Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem vairs nebūtu jāgādā par ūdens patēriņa skaitītāju pārbaudi un nomaiņu reizi četros gados, turpmāk jauni skaitītāji varētu kalpot vismaz desmit gadus – šādas regulējuma izmaiņas rosinājusi Ekonomikas ministrija (EM).
Taču nozarē iniciatīvu vērtē kā sasteigtu. Lai arī EM līdz ar skaitītāju reformu iedzīvotājiem sola naudas ietaupījumu, nozares speciālistu aprēķini un prognozes liecina par pretējo.
Turklāt, ja šie noteikumi stātos spēkā, tad iedzīvotājiem varētu būt diezgan grūti orientēties prasību juceklī, – jo nesen jau vieni valdības noteikumi pieņemti, kas nākotnē prasa obligāti uzstādīt attālināti nolasāmos karstā ūdens skaitītājus.
Ekonomikas ministrijas tagad rosinātā ūdens skaitītāju reforma paredz pāreju uz ilgmūžīgākiem un vienreiz lietojamiem ūdens skaitītājiem. Par šādām pārmaiņām regulējumā martā norisinājās publiskā apspriešana. Gandrīz visas apspriešanas gaitā saņemtās atsauksmes ir negatīvas. Ja izmaiņas tomēr tiks apstiprinātas, tās paredzēts iedarbināt jau no 1. maija. Lai arī šis grozījumu projektā ierakstītais datums ir jau pēc trim nedēļām, līdz apstiprināšanai Ministru kabinetā dokuments nemaz vēl nav ticis. "Šobrīd notiek noteikumu projekta izstrādes process, un tuvākajā laikā projekts tiks nosūtīts starpinstitūciju saskaņošanā. Tāpēc šobrīd nav zināms, kad plānotie grozījumi tiks skatīti valdībā," informē EM pārstāve Elīna Balgalve.
Ministrija saredz 39 eiro ietaupījumu desmit gados
Saskaņā ar ūdens skaitītāju uzstādīšanas un pārbaudes jeb verifikācijas kārtību daudzdzīvokļu namiem ir divu veidu ūdens patēriņa skaitītāji – mājas ievada jeb kopējais skaitītājs un skaitītāji katrā dzīvoklī. Mūžīgā problēma, kas dažās mājās ir jo īpaši izteikta, ir tā sauktie ūdens zudumi jeb patēriņa starpība, kas veidojas starp ēkas kopējā skaitītāja rādījumu un dzīvokļos uzstādīto iekārtu mērījumiem un kas iedzīvotājiem jāapmaksā. Par mājas kopējā skaitītāja uzstādīšanu un apkopi gādā ūdensapgādes uzņēmums, ar to saistītos izdevumus iekļaujot ūdens tarifā.
Savukārt ūdens skaitītāji mājas iekšienē jeb dzīvokļos ir iedzīvotāju atbildība, tai skaitā no savas kabatas jāfinansē arī to uzstādīšana un nomaiņa.
Dzīvokļu saimnieki patlaban visbiežāk izvēlas lētākos mērītājus, proti, mehāniskos ūdens skaitītājus. Saskaņā ar šābrīža regulējumu šīs iekārtas jāpārbauda ik pēc četriem gadiem. Elektromagnētiskie vai ultraskaņas skaitītāji, kas ir salīdzinoši dārgāki, jāmaina retāk – reizi sešos gados.
Laikā no 2020. līdz 2023. gadam atkārtota verifikācija kopumā veikta 975 809 ūdens skaitītājiem, tas nozīmē, ka caurmērā gadā tiek verificēti vairāk nekā 200 tūkstoši iekārtu. Jāņem vērā, ka prasība par regulāru verifikāciju attiecas arī uz mājas ievada skaitītājiem. Viena parastā jeb mehāniskā dzīvokļa ūdens skaitītāja atkārtota verificēšana, noņemšana un uzstādīšana iedzīvotājam izmaksā aptuveni 20 eiro. Ekonomikas ministrija savos aprēķinos izmanto pieņēmumu, ka vidēji katrā dzīvoklī ir četri ūdens skaitītāji, tātad līdz šim daudzdzīvokļu namā dzīvojošai mājsaimniecībai par ūdens skaitītājiem jāmaksā vidēji 80 eiro četros gados. Balstoties uz šiem skaitļiem, ministrija aprēķinājusi, ka, atsakoties no atkārtotas ūdens skaitītāju verifikācijas reizi četros gados, kā tas noteikts pašlaik, un pārejot uz skaitītājiem ar vismaz desmit gadu derīguma termiņu, desmit gadu laikā uz vienu dzīvokli sanāk 39 eiro ietaupījums (skat. EM aprēķinu). Turpretī nozarē prognozē gluži pretējo – ka ministrijas ierosinātā reforma iedzīvotājiem sitīs pa kabatu.
Desmit gadi – un izmetam ārā?
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis publiski paudis, ka ūdens skaitītāju reforma ļaušot ietaupīt gan valsts, gan arī uzņēmēju un iedzīvotāju resursus. Viņa vadītajā ministrijā skaidro, ka ūdens patēriņa uzskaites reformai lielā mērā iedvesmojušas Patērētāju tiesību un aizsardzības centra (PTAC) veiktās ūdens skaitītāju pārbaudes. "Izmaiņas rosinātas, pamatojoties uz PTAC metroloģiskās uzraudzības rezultātiem, kuros konstatēta akreditēto inspicēšanas institūciju negodprātīga rīcība, ūdens patēriņa skaitītāju atkārtotā verificēšanā par derīgiem atzīstot nederīgus ūdens patēriņa skaitītājus," informē Balgalve.