Ikdienā iepērkoties, ar laiku krājās 1 un 2 eirocentu monētas, ko sāku likt krājkasītē. Kad tās vēlējos apmainīt vietējā veikalā, pārdevēja to atteicās darīt. Vai ir iespēja kaut kur sīknaudu samainīt, un cik tas maksā? Jautā Madara Rīgā.

Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns stāsta, ka vienīgā iestāde, kur bez komisijas maksas var apmainīt monētas, ir Latvijas Bankas kasē Rīgā (Pārdaugavā, Bezdelīgu ielā 3). 

Svarīgākais ir paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu (ID karti vai pasi), kā arī savu bankas konta numuru, uz kuru tiks pārskaitīta samainītās naudas summa. 

Bez komisijas maksas 

Latvijas Bankā var mainīt arī bojātās naudas banknotes (piemēram, saplēstas vai nejauši izmazgātas veļasmašīnā). Piemērojot oficiālo pārejas kursu un bez komisijas maksas aizvien tiks apmainītas arī latu banknotes un monētas. Vienā reizē var samainīt līdz 7000 monētu. Šāds monētu skaits no viena cilvēka tiek pieņemts viena mēneša laikā. Savukārt, ja nepieciešams uzreiz saņemt skaidru naudu, uzreiz kasē var samainīt līdz 100 monētām. 

Savukārt, ja cilvēks dzīvo attālāk no Rīgas, sīknaudu var apmainīt tuvākajā komercbankā (visticamāk, par šo pakalpojumu tiks piemērota komisijas maksa) vai jāmēģina sarunāt ar vietējo veikalnieku, lai mazās monētas apmaina ar tā izmantoto inkasācijas pakalpojumu starpniecību. 

Saskaņā ar Eiropas Komisijas regulu tirgotājiem nav pienākuma katrā atsevišķā maksājumā pieņemt vairāk par 50 monētām.

Ieteikumi

Ar 2023. gada 1. janvāri klienti, izmantojot pašapkalpošanās iekārtas, iemaksāto monētu vērtību savā kontā saņem dažu sekunžu laikā.

  • pirms nākt uz Latvijas Banku, mājās vēlams piereģistrēties bankas mājaslapā. Lai gan reģistrēt savu komercbankas kontu un rekvizītus var uz vietas Latvijas Bankā klientiem pieejamā datorā, tas paildzina monētu iemaksas laiku;
  • mājās pārbaudiet krājkasītes saturu – vai tajā nav svešzemju monētu, nepiederošu priekšmetu vai citu pazīmju, kuru dēļ monētu iemaksas iekārtas darbība var tikt apgrūtināta;
  • kad nākat uz Latvijas Bankas kasi, paņemiet līdzi ID karti vai pasi – ja kādu monētu iekārta neatpazīs, to varēs pārbaudīt un apmainīt turpat kasē. Klientu identificēšanai nepieciešams personu apliecinošs dokuments.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.