Pēc Londonā nule notikušajām Ukrainas, ASV un Eiropas valstu delegāciju sarunām ASV prezidentam Donaldam Trampam uz galda ir jauns miera plāna variants, ceturtdien sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
"Pēc Savienoto Valstu priekšlikuma parādījās arī citi dokumenti, un es uzskatu, ka šodien šis formāts, šis dokuments ir uz prezidenta Trampa galda," ar Dienvidāfrikas Republikas prezidentu Sirilu Ramafosu kopīgā preses konferencē sacīja Zelenskis.
Viņam kārtējo reizi tika uzdots jautājums par sarkanajām līnijām sarunās ar Krieviju.
Ukrainas prezidents sacīja, ka neredz jēgu runāt par sarkanajām līnijām bez pilnīgas uguns pārtraukšanas.
Tomēr viņš piebilda: "Jebkura lieta, kas ir pretrunā ar mūsu vērtībām vai mūsu konstitūciju, nevar tikt iekļauta nevienā nolīgumā."
Tādējādi viņš atkārtoti pauda savu nostāju, ka Kijiva neatzīs Krievijas veikto Krimas aneksiju.
Saskaņā ar vienu no medijos minētajiem ASV plāna punktiem Vašingtona ir gatava "de iure" atzīt Krimu par Krievijas sastāvdaļu un "de facto" Krievijas kontroli pārējās okupētajās Ukrainas teritorijās.
Pēc Ukrainas prezidenta izteikumiem par Krimu iepriekšējā dienā Baltā nama preses sekretāre paziņoja, ka Trampa pacietība "beidzas", jo Zelenskis, viņuprāt, virzās "nepareizā virzienā", runājot par miera sarunām.
"Tā tas nedarbojas. Ja Krievija saka, ka ir gatava pārtraukt uguni, tai būtu jāpārtrauc masveida uzbrukumi Ukrainai. Bet pacietība? Tieši ukraiņiem beidzas pacietība, jo mēs esam tie, kam uzbrūk, un neviens cits," preses konferencē Dienvidāfrikā sacīja Zelenskis.
"Bloomberg": ASV pieprasīs Krievijai atzīt Ukrainas tiesības uz armiju
ASV grasās pieprasīt, lai Krievija vienošanās par kara izbeigšanu ietvaros atzīst Ukrainas tiesības uz savu armiju un aizsardzības rūpniecību, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg", atsaucoties uz avotiem, kas ir pazīstami ar diskusijām Vašingtonā.
ASV prezidenta Donalda Trampa īpašais pārstāvis Stīvs Vitkofs šo jautājumu varētu izvirzīt, nākamreiz tiekoties ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.
Ja tiktu panākta piekrišana tam, ka Ukrainai var būt sava armija, tas nozīmētu, ka Putinam nāktos atteikties no Ukrainas demilitarizācijas mērķa, norāda aģentūra.
ASV arī vēlas, lai Krievija nodotu Ukrainai kontroli pār Zaporižjas atomelektrostaciju, ko tā sagrāba pilna mēroga iebrukuma sākumā.
Saskaņā ar avotu sniegto informāciju objektu pēc tam plānots nodot Vašingtonas kontrolē, lai ar enerģiju apgādātu abas puses.
Tiesa, ASV plāna detaļas vēl var mainīties.
Turklāt avoti žurnālistiem teikuši, ka ASV vēlas nodrošināt Ukrainai pāreju pāri Dņepras upei un Krievijas okupētās Harkivas apgabala daļas atgūšanu.
Aptauja
Kā tu vēlētos lasīt portāla LASI.LV saturu?
KONTEKSTS
2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.