ikdienai svarīgas dažādās funkcijas – darbu, atpūtu, sportu un saskarsmi. 

Sekojot mūsdienās aktuālajiem ekoloģiskajiem apsvērumiem, projekta autori uzsver, ka fasādes, stiprinātas ar koka naglām, ir pilnībā pārstrādājamas. 

Žūrijas vērtējumā projektētāji spējuši izcili atrisināt zemesgabala formas īpatnības, apsveicama ir arī rūpīga vietējo materiālu un to savienojumu izmantošana.

Reklāma
Reklāma
Gada balva individuālo dzīvojamo ēku kategorijā piešķirta "W mājai". Unikālais W veida apbūves risinājums veidots neregulārās formas zemesgabala dēļ.

Ar gada balvu tika novērtēts arī "RUUME arhitektu" veikums: Viesturdārza kvartāla 2. un 3. kārta. Šis arhitektūras ansamblis Rīgas vēsturiskajā centrā rada jauna tipa dzīvojamo apbūvi, kur visiem dzīvokļiem ir privātās ārtelpas un publiskās ārtelpas zonas – rotaļlaukumi un parks kvartāla viducī. "Ideālā variantā šim piemēram, kas balstās uz privātu iniciatīvu, vajadzētu rosināt diskusijas par mājokļu attīstības jautājumiem un atbalsta sistēmu kopumā," komentē fināla žūrija.

Viesturdārza kvartāla apbūve ar privātajām un publiskajām ārtelpas zonām novērtēta ar Gada balvu "Sudrabs".

Tāpat arhitektūras gada balvas procesa kategorijā tika nominēta izstāde, kas iepazīstina ar ievērojamās trimdas latviešu arhitektes un pedagoģes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu. Izstādi "Astra Zariņa – dabas spēks" veidoja nodibinājums "Arhiteksti" sadarbībā ar RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti un "T Space/Steven Myron Holl Foundation", atklājot A. Zariņas skatījumu uz pilsētvidi, vēsturiskā mantojuma un kultūras nozīmi arhitektūrā. Viņas ieguldījums Romas pētīšanā un Banjoredžo Čivitas atjaunošanā ir iedvesmojis vairākas arhitektu paaudzes visā pasaulē. Žūrija uzsvēra, ka autori iedvesuši jaunu elpu Astras Zariņas idejām, kas šobrīd ir aktuālākas nekā jebkad agrāk.

Fināla žūrijas īpašo atzinību ieguva Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma tehnoloģiju centra pārbūve, ko veikuši arhitektes Lienes Griezītes studija un birojs "Gints un kolēģi" – autoriem balvā tika pasniegta Latvijas Bankas jaunā kolekcijas monēta "Uzcelt neuzcelto", kas ir veltījums izcilās latviešu modernisma stila arhitektes Martas Staņas veikumam. 

Arhitektiem uzdevums bija Kuldīgas vēsturiskajā apbūvē integrēt jaunas, funkcionālas telpas profesionālajai izglītībai, kur tehnikuma audzēkņiem apmeklēt praktiskās nodarbības kokapstrādē un pārtikas tehnoloģijā.

Tagad ir atjaunota esošā ēka un piebūvēti divi jauni apjomi, apvienojot gan vēsturisko, gan mūsdienīgo – jauno apjomu arhitektūra interpretē vēsturiskās ēkas siluetu un logu ritmu.

Fināla žūrijas īpašo atzinību ieguva Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma tehnoloģiju centra pārbūve.

Šogad pirmoreiz tika pasniegta Jaunā Eiropas "Bauhaus" atzinība, ko saņēma process "Vēsturisko dārzu tradīciju atjaunošana" Kuldīgā. Žūrijas vērtējumā autoriem izdevies radīt iedzīvotājiem "izpratni par unikālo vēstures, kultūras un dabas mantojumu nevis kā rezultātu, bet gan kā nepārtrauktu procesu, kuru raksturo integritāte, autentiskums un līdzdalība". Ir atjaunota saikne ar dabu, izveidota pieejama un iekļaujoša publiskā telpa – Kuldīgā var spilgti redzēt šo Jaunā Eiropas "Bauhaus" principu darbību praksē, atzīst žūrija.

Arhitektūras gada balvas 2024 laureāti

* "Grand Prix" – Jaunais Rīgas teātris ("Zaigas Gailes birojs", "Sarma & Norde arhitekti").

* Gada balvas trīs laureāti: privātmāja Pierīgā "W māja" (arhitektu birojs "Space in" – Normunds Kagainis, Mikus Hercs, Matīss Šteinerts), "Viesturdārza kvartāls" ("RUUME arhitekti") un process "Astra Zariņa – dabas spēks" (nodibinājums "Arhiteksti", Rudolfs Dainis Šmits, Igors Malovickis, Reinis Saliņš, Andris Dzenis sadarbībā ar Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti, "T Space/Steven Myron Holl Foundation").

* Fināla žūrijas īpašā atzinība – Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma tehnoloģiju centra pārbūve ("Arhitektes Lienes Griezītes studija" un birojs "Gints un kolēģi" – Liene Griezīte-Verpakovska, Anna Vaivare, Gints Vaivars, Gints Lūsis-Grīnbergs).

*Jaunā Eiropas "Bauhaus" atzinība – process "Vēsturisko dārzu tradīciju atjaunošana" Kuldīgā (iniciators – Kultūras projektu koordinācijas centrs, autori – Aldis Orniņš, Rita Ķirķe).

* "Tikkurila" īpašā balva – Sarkanā Krusta slimnīcas pārbūves 1. kārta (arhitektu birojs "Jaunromāns un Ābele"). Šis projekts saņēma arī uzņēmumu "Komforts" un "Laufen" apvienoto specbalvu.

* AS "Latvijas Finieris" īpašā balva – skola Sillamē, Igaunijā (arhitektu birojs "Lauder Architects"), kas ieguva arī bērnu žūrijas balvu "Zirnis".

* Ziņu medija "Delfi" piedāvātajā sabiedrības balsojumā par lasītāju iemīļotāko atzīta privātmāja Cēsīs (arhitektu birojs "Outofbox").

* Jumta logu ražotāja "VELUX" īpašā balva – Ekziperī Starptautiskā vidusskola ar dienesta viesnīcu ("8 A.M.").

* Žurnāla "Deko" balva – "W māja" (arhitektu birojs "Space in").

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma